Architektura MuratorWydarzeniaNoc Muzeów z architekturą - we Wrocławiu

Noc Muzeów z architekturą - we Wrocławiu

Przedstawiamy wybrane, związane z architekturą wydarzenia wrocławskiej Nocy Muzeów 2012. Zapraszamy już w najbliższy weekend!

Noc Muzeów we Wrocławiu

Po Warszawie i Krakowie prezentujemy atrakcje Nocy Muzeów we Wrocławiu

Muzeum Miejskie Wrocławia. Oddział Ratusz, Rynek 1 (18:00 – 24:00)
W Noc Muzeów gotycki Ratusz nęci licznymi atrakcjami. Nas najbardziej zainteresowała wystawa prac koreańskiej artystki Young-Kyoung Youn, która w swoich pracach wykorzystuje współczesne wielkomiejskie motywy. Specjalnie na wrocławską Noc Muzeów artystka przygotowała prace poświęcone stolicy Dolnego Śląska.


Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego, Plac Uniwersytecki 1 (17:00 – 24:00)
Noc Muzeów to okazja do zwiedzenia wspaniałych sal barokowego gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Zachwycającym swym przepychem salom towarzyszyć będzie wystawa o bogatej oprawie multimedialnej,  poświęcona 200-leciu uczelni („Uniwersytet Wrocławski 1811-2011”). Noc Muzeów na uniwersytecie zainauguruje koncert w sali muzycznej (Oratorium Marianum), podczas którego będzie można wysłuchać najpiękniejszych scen z oper Wolfganga Amadeusza Mozarta.


Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5 (18:00 – 24:00)
Najwięcej architektonicznych atrakcji czekać będzie oczywiście w Muzeum Architektury. W tegorocznej edycji Muzeum zaprasza na wystawę twórczości architekta urbanisty Ernsta Maya – jednego z czołowych architektów modernizmu, którego budynki możemy znaleźć także we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Niespotykaną wcześniej atrakcją będzie projekt „Moje miasto”, który ma na celu zaktywizować mieszkańców Wrocławia w kreowaniu wspólnej przestrzeni. Autorzy postanowili udostępnić Wrocławianom ekspozycję muzeum i stworzyć tam coś w rodzaju architektonicznego Hyde Parku, gdzie każdy będzie mógł zaprezentować własną wizję idealnego osiedla nowoczesnego miasta. Podstawą dla programu ma być projekt eksperymentalnego osiedla Nowe Żerniki, które miałoby się stać architektoniczną wizytówką Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu, pl. Powstańców Warszawy 5, (16:00 – 24:00)
Muzeum Narodowe przygotowało na tę noc bardzo ciekawą propozycję pod hasłem „Ubrać Wrocław”, która zainteresuje zarówno miłośników architektury jak i mody. Na tę okazję studenci architektury wnętrz zamienią się rolami z projektantami mody i zaprojektują stroje inspirowane znanymi wrocławskimi budynkami (18:30 – projektowanie, 22:30 – pokaz mody).
Muzeum Narodowe tradycyjnie zaprasza również na wystawy poświęcone sztuce - w tym roku przede wszystkim sztuce Niemiec i Austrii XIX i początku XX wieku, od romantyzmu, przez Biedermeier , po impresjonizm.

Kościół pw Św. Antoniego, Św. Antoniego 30 (19:00 – 24:00)
Fundacja „Wrocławska Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań” zaprasza do zwiedzania barokowej świątyni, mieszczącej zbiory XVIII i XIX-wiecznego kościelnego wyposażenia i obrazy Michaela Will-mana.

