Architektura MuratorWydarzeniaNowe Oblicze BIM 2017: relacja z konferencji

Nowe Oblicze BIM 2017: relacja z konferencji

Druga edycja konferencji Nowe Oblicze BIM zgromadziła ponad 500 uczestników. Prelegenci przedstawili korzyści i wyzwania związane z używaniem BIM na różnych etapach powstawania inwestycji oraz przedstawili szereg projektów, które powstały dzięki wykorzystaniu tej technologii.

amager bakke big
Projekt spalarni śmieci wbudowanej w sztuczny stok zaprojektowanej z wykorzystaniem technologii BIM, zaprezentowany podczas konferencji przez Jesper Boye'a Andersena z duńskiej pracowni BIG
Fot.: BIG Bjarke Ingels Group

7 listopada w Warszawie odbyła się druga edycja konferencji Nowe Oblicze BIM zorganizowana przez firmę WSC. W trakcie dziewięciu półgodzinnych wykładów, zaproszeni prelegenci przedstawili korzyści i wyzwania związane z używaniem BIM na różnych etapach powstawania inwestycji. Jak zwrócił uwagę Stefan Mordue, otwierający dyskusję, postęp technologiczny postawił architektów przed trudnym wyzwaniem: „jak możemy przygotować studentów [architektury] do pełnienia ról, które jeszcze nie istnieją, używając technologii, która jeszcze nie została wynaleziona?”. Realizacje stają się coraz bardziej złożone, a wymagania jakościowe coraz bardziej wyśrubowane – jednak proces powstawania i prowadzenia samej inwestycji nie zmienia się od lat. W tym kontekście technologie BIM są w stanie usprawnić sam proces projektowania, jak również ułatwić komunikację między wszystkimi stronami biorącymi udział w powstawaniu nowej inwestycji – od specjalistów różnych branż, poprzez wykonawców, aż po użytkowników, skutkując wyższej jakości architekturą.

Przez zautomatyzowanie niektórych procesów BIM pozwala na tworzenie projektów, które bez użycia technologii informacyjnych byłyby niemożliwe, jak w przypadku spalarni śmieci wbudowanej w sztuczny stok w Kopenhadze, zaprezentowanej podczas konferencji przez Jespera Boye’a Andersena z pracowni BIG. Użycie cyfrowego modelowania pozwoliło na uproszczenie skomplikowanych zagadnień konstrukcyjnych i równoczesną współpracę szerokiego grona specjalistów. Andersen podkreślił, że przy złożonych zamówieniach technologie BIM wciąż są w stanie generować konflikty oprogramowaniowe, które trzeba rozwiązać manualnie, ale tym niemniej stanowią ogromny krok naprzód.

Ze względu na usprawnienie operacji obliczeniowych używanie BIM do złożonych realizacji pozwala wyeliminować wiele żmudnych, powtarzalnych czynności, co obniża koszty nie tylko na etapie projektu i składania zamówień (Katarzyna Orlińska-Dejer udowodniła na przykładach znaczne oszczędności czasowe i finansowe na etapie przedmiarowania w porównaniu do tradycyjnych metod), ale także już w trakcie eksploatacji. Wielu wykładowców zwróciło uwagę na fakt, że cyfrowe modelowanie budynku otwiera nowe możliwości wizualizacyjne, ułatwiając komunikację z klientem, któremu niewiele mówią tradycyjne plany i elewacje.

Dużo miejsca poświęcono implementacji systemów BIM na poziomie legislacyjnym oraz ustalaniu ogólnych standardów dla branży budowlanej – prelegenci z Wielkiej Brytanii i Czech wyjaśnili, na czym polega etapowość takiego procesu oraz praktyczny wymiar wdrażania rozwiązań cyfrowych w budownictwie w kontekście zamówień publicznych. Na tym etapie Polska ma wiele do nadrobienia – jak zwrócił uwagę Leszek Włochyński z Hochtief Polska, rozpowszechnianie modelowania cyfrowego jest możliwe tak naprawdę tylko na poziomie projektowym, z inicjatywy indywidualnych pracowni czy deweloperów. Przy niewielkim wsparciu legislacyjnym, o adaptacji nowych rozwiązań wciąż tak naprawdę decyduje czynnik ludzki, w o wiele większym stopniu niż dostępność konkretnej technologii na rynku.

Tagi:
Jak zaprojektować system wentylacyjny w środowisku Autodesk Revit? Bezpłatne szkolenie BIM dla architektów Jakie błędy najczęściej popełniają projektanci wentylacji? Jak stworzyć wysokiej jakości system wentylacyjny i wygenerować szczegółowe zestawienia z modelu? I na czym tak naprawdę polega modelowanie parametryczne? Centrum Szkoleniowe Siniat i Promat zaprasza na bezpłatne warsztaty on-line.
Bezpłatne szkolenie BIM dla architektów Centrum Szkoleniowe Siniat i Promat zaprasza na bezpłatne warsztaty on-line poświęcone wykorzystywaniu rozwiązań technologii BIM w praktyce architektonicznej. Podczas warsztatów nauczysz się m.in. praktycznego modelowania parametrycznego i dowiesz, jak unikać błędów dzięki koordynacji geometrii 3D. Liczba miejsc ograniczona!
Osiedle Mieszkanie Plus Ratuszowa w technologii BIM Projekt osiedla Mieszkanie Plus Ratuszowa według projekt BE DDJM Architekci powstanie w technologii BIM. Ten nowy zespół na warszawskiej Pradze ma zostać oddany do użytku na przełomie 2021 i 2022 roku.
Metodyka BIM: krok po kroku Na polskim rynku BIM dzieje się coraz więcej. William Gibson – autor znanej powieści „Neuromancer”– napisał: Przyszłość już nadeszła, jedynie nie jest jeszcze równomiernie porozkładana. Na razie nie przypomina to jeszcze gorączki złota (czy raczej gold rush, bo działania odnoszą się głównie do standardów angloamerykańskich), tym bardziej jednak należy zadbać o zachowanie pewnych reguł, z którymi technologia BIM jest nierozłącznie związana.
Vectorworks 2020 – najnowsza odsłona oprogramowania BIM i CAD. Jakie ma zalety Vectorworks 2020? 10 września swoją premierę miała najnowsza wersja oprogramowania BIM: Vectorworks 2020. Tłumaczymy, o jakie funkcje została wzbogacona i czym różni się od poprzedniej. Zalety Vectorworks 2020.
Nowe oblicze BIM 2019 – prelekcje i warsztaty! Lex Ransijn, Agron Derella, Dariusz Kasznia i Roberto Minnucci to tylko niektórzy eksperci technologii BIM, którzy wystąpią podczas listopadowej konferencji Nowe oblicze BIM 2019! „Architektura-murator” jest partnerem medialnym wydarzenia.