Architektura MuratorWydarzeniaNie żyje Olgierd Czerner

Nie żyje Olgierd Czerner

6 listopada w wieku 91 lat odszedł Olgierd Czerner, architekt i historyk, założyciel i pierwszy dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Nie żyje Olgierd Czerner
Profesor Olgierd Czerner na jednym ze spotkań z miłośnikami Wrocławia (2005); fot. Grzegorz Kwolek/CC BY-SA 3.0

Olgierd Czerner urodził się 5 kwietnia 1929 roku w Świętochłowicach na Śląsku. W 1952 roku ukończył Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, gdzie studiował m.in. u boku Mariana Barskiego, Tadeusza Zipsera i Zenona Prętczyńskiego. Z uczelnią związany był przez całe swoje życie. W latach 1955-1965, równolegle z pracą akademicką, pełnił funkcję Konserwatora Zabytków Miasta Wrocławia (stanowisko to objął w wieku zaledwie 26 lat).

Kierowany przez niego zespół opracował m.in. koncepcję architektoniczno-konserwatorską restauracji kolegiaty w Głogowie. Profesor był też jednym z inicjatorów wzniesienie budynku dla Panoramy Racławickiej, a przede wszystkim założycielem i pierwszym dyrektorem Muzeum Architektury we Wrocławiu. My wszyscy, którzy z Nim pracowaliśmy, a później spotykaliśmy Go wielokrotnie na licznych wernisażach, konferencjach i debatach, zapamiętamy Go jako ciepłego i wrażliwego człowieka, życzliwego przyjaciela, wnikliwego obserwatora miasta, wielkiego miłośnika architektury, sztuki i Wrocławia – napisali pracownicy placówki na Facebookowym profilu Muzeum.

Olgierd Czerner był m.in. członkiem Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN, wrocławskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych (ICOMOS), a także autorem książek o architekturze Wrocławia i Lwowa oraz prac związanych z teorią i praktyką ochrony zabytków, w tym „Rynek wrocławski” (Wrocław 1976 Ossolineum, Warszawa 1977, Arkady) „Wrocław na dawnej rycinie” (Wrocław 1989, Ossolineum), „Lwów na dawnej rycinie i planie” czy „Mój wiek XX”. Architektonicznie Wrocław zmieniał się na moich oczach. Mnóstwo pracy włożyłem w jego odbudowę, szczególnie okolic Rynku i Ostrowa Tumskiego. Czasem, jak patrzę na niektóre budynki czy ulice, wzruszam się i myślę: „Mój Boże, jaka to była straszna ruina” - mówił w rozmowie, która wkrótce ukaże się w publikacji „Zanim zostaliśmy profesorami” wydanej nakładem Politechniki Wrocławskiej.

Autor: (Red.)
Nowy budynek w miejscu Solpolu według biura AP Szczepaniak Na działce po wyburzonym w ubiegłym roku Solpolu powstanie apartamentowiec. Jedną z koncepcji możliwej zabudowy opracowało wrocławskie biuro AP Szczepaniak.
Biurowiec L’UNI we Wrocławiu Projektanci przebudowali muzeum na budynek biurowy, pokazując, jak dobra współpraca na linii architekt-deweloper-miasto może służyć społeczności – o realizacji biura Maćków Pracownia Projektowa pisze Wojciech Fudala.
Biurowiec Brama Oławska we Wrocławiu Autorom biurowca udało się zapewnić przestrzenność i lekkość konstrukcji, która została wsparta na żelbetowych słupach tworzących głęboki podcień – o nowej realizacji pracowni Artur Jasiński i Wspólnicy pisze Jerzy S. Majewski.
Centrum sportowe we Wrocławiu Zespół sal gimnastycznych przy szkole we Wrocławiu to minimalistyczny prostopadłościan, którego forma jest całkowicie podporządkowana funkcji – o nowej realizacji pracowni arch_it Piotr Zybura pisze Jerzy S. Majewski.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Apartamentowiec Odrzańska we Wrocławiu Fasada wpisuje się w rytm szczytów sąsiednich kamienic i jest nieomal niematerialna, jak generowane cyfrowo obrazy wyświetlane w komputerze – o projekcie pracowni ARCHE i greenGO pisze Jerzy S. Majewski.