Nowe Piętro

Młoda architektura, grafika i wzornictwo. Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zobacz wideo! Najbliższe spotkanie 17 lutego!

Nowe Piętro to organizowany przez „Architekturę-murator” i Muzeum Sztuki Nowoczesnej na rok 2010 cykl comiesięcznych spotkań z młodymi architektami, dizajnerami i grafikami z różnych miast i środowisk. Przedstawiciele trzech dyscyplin związanych z projektowaniem będą mieli okazję zaprezentować swoje prace. Zestawienie odmiennych postaw ma pokazać różne sposoby myślenia o kształtowaniu przestrzeni w dużej i małej skali.
Nie mniej ważne od prezentacji wykonanych już projektów będą plany i cele twórców. Jaki wywrą wpływ na przyszły kształt polskich miast i życie ich mieszkańców?

Pierwsze spotkanie odbyło się w środę 20 stycznia 2010 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gośćmi wieczoru byli: duet AzeDesign, Homework i reprezentujący studio WXCA Szczepan Wroński.

ARCHITEKTURA
Pracownia WXCA założona została przez Wojciecha Condera i Szczepana Wrońskiego w roku 2007, dziś łączy ośemkę młodych architektów. Najnowszym i największym jak dotychczas sukcesem zespołu jest zwycięstwo w międzynarodowym konkursie na budowę nowej siedziby
Muzeum Wojska Polskiego (2009), pracownia zajęła ponadto II miejsce w konkursie na budowę lubelskiego Portu Lotniczego i uzyskała wyróżnienie za projekt biblioteki w Nysie. Biuro realizuje przy tym liczne projekty budynków mieszkalnych i biurowych.

DIZAJN
Aze Design to dwuosobowy zespół, działający od 2006 roku. Anna Kotowicz-Puszkarewicz jest absolwentką ASP w Łodzi ( kierunek - projektowanie graficzne). Artur Puszkarewicz w roku 2001 ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki w Białymstoku.
Mieszkają na Podlasiu, chętnie nawiązują do tradycyjnych technik rękodzielniczych, ale ich twórczość ich poddaje się zaklasyfikowaniu pod hasłem „etnodizajn”. Eksperymentując ze skalą i materiałem zmieniają funkcje szydełkowej serwety (dywan NODUS) czy słupa trakcji energetycznej (wieszak TENSE), tworzą przedmioty, których wygląd jest – czasem nieświadomie - kształtowany przez indywidualnego używtkownika (pościel REM, tkanina subiektywna odNOWA). Twórcy zdobyli m.in. I miejsce w konkursie Prodeco (2007) i wyróżnienie My World (2007).

GRFIKA
Studio graficzne Homework działa w Warszawie od 2003 roku. Jego założyciele, absolwenci gdańskiej ASP, znani są jednak w środowisku znacznie dłużej: Joanna Górska w 2001 roku zdobyła I nagrodę w konkursie grafiki studenckiej Agrafa. Jerzy Skakun trzykrotnie (1997, 200, 2002) został laureatem konkursu na plakat BHP Centralnego Instytutu Ochrony Pracy. Projekty obojga artystów charakteryzuje precyzyjny warsztat, poczucie humoru oraz nawiązania do grafiki lat 50. i 60. Plakaty Homework są atrakcyjne nie tylko plastycznie, ale i literacko. Graficy bywają autorami błyskotliwych sloganów, np. Bądź głupszy, nie czytaj prasy (2005 I nagroda w 3. edycji konkursu Galerii Plakatu AMS na plakat promujący czytelnictwo).
Są laureatami m.in. Grand Prix konkursu kalendarzy Vidical (2002), srebrnego medalu Międzynarodowego Biennale plakatu w Meksyku (2004), oraz wyróżnienia 5 Krakowskiego Festiwalu Plakatu (2005).

Na najbliższe spotkanie zapraszamy w środę 17 lutego 2010 do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Gośćmi wieczoru będą: Temperówka, LaPolka i pracownia jojko+nawrocki. Kolejne w każdą przedostatnią środę miesiąca.


MIEJSCE
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, 20.01.2010, godzina 18.00-20.00
ul. Pańska 3, Warszawa
http://www.artmuseum.pl/


kontakt: architektura_org@murator.com.pl

Za przygotowanie poczęstunku dziękujemy cukierniom Sweet Home.

Już czas na zmianę warty? Pięć lat to w architektonicznej rzeczywistości okres szczególnie długi. Nie tylko dlatego, że pojawiają się zupełnie nowe trendy i zjawiska, ale też z uwagi na fakt, że uczelniane mury opuszcza kolejne pokolenie architektów, zwykle negujące zastany porządek i obowiązujące reguły gry. Tegoroczne konfrontacje Młodzi do Łodzi zdają się doskonale ilustrować tę tezę – pisze Tomasz Żylski.
Drewno w architekturze. Konkurs Wydział Architektury Politechniki Białostockiej czeka na najlepsze magisterskie prace dyplomowe dotyczące drewnianej architektury.
Co robi architekt, gdy nie projektuje budynków? O życiu pozaarchitektonicznym opowiadali uczestnicy przedostatniego spotkania z cyklu Młoda Architektura – Jędrzej Lewandowski i Maciej Siuda
Stacja Młoda Architektura. Warszawa Powiśle 10 lipca Cykl wakacyjnych spotkań z młodymi polskimi architektami organizowany przez miesięcznik "Architektura-murator". Spotkania odbywają się co dwa tygodnie, począwszy od środy 26 czerwca, do końca września w klubokawiarni Warszawa Powiśle. Start: godz. 19.00. Najbliższe spotkanie już w tym tygodniu!
Nowe Piętro Młoda architektura, grafika i wzornictwo. Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator’ w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gośćmi wieczoru byli: Igor Kaźmierczak ze studia s3ns, Wzorro, oraz Robert Czajka
Nowe Piętro Młoda architektura, grafika i wzornictwo. Cykl spotkań 2010 „Architektury-murator’ w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gośćmi wieczoru będą: BudCud, Wzorowo i Kuba Sowiński. Spotkajmy się 24 marca!