Architektura MuratorWydarzeniaNie żyje Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny magazynu Dezeen

Nie żyje Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny magazynu Dezeen

30 czerwca w wieku 54 lat zmarł Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny magazynu Dezeen, którego Rem Koolhaas nazwał osobą rozdającą karty w dzisiejszym architektonicznym świecie.

Nie żyje Marcus Fairs, założyciel i redaktor naczelny magazynu Dezeen
Marcus Fairs – Dezeen; fot. Anna Mas

Jak informuje redakcja portalu Dezeen, Marcus Fairs zmarł nagle 30 czerwca po krótkim pobycie w szpitalu. Był dziennikarzem i redaktorem. W 2006 roku założył jeden z jeden z najpopularniejszych na świecie internetowych magazynów o architekturze i wzornictwie. Dezeen narodził się jako blog. To internetowy magazyn architektoniczny zajmujący się wnętrzami, projektowaniem, a także technologią. Jako dziennikarz starałem się stworzyć projekt wydawniczy, który mógłby trafić do jak największej liczby osób – mówił Marcus Fairs podczas konferencji na temat architektury i mediów, która odbyła się w maju 2018 roku w Barcelonie.

Na portalu publikowane są zarówno informacje o nowych realizacjach i projektach architektonicznych, jak i nowo wdrożonych produktach, usługach i szeroko rozumianym designie, a także najnowsze wiadomości związane z architekturą i przygotowywane przez specjalny dział Dezeen oryginalne materiały wideo.  Od chwili powstania Dezeen wdraża też nowe sposoby prezentacji treści i poszerzania liczby swoich odbiorców, co potwierdzają liczne nagrody, jak Digital Editor 2015 i 2018 dla redaktora naczelnego, przyznawana przez British Society of Magazine Editors, czy Best Content Studio 2015 dla działu wideo, przyznawana przez Digiday, wiodący portal zajmujący się mediami cyfrowymi. Według niezależnego rankingu Alexa, ukazującego popularność stron w internecie, Dezeen jest jedną z 5000 najpopularniejszych stron internetowych na świecie. W dziedzinie architektury jest też portalem, na którym użytkownicy zostawiają najwięcej komentarzy. Model biznesowy tytułu opiera się na czerpaniu zysków z zamieszczania reklam i ogłoszeń o pracę, ale także, jak tłumaczył w 2018 roku Marcus Fairs, z aktywności redakcji: Tworzymy treści wideo, oddając do dyspozycji nasz know-how, kreując narracje i materiały dziennikarskie także dla osób niezwiązanych zawodowo z architekturą. W 2019 roku nasz redakcyjny kolega Tomasz Żylski odbył miesięczny stać w londyńskiej siedzibie magazynu.

Mistrzowie Architektury w Tallinnie Mieszkańcy Tallinna będą mieli okazję zobaczyć wystawę podsumowującą dotychczasową historię cyklu Mistrzowie Architektury, który od 2004 roku organizowany jest przez katowicki SARP. Podczas wernisażu odbędzie się też polsko-estońska dyskusja na temat realiów projektowania w obu krajach.
Największe nazwiska świata architektury 8 września w Warszawie Wybitni architekci z Polski i z zagranicy 8 września 2022 spotkają się w Warszawie na konferencji Future Builders organizowanej przez Aluprof. Dyskusji o przyszłości architektury miasta towarzyszyć będzie ogłoszenie wyników czwartej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach Aluprof”.
Warszawskie święto architektury: czterodniowy finisaż wystawy „Plany na przyszłość | LAB” Finisaż tegorocznej ekspozycji „Plany na przyszłość | LAB” ma się stać prawdziwym świętem architektury. Organizatorzy zapowiadają cykl dyskusji, międzynarodowe warsztaty i kino letnie. Wydarzenie startuje już 4 sierpnia.
Weekend Architektury w Gdyni 2022 Pod koniec sierpnia startuje Weekend Architektury w Gdyni 2022. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem Iluzja. Jej śladów w architekturze szukać będą m.in. Ewa Kuryłowicz, Szymon Wojciechowski, Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński, Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec oraz Michał Stangel,  Sandra Przepiórkowska czy Ryszard Nakonieczny. W ramach tegorocznej edycji pokazany zostanie także blok filmów z lat 90., których współautorką jest Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”.
MIASTOmovie 2022: podyskutujmy o gustach Tegoroczna odsłona MIASTOmovie odbędzie się pod hasłem Kwestia gustu. „Dziesiątą edycją festiwalu chcemy sobie i Wam udowodnić, że o gustach się dyskutuje – i można to robić merytorycznie i z klasą” – zapowiadają organizatorzy.
Michał Duda nowym dyrektorem Muzeum Architektury we Wrocławiu Michał Duda, badacz i krytyk architektury, wygrał dwuetapowy konkurs na stanowisko dyrektora Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jak pisze w koncepcji programowej, placówka pod jego wodzą  będzie współpracować z architektami, artystami, badaczami i naukowcami, aby rozszerzać i pogłębiać wspólną dyskusję na temat najszerzej pojętej architektury.