Centrum Kultury i Edukacji Żydowskiej w Synagodze pod Białym Bocianem, Włodkowica 7, (21:00 – 24:00)
Całkowicie odrestaurowana w 2010 r. synagoga to piękny przykład XIX-wiecznej architektury sakralnej, a także przykład udanej konserwacji. Ten do niedawna zrujnowany obiekt dziś pochwalić się może efektowną fasadą i bogato zdobionymi wnętrzami. W Noc Muzeów o efektach renowacji będzie się można przekonać naocznie, a także  wysłuchać historię synagogi i jej renowacji, obejrzeć film dokumentalny  „Po-lin. Okruchy Pamięci” oraz obejrzeć jedną z trzech wystaw, poświęconych historii wrocławskich Żydów.

Hala Stulecia, Wystawowa 1, (16:00 – 24:00)
Wpisana na listę UNESCO Hala Stulecia to prawdziwa świątynia modernizmu, a tej nocy obowiązkowy punkt dla miłośników architektury, którzy chcieliby jeszcze dokładniej poznać to miejsce i dowiedzieć się więcej o jego historii. Będzie to możliwe dzięki zwiedzeniu Centrum Poznawczego, poświęconego historii i kontekstowi powstania Hali Stulecia. Zobaczymy tam m.in. animacje i przestrzenny model hali, stare fotografie, a także makiety, dotykowe mapy i plany Wrocławia. Historię miejsca przybliży nam wykład popularno-naukowy dr. Grzegorza Grajewskiego - inicjatora wpisu Hali Stulecia na Listę UNESCO. Także najmłodsi miłośnicy architektury nie będą się nudzić, dla dzieci zaplanowano warsztaty architektoniczne.

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, ul. Krasińskiego 1, (17:00 – 24:00)
Wizytę w muzeum proponujemy przede wszystkim ze względu na możliwość bliższego obcowania z niezwykłą architekturą przedwojennego gmachu Urzędu Czeków Pocztowych w stylu ekspresjonizmu ceglanego. O godz. 19:00 będzie można posłuchać opowieści o historii i architekturze pierwszego wrocławskiego wieżowca, a także podziwiać oświetlony tylko na tą okazję dziedziniec.

Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a, (18:00 – 24:00)
W Noc Muzeów zachęcamy do odwiedzenia przede wszystkim Strefy Miejskiej, w której prezentowana będzie wystawa pod hasłem „Ponad dachami Wrocławia”, poświęcona twórczości wybitnej, wrocławskiej architekt - Jadwi-dze Grabowskiej-Hawrylak, autorce wielu powojennych modernistycznych osiedli, ze słynnym „Manhattanem” na czele.

Galeria Arttrakt, Ofiar Oświęcimskich 1/1, (12:00 – 23:00)
Galeria zaprasza na wystawę pt. „10 nowych obrazów” Artura Przebindow-skiego, który „dotyka w swojej twórczości tych aspektów kondycji współ-czesnego człowieka, które odnoszą się do jego konfrontacji z przestrzenią, w której żyje”. Na obrazach artysty, będącego jednocześnie pasjonatem miasta, zobaczymy nieprawdopodobnie zagęszczone przedmieścia z lotu ptaka.


Galeria MD_S , Chrobrego 24, (10:00 – 02:00)
Oprócz zwiedzania w Noc Muzeów będzie też można coś zaprojektować i wykonać. Galeria MD-S zaprasza na warsztaty projektowania mebla pod hasłem „W KRZESŁACH SIĘ POPRZEWRACAŁO”.


Muzeum Odry we Wrocławiu. Holownik Parowy „Nadbor”
Fundacja Otwartego Muzeum Techniki , Wybrzeże Wyspiańskiego 27 (20:00 – 24:00)
Na pokładzie holownika będzie można zobaczyć wystawę i multimedialne prezentacje poświęcone odrzańskiej drodze wodnej i jej zabytkom.

więcej informacji: www.noc-muzeow.pl

(oprac. M.Nitychoruk)

Noc Muzeów we Wrocławiu
„Architekt Wnętrz” już do pobrania! To już szósty numer magazynu „Architekt Wnętrz”, skierowany do wszystkich, którym bliski jest temat projektowania.
Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.