Architektura MuratorWydarzeniaNasze osiedla. Konferencja

Nasze osiedla. Konferencja

Organizatorzy toruńskiej konferencji Nasze osiedla. Architektura mieszkaniowa XX wieku w Polsce chcą prześledzić jak w kontekście polskiego mieszkalnictwa sprawdziła się idea spółdzielni. Termin nadsyłania abstraktów upływa 31 stycznia.

Nasze osiedla. Konferencja
Projekt osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Rakowcu, autorzy: Helena i Szymon Syrkusowie (zespół architektów Praesens), realizacja: 1934-1938. Głównym założeniem warszawskiej spółdzielni była budowa tanich i funkcjonalnych mieszkań z rozbudowanym zapleczem socjalnym. Źródło: „Dom, osiedle, mieszkanie” nr 5/1931

Konferencja będzie okazją do przeglądu stanu badań i poszukiwania nowych kontekstów dla funkcjonowania urbanistyki i budownictwa mieszkaniowego w społecznych, gospodarczych i historyczno-artystycznych realiach XX wieku. Planujemy prześledzić dzieje spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce, a także odpowiedzieć na pytania o aktualność etosu spółdzielczości oraz zapoznać się z historiami i działalnością polskich kooperatyw mieszkaniowych – zapowiadają organizatorzy. Wydarzenie jest kontynuacją projektu Tormiar, który w formule festiwalowej w latach 2013-2015 odbywał się w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

Proponowane tematy:
- Spółdzielnie mieszkaniowe – historie i działalność. Współczesne formy samoorganizacji mieszkaniowej, ruchy lokatorskie
- Osiedla mieszkaniowe – od międzywojennej awangardy, przez wielką płytę po grodzone "getta". Planowanie przestrzenne osiedli – funkcje mieszkaniowe, socjalne, kulturalne, etc.
- Konteksty (społeczne, polityczne, gospodarcze, technologiczne) powstawania architektury mieszkaniowej w XX wieku
- Między ideą a praktyką – polskie teorie i manifesty towarzyszące powstawaniu architektury i spółdzielczości mieszkaniowej.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Organizatorzy: Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki, WBP Książnica Kopernikańska, Centrum Dialogu w Toruniu oraz kuratorzy Festiwalu TORMIAR.
Termin: 22 kwietnia 2017
Miejsce: Centrum Dialogu im. Jana Pawła II Pl. bł. Stefana W. Frelichowskiego
Nadsyłanie abstraktów (do 1000 znaków): tormiar.info@gmail.com, katarklucz@wp.pl
http://www.shs.pl/?page_id=4850

Mieszkalnictwo przyszłości. Konferencja reSITE w Pradze Alternatywne modele własności, finansowania i rewitalizacji: to najgorętsze tematy współczesnego mieszkalnictwa. Rozmawiamy z Martinem Barry, dyrektorem tegorocznej konferencji reSITE.
50 pomysłów na miasto – relacja z konferencji DIVERCITY we Wrocławiu W dwudniowym spotkaniu, które odbyło się pod hasłem Pomysł na miasto, wzięło udział blisko 300 gości z Polski i z zagranicy, zarówno architektów i urbanistów, jak i przedstawicieli samorządów, firm deweloperskich czy ruchów miejskich. Jako resort zajmujący się wszechstronną tematyką, od handlu zagranicznego po politykę rozwoju kraju, czujemy odpowiedzialność, aby dyskusje o sprawach dotyczących miast były możliwie jak najbardziej wieloaspektowe, aby odpowiadały bogactwu i różnorodności miejskiego życia – mówił, rozpoczynając konferencję, Paweł Chorąży, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Konferencja „Transmutacje betonu” W dniach 24-25 listopada 2017 w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa z cyklu „Definiowanie przestrzeni architektonicznej”. Wydarzenie stanowi początek dyskusji na temat przemian w architekturze.
Polskie miasto dostępne dla wszystkich Towarzystwo Urbanistów Polskich i Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji zapraszają we wrześniu na konferencję Miasto Dostępne. Propozycje wystąpień i posterów dotyczących projektowania uniwersalnego można zgłaszać do 30 lipca.
Międzynarodowa konferencja na temat projektowania parametrycznego Shapes of Logic Koło naukowe LabDigiFab oraz Samorząd Studentów Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprasza na międzynarodową konferencję projektowania parametrycznego Shapes of logic która odbędzie się w dniach 13-15 marca we Wrocławiu.
Architektura przeciw przestępczości. Konferencja Prorevita w Łodzi W dniach 16-17 października w Łodzi odbędzie się konferencja z cyklu Prorevita. Spotkanie poświęcone będzie zagadnieniom przeciwdziałania przestępczości poprzez projektowanie architektoniczno-urbanistyczne oraz wpływ funduszy europejskich na przebieg i kierunki rewitalizacji.