Nowy plan

i

Autor: Archiwum Architektury

Nowy Plan - festiwal architektury modernistycznej

2018-06-04 13:43

Od 4 do 10 czerwca w Poznaniu święto modernistycznej architektury. Hasło LUKSUS ma być przyczynkiem do świeżego spojrzenia na jej dorobek. Architektura-murator jest patronem wydarzenia.

Ideą przyświecającą "Nowemu Planowi" jest przybliżenie myśli modernistycznej w przystępny sposób odbiorcom przestrzeni przez nią ukształtowanej. Organizowany przez SARP Poznań oraz Centrum Otwarte festiwal ma być szansą na przedstawienie, jaki kształt przybrał powojenny Poznań za sprawą modernistycznych idei, umieszczając jednak wątki lokalne w szerszym - ogólnopolskim czy ogólnoświatowym - kontekście.

Hasło "Luksus" ma być impulsem do krytycznego spojrzenia na zastosowanie tego pojęcia w architekturze. Chociaż modernizm nióśł za sobą egalitarne i demokratyczne ideały, domy, które powstały jako ucieleśnienie tych idei, często były dla nowych mieszkańców swego rodzaju luksusem, będąc wyposażonymi w takie udogodnienia jak centralne ogrzewanie i ciepła woda. Czy modernizm i jego współczesne pochodne nadal mogą kojarzyć się z luksusem? Czym w ogóle jest luksus w architekturze? Co oznacza dziś, a co rozumiano jako luksus kilka dekad temu? - takie pytania chcą w trakcie festiwalu postawić organizatorzy.

W programie wydarzenia znajdą się debaty, wykłady i pokazy filmowe, jak również spacery architektoniczne. Będzie to okazja do zobaczenia budynków, które zwykle nie są ogólnodostępne dla szerszej publiczności, takich jak Domu Weterana czy słynnego Okrąglaka.

Więcej o wydarzeniu na stronie: www.nowyplanfestiwal.pl.