Architektura MuratorWydarzeniaNastroje architektów 2020 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych

Nastroje architektów 2020 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych

Aż 38% badanych architektów przewiduje spadek popytu na usługi w 2020 roku, a 30% sądzi, że popyt będzie na takim samym poziomie jak w zeszłym roku. Publikujemy wyniki raportu BCMM „Nastroje architektów 2020”.

Nastroje architektów 2020 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych
Barometr nastrojów architektów 2020; fot. Getty Images

Instytut BCMM, specjalizujący się w badaniach rynku budowlanego, prowadzi od 2009 roku coroczny barometr nastrojów architektów. Respondenci pytani są o ocenę sytuacji rynkowej, a także o przewidywania co do kształtowania się popytu na usługi architektoniczne oraz o spodziewane zmiany cen usług biur architektonicznych w najbliższym roku. Z najnowszego r aportu wynika, że nastroje architektów znacznie się pogorszyły.

Nastroje architektów 2020: umiarkowany optymizm

Badanie przeprowadzono w dniach 12-30 marca 2020 roku, a więc na początku rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. Architekci pytani byli o ocenę obecnej sytuacji rynkowej swojego biura architektonicznego oraz o przewidywane zmiany cen i popytu na usługi w 2020 roku. Jak wynika z najnowszych danych 44% architektów ocenia sytuację swojego biura jako raczej dobrą lub bardzo dobrą, co stanowi spadek o 9 punktów procentowych w porównaniu do roku 2019. Gorsze nastroje obserwować możemy głównie wśród mniejszych pracowni architektonicznych, zatrudniających do 3 architektów (spadek wskaźnika optymizmu z 51% w 2019 roku do 39% obecnie). Większe pracownie lepiej oceniają sytuację swoich biur, 58% deklaruje, że ich sytuacja jest dobra lub bardzo dobra.

Czytaj też: Tarcza antykryzysowa w architekturze: jak architekci oceniają pomoc w ramach tarczy antykryzysowej |

Barometr nastrojów architektów. Powtórka z rozrywki?

Aż 38% badanych architektów przewiduje w 2020 roku spadek popytu na usługi biur architektonicznych. 30% uważa, że popyt utrzyma się na tym samym poziomie, a zdaniem 12% respondentów wzrośnie zapotrzebowanie na usługi biur architektonicznych. Aż 19% architektów deklaruje, że nie jest w stanie przewidzieć jak kształtować się będzie popyt na usługi w 2020 roku.  Podobne nastroje wśród architektów obserwowaliśmy w kryzysowym dla budownictwa 2012 roku – wtedy aż 45% architektów przewidywało spadek popytu na usługi biur, a ostatecznie wartość produkcji budowlano-montażowej zmniejszyła się o 7,3% w stosunku do 2011 roku. Wówczas kryzys ten wynikał ze spadku liczby inwestycji państwowych (po skończeniu prac przygotowujących do Euro 2012) oraz załamania w budownictwie infrastrukturalnym. W wynikach obecnej edycji badania nastrojów architektów, podzielone są zdania badanych na temat kształtowania się cen na ich usługi w 2020 roku – aż 27% przewiduje spadek cen (10% w roku 2019), 33% utrzymanie cen na takim samym poziomie (53% w 2019 roku), a 22% prognozuje wzrost cen usług biur architektonicznych (30% w 2019 roku). Wzrosła także, do 18%, grupa respondentów, którzy nie wiedzą jak będą kształtować się ceny – w zeszłym roku było ich jedynie 7%.

Barometr nastrojów architektów 2020 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych
Barometr nastrojów architektów 2020; il. BCMM
Barometr nastrojów architektów 2020 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych
Barometr nastrojów architektów 2020; il. BCMM
Barometr nastrojów architektów 2020 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych
Barometr nastrojów architektów 2020; il. BCMM
Barometr nastrojów architektów 2020 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych
Barometr nastrojów architektów 2020; il. BCMM

Metodologia badawcza: badanie zrealizowano techniką wywiadu telefonicznego CATI na próbie n=400 architektów projektujących budynki mieszkalne i/lub niemieszkalne. Dobór próby prowadzony był metodą warstwowo-losową, kontrolowaną ze względu na lokalizację siedziby biura architektonicznego (region geograficzny). Losowanie firm prowadzono w oparciu o branżowe bazy teleadresowe posiadane przez BCMM.

źródło: raport „Nastroje architektów 2020” firmy BCMM – badanie marketingowe sp. z o.o., marzec 2020 r.

Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.