Architektura MuratorWydarzeniaNajważniejsze nowe inwestycje w 2014 roku. Co zostanie oddane do użytku?

Najważniejsze nowe inwestycje w 2014 roku. Co zostanie oddane do użytku?

W 2014 roku zakończy się wiele prestiżowych, nowych inwestycji. Co czeka nas w trakcie najbliższych 12 miesięcy? Podróżni będą mogli korzystać z nowych i zmodernizowanych dworców kolejowych, mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na otwarcie drugiej linii metra, we Wrocławiu oddane zostanie do użytku Narodowe Forum Muzyki

Nowe inwestycje w wielkich miastach
Rok 2014 zapowiada się całkiem interesująco, jeśli chodzi o współczesną architekturę. Według planów w ciągu najbliższych miesięcy ma się zakończyć realizacja wielu nowych, ważnych obiektów. Jak zwykle, najwięcej będzie się działo w dużych miastach.
W Warszawie do użytku ma zostać oddany najwyższy w mieście wieżowiec, Złota 44. To kolejny po apartamentowcu Cosmopolitan drapacz chmur w stolicy. W dalszej przyszłości centrum miasta mają się pojawić kolejne wysokie budynki – Warsaw Spire zaprojektowany przez belgijską pracownię architektoniczną Jaspers Eyers & Partners i biuro Bakkala, oraz wieżowiec Q22 projektu APA Kuryłowicz & Associates.
Dla większości mieszkańców stolicy ważniejsze są prace związane z budową drugiej linii metra. Zakończenie przeciągającej się inwestycji pozwoli na połączenie dwóch oddzielonych przez Wisłę części Warszawy i na odblokowanie ulic, które są dziś placem budowy. Zamknięta od dwóch lat główna ulica prawobrzeżnej Warszawy ma zostać wyremontowana. W 2014 otwarte zostanie przy niej nowe Muzeum Warszawskiej Pragi. Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN) w Warszawie ma szansę na przełamanie złej passy, trwa wybór pracowni architektonicznej, która przygotuje nowy projekt budynku.
W Krakowie już jesienią ma zostać otwarte nowe centrum konferencyjne na przeszło 2000 osób, zaprojektowane przez biuro architektoniczne Ingarden & Ewy Architekci, planowane są także kolejne duże inwestycje.

Współczesna architektura w Polsce: obiekty kultury
W nowym roku planowane jest zakończenie dwóch inwestycji, które ucieszą melomanów. We Wrocławiu trwają prace w Narodowym Forum Muzyki projektu warszawskiego biura architektonicznego APA Kuryłowicz & Associates. Nową, efektowną siedzibę otrzyma także Filharmonia Szczecińska.
Interesująco zapowiada się rewitalizacja jednego z zabytków śląskiej architektury przemysłowej, kopalni węgla Julia w Wałbrzychu. Kompleks 16 budynków, dwukilometrowa trasa turystyczna w XVII-wiecznej sztolni, multimedialna ekspozycja – po rewitalizacji dawna kopalnia ma szansę stać się atrakcją turystyczną o ponadlokalnym znaczeniu. Równie atrakcyjne dla turystów będzie wrocławskie ZOO z nowym Afrykarium. Dzięki nowej inwestycji możliwe będzie obserwowanie zwierząt z różnych afrykańskich ekosystemów, a jedną z najważniejszych atrakcji należeć będzie dwudziestometrowy, podwodny tunel, przebiegający przez basen z rekinami, płaszczkami i innymi rybami ciepłych mórz.
Dla Krakowa ważnym wydarzeniem będzie otwarcie Muzeum Tadeusza Kantora, zapowiadane na wrzesień 2014. W nietypowym budynku na Podgórzu wyeksponowana zostanie kolekcja prac artysty, a główna przestrzeń wystawowa powstanie w nadwieszonym pawilonie, 13 metrów nad powierzchnią gruntu. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna nsMoonStudio.
Zmienić ma się również jeden z najcenniejszych terenów w stolicy. W zrewitalizowanym parku Łazienek Królewskich rozpoczną się w 2014 roku prace przy budowie podziemnego pawilonu, z największą w mieście salą wystawową.

Nowe inwestycje: transport i komunikacja
Miejsce dworców kolejowych starego typu zajmują zintegrowane centra komunikacyjne, połączone z punktami handlowymi. Taki właśnie obiekt ma szansę powstać w Olsztynie. Prace związane z budową i modernizacją dworców toczyć się będą także w mniejszych miastach.
To tylko kilka spośród nowych, ważnych inwestycji. Które budynki zmienią polskie miasta w 2014 roku? Zapraszamy do komentowania.

Suomi Seven. Współczesna architektura Finlandii w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie Od 6 września w Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie będzie można oglądać wystawę współczesnej architektury Finlandii. Na czym polega międzynarodowy sukces młodych fińskich projektantów?
Pawilon letni Hy-Fi projektu The Living. Materiały biodegradowalne we współczesnej architekturze Tymczasowy pawilon na dziedzińcu MoMA PS1 zaprojektowała pracownia architektoniczna The Living. Strukturę wykonano z biodegradowalnych materiałów - cegieł „wyhodowanych" z grzybni i odpadów rolniczych. Realizacja powstała w Nowym Jorku, w ramach Young Architects Program 2014
Materiały kompozytowe i robotyka we współczesnej architekturze. Eksperymentalny pawilon w Stuttgarcie Tymczasowy, eksperymentalny pawilon jest wynikiem półtorarocznej pracy interdyscyplinarnego zespołu studentów i naukowców z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Lekka struktura została wykonana z robotycznie wyprodukowanych materiałów kompozytowych, a jej geometrię wywiedziono z budowy skrzydeł chrząszcza  
Duńskie Muzeum Morskie w Helsingør projektu Bjarke Ingels Group (BIG) Duńskie Muzeum Morskie powstało w obrębie 60-letniego doku ze ścianami o grubości 1,5 metra oraz 2,5-metrowej płycie dennej. Konstrukcję żelbetową oczyszczono, a stare muzy połączono stalowymi, przeszklonymi mostami. Budynek, który znalazł się wśród 5 finalistów nagrody im. Miesa van der Rohe zaprojektowała pracownia Bjarke Ingels Group (BIG).
Sunny Hills w Tokio projektu Kengo Kumy. Współczesna architektura japońska Sklep z ciastem ananasowym Sunny Hills to jedna z najnowszych realizacji Kengo Kumy. Zastosowano tu system łączenia Jiigoku-Gumi występujący w tradycyjnej architekturze japońskiej. Lekka drewniana struktura odróżnia sklep od otaczających go betonowych domów
Drewniane wnętrza Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Współczesna architektura Holandii Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, jeden z przykładów brutalizmu we współczesnej architekturze Holandii, przechodzi wielofazową modernizację. Surowy beton zastąpiły drewniane wnętrza, do których wykonania wykorzystano panele z amerykańskiego czerwonego dębu