Architektura MuratorWydarzeniaNowy Plan - festiwal architektury modernistycznej

Nowy Plan - festiwal architektury modernistycznej

Od 4 do 10 czerwca w Poznaniu święto modernistycznej architektury. Hasło LUKSUS ma być przyczynkiem do świeżego spojrzenia na jej dorobek. Architektura-murator jest patronem wydarzenia.

Nowy plan

Ideą przyświecającą "Nowemu Planowi" jest przybliżenie myśli modernistycznej w przystępny sposób odbiorcom przestrzeni przez nią ukształtowanej. Organizowany przez SARP Poznań oraz Centrum Otwarte festiwal ma być szansą na przedstawienie, jaki kształt przybrał powojenny Poznań za sprawą modernistycznych idei, umieszczając jednak wątki lokalne w szerszym - ogólnopolskim czy ogólnoświatowym - kontekście.

Hasło "Luksus" ma być impulsem do krytycznego spojrzenia na zastosowanie tego pojęcia w architekturze. Chociaż modernizm nióśł za sobą egalitarne i demokratyczne ideały, domy, które powstały jako ucieleśnienie tych idei, często były dla nowych mieszkańców swego rodzaju luksusem, będąc wyposażonymi w takie udogodnienia jak centralne ogrzewanie i ciepła woda. Czy modernizm i jego współczesne pochodne nadal mogą kojarzyć się z luksusem? Czym w ogóle jest luksus w architekturze? Co oznacza dziś, a co rozumiano jako luksus kilka dekad temu? - takie pytania chcą w trakcie festiwalu postawić organizatorzy.

W programie wydarzenia znajdą się debaty, wykłady i pokazy filmowe, jak również spacery architektoniczne. Będzie to okazja do zobaczenia budynków, które zwykle nie są ogólnodostępne dla szerszej publiczności, takich jak Domu Weterana czy słynnego Okrąglaka.

Więcej o wydarzeniu na stronie: www.nowyplanfestiwal.pl.

Tagi:
Planetarium Śląskie / Chorzów Aby nie zdominować historycznej bryły planetarium, zdecydowaliśmy o ukryciu nowej kubatury pod ziemią. Wyzwaniem był dobór sposobu fundamentowania, który nie stwarzałby niebezpieczeństwa uszkodzenia istniejącego budynku – o modernizacji i rozbudowie Planetarium Śląskiego projektu Zbigniewa Solawy piszą Joanna i Michał Kapturczakowie z poznańskiej pracowni Consultor.
Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi na mapie europejskich osiągnięć modernizmu Osiedle Montwiłła-Mireckiego to swoisty fenomen. Jedno z pierwszych tej skali modernistycznych założeń mieszkaniowych w Polsce zaprezentowane zostanie na wystawie, którą już wkrótce będą mogli zobaczyć mieszkańcy kilku miast Europy.
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
W poszukiwaniu idei osiedla społecznego W poszukiwaniu idei osiedla społecznego - pod tą nazwą kryje się realizowany na warszawskim osiedlu Koło projekt wystawienniczy i edukacyjny inspirowany koncepcjami architektki Heleny Syrkus.
Dom / Podkowa Leśna Budynek ten to rebus – odgadywanie zasad nim rządzących jest zabawą. O realizacji Zbigniewa Jasińskiego pisze Marcin Kwietowicz.
Kolegium Polonijne / Przegorzały Wykorzystująca topografię terenu architektura obiektu przypomina corbusierowski klasztor La Tourette. O realizacji Tomasza Mańkowskiego z zespołem pisze Marcin Kwietowicz.