Architektura MuratorWydarzeniaNowa Galeria Wzornictwa Polskiego

Nowa Galeria Wzornictwa Polskiego

Ponad 100 lat polskiego wzornictwa na 300 m2 – już od 15 grudnia można zwiedzać nową galerię w Muzeum Narodowym w Warszawie. Jej przestrzeń zaaranżowało młode biuro projektowe Matosek/Niezgoda.

Galeria wzornictwa MN

W Galerii Wzornictwa Polskiego prezentowane są najważniejsze zjawiska z tej dziedziny – od stylu zakopiańskiego (1892-1913) po projekty Oskara Zięty i innych współczesnych polskich twórców. Osobne miejsce poświęcono zagadnieniom związanym z projektowaniem przemysłowym, projektowaniem dla dzieci oraz etnoprojektowaniem.
Wzornictwo mówi o poziomie cywilizacyjnym danego kraju, o tym, jak się w nim żyje. Ta galeria to nadrobienie ogromnych zaległości wystawienniczych i równocześnie przestrzeń, która tworzy platformę dalszej współpracy z projektantami
– mówił podczas otwarcia galerii dla prasy Piotr Rypson, Zastępca Dyrektora ds. Naukowych w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Anna Maga - jedna z kuratorek galerii – podkreślała, że społeczna wiedza na temat wzornictwa jest w Polsce uboga. Dużo się mówi o dizajnie i panuje zamieszanie dotyczące terminów. My chcemy przybliżyć to wymykające się jednoznacznej definicji pojęcie, jakim jest wzornictwo. Prowadzimy widza przez kolejne dekady z charakterystycznymi dla nich stylistycznymi przemianami, przedstawiamy ważne dla rozwoju projektowania stowarzyszenia i instytucje. Nie nobilitujemy pokazywanych przedmiotów do rangi dzieł sztuki. Przede wszystkim są to przedmioty użytkowe i przedstawione zostały tak, by opowiadały swoją historię. Równocześnie dysponujemy tylko 300 m2, więc jest to rzeczywiście esencja polskiego wzornictwa – wyjaśniała. Dyrekcja i kuratorzy warszawskiego muzeum liczą na to, że w przyszłości uda im się zaprezentować zbiory Ośrodka Wzornictwa Nowoczesnego w powiększonej przestrzeni. Natomiast od stycznia 2018 roku planowane są związane z inauguracją galerii spotkania i wykłady ekspertów.

Nowa Intymność w Eindhoven Odbywający się w Eindhoven Dutch Design Week (DDW) to największy festiwal dizajnu na północ od Alp. W tym roku w nawiązaniu do szerzącej się pandemii COVID-19 jego temat przewodni brzmi Nowa Intymność.
Projekt: Mars W pięćdziesiątą rocznicę lądowania na Księżycu londyńskie Design Museum zaprasza na Marsa. Pokazując rolę jaką dizajn i architektura odegrają w podróży na Czerwoną Planetę i w trakcie jej kolonizacji, londyńscy kuratorzy poszerzają nasze myślenie o projektowaniu dla Ziemi.
Projekt Empatia Dom z papieru, minikuchnia do małego mieszkania, kurtka ze śpiworem oraz miniaturowa skrzynka z akcesoriami edukacyjnymi – takie projekty można zobaczyć na wystawie dizajnu pomocowego zatytułowanej Empatia, teraz!
STEPS AHEAD. Najlepszy dizajn z Polski i Węgier Wystawa STEPS AHEAD pokazuje najciekawsze przykłady wzornictwa przemysłowego, które powstały w obu krajach po zmianie systemu politycznego i gospodarczego.
Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem Około 100 wystawców zapowiedziało swoją obecność na krakowskich Targach Dizajnu Zaprojektowani. Program wydarzenia, odbywającego się w dniach 24-26 listopada, obejmuje wystawy, warsztaty, targi dizajnu, a także spotkania z projektantami.
Śląski Czerwiec Projektowy 2017 Dobry dizajn ma na Śląsku długą tradycję. O tym, jaką przywiązuje się do niego wagę, świadczy Śląski Czerwiec Projektowy, którego czwarta edycja niebawem się rozpocznie.