Architektura MuratorWydarzeniaNie żyje Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny magazynu Dezeen

Nie żyje Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny magazynu Dezeen

30 czerwca w wieku 54 lat zmarł Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny magazynu Dezeen, którego Rem Koolhaas nazwał osobą rozdającą karty w dzisiejszym architektonicznym świecie.

Nie żyje Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny magazynu Dezeen
Marcus Fairs – Dezeen; fot. Anna Mas

Jak informuje redakcja portalu Dezeen, Marcus Fairs zmarł nagle 30 czerwca po krótkim pobycie w szpitalu. Był dziennikarzem i redaktorem. W 2006 roku założył jeden z jeden z najpopularniejszych na świecie internetowych magazynów o architekturze i wzornictwie. Dezeen narodził się jako blog. To internetowy magazyn architektoniczny zajmujący się wnętrzami, projektowaniem, a także technologią. Jako dziennikarz starałem się stworzyć projekt wydawniczy, który mógłby trafić do jak największej liczby osób – mówił Marcus Fairs podczas konferencji na temat architektury i mediów, która odbyła się w maju 2018 roku w Barcelonie.

Na portalu publikowane są zarówno informacje o nowych realizacjach i projektach architektonicznych, jak i nowo wdrożonych produktach, usługach i szeroko rozumianym designie, a także najnowsze wiadomości związane z architekturą i przygotowywane przez specjalny dział Dezeen oryginalne materiały wideo.  Od chwili powstania Dezeen wdraża też nowe sposoby prezentacji treści i poszerzania liczby swoich odbiorców, co potwierdzają liczne nagrody, jak Digital Editor 2015 i 2018 dla redaktora naczelnego, przyznawana przez British Society of Magazine Editors, czy Best Content Studio 2015 dla działu wideo, przyznawana przez Digiday, wiodący portal zajmujący się mediami cyfrowymi. Według niezależnego rankingu Alexa, ukazującego popularność stron w internecie, Dezeen jest jedną z 5000 najpopularniejszych stron internetowych na świecie. W dziedzinie architektury jest też portalem, na którym użytkownicy zostawiają najwięcej komentarzy. Model biznesowy tytułu opiera się na czerpaniu zysków z zamieszczania reklam i ogłoszeń o pracę, ale także, jak tłumaczył w 2018 roku Marcus Fairs, z aktywności redakcji: Tworzymy treści wideo, oddając do dyspozycji nasz know-how, kreując narracje i materiały dziennikarskie także dla osób niezwiązanych zawodowo z architekturą. W 2019 roku nasz redakcyjny kolega Tomasz Żylski odbył miesięczny stać w londyńskiej siedzibie magazynu.

Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.
Carlos Moreno gościem specjalnym Kongresu Deweloperskiego: podsumowanie wydarzenia W piątej edycji Kongresu Deweloperskiego wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych. Dyskutowano o kryzysie na rynku mieszkaniowym, pozytywnych aspektach ustawy Lex Deweloper i nowej mobilności. Gościem specjalnym wydarzenia był urbanista Carlos Moreno, który opowiedział o idei miasta 15-minutowego.
Trendy w architekturze: konferencja polsko-ukraińska Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Trendy w architekturze i designie 2022”. W spotkaniu dział wezmą Antonina Kaplia, Szymon Wojciechowski i Mariusz Ścisło.
Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana: fotorelacja Za nami konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. W spotkaniu oprócz japońskiego architekta udział wzięli m.in. goście z Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Polski zaangażowani w projektowanie różnych form tzw. architektury pomocowej dla ofiar rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Publikujemy krótkie podsumowanie.