Architektura MuratorWydarzeniaObudź się w architekturze!

Obudź się w architekturze!

Wybierasz się na biennale architektury w Rotterdamie? Szukasz noclegu? Możesz skorzystać z oferty lokalnych architektów. W ramach projektu „Wake up in Architecture” kilkunastu z nich udostępnia swoje mieszkania i pracownie.

Obudź się w architekturze!
Architekt Jeroen Hoorn wraz z żoną i szwagrem zaprasza na ostatnie piętro dawnej redakcji dziennika Het Vrije Volk w centrum miasta. Hoorn od kilku lat pracuje nad nową funkcją dla tego obiektu, fot. Thijs Wolzak, dzięki uprzejmości Hotel Rotterdam, Wake up in Architecture

Międzynarodowe Biennale Architektury w Rotterdamie zaczyna się już 23 kwietnia. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Kolej na gospodarkę, a dotyczyć będzie między innymi ekonomicznych konsekwencji, jakie w niedalekiej przyszłości będą musiały ponieść nasze miasta. Nikt nie może przewidzieć, co przyniesie przyszłość, ale jedno jest pewne: nie można stosować ciągle tych samych rozwiązań. Wyzwania, takie jak zmiany klimatu, postępująca urbanizacja, migracja i rosnące nierówności społeczne wymagają od nas nowych odpowiedzi – piszą kuratorzy, którym przewodzi w tym roku Maarten Allard Hajer, politolog i urbanista z Uniwersytetu w Amsterdamie. Jeśli wybierasz się na biennale, zamiast w hotelu możesz zatrzymać się u jednego z rotterdamskich architektów. Imprezie po raz kolejny towarzyszy projekt „Hotel Rotterdam, Wake up in Architecture”. Nocleg w swoim domu lub pracowni zaoferowało w tym roku 24 twórców. Wśród nich m.in. Michiel Riedijk z Neutelings Riedijk Architects, główny architekt Rotterdamu Marc Verheijen, profesor Wessel de Jonge z TU Delft, Francine Houben, współzałożyciel pracowni Mecanoo, Monica Adams z biura Bekkering Adams Architects czy Folkert van Hagen z GROUP A.

Na czym to polega?

Inicjatorkami przedsięwzięcia są Wibbine Kien i Judith van den Berg. Jak tłumaczą, „Hotel Rotterdam, Wake up in It” to nie jest zwykły hotel: u nas rezerwujesz przygodę, w której obiecujemy ci spotkanie z twórcą i nocleg. Projekt realizowany jest nie tylko przy okazji biennale architektury, ale także w trakcie innych imprez w mieście. Na przykład goście przyjeżdżający do Rotterdamu na festiwal jazzowy mogą zatrzymać się u muzyków, a uczestnicy Tygodnia Sztuki – u miejscowych artystów. Aby wziąć udział w projekcie, należy zarejestrować się na stronie www.wakeupinit.com/rotterdam/architecture2016 i wypełnić krótki formularz. Wyboru miejsca noclegu dokonają jednak za nas organizatorki w porozumieniu z architektem. W przedsięwzięciu ważny jest element zaskoczenia, więc gospodarz i jego dokładny adres ujawniony zostanie dopiero po rejestracji – wyjaśniają. Architekt jest zobowiązany powitać gościa w swoim domu, gdzie ten spędzi noc. Często razem planują też udział w różnych wydarzeniach. Gospodarz może również oprowadzić gościa po mieście czy pokazać mu pracownię, wszystko zależy od ich wzajemnych chęci i pomysłów. Koszt noclegu to 90 euro za jedną osobę i 140 euro za dwie (w cenę wliczone jest śniadanie). Więcej o projekcie, w tym opinie uczestników z poprzednich lat można przeczytać na stronie internetowej.

MBA Kraków 2019 – laureaci Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie Grand Prix XV edycji Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie zdobyły Karolina Chodura i Joanna Rozbrój, absolwentki Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, za pracę wyrażającą konieczność koegzystencji przyrody i architektury. Prezentujemy laureatów MBA Kraków 2019.
Wydarzenia Tallińskiego Biennale Architektury. Open Call Organizatorzy TAB 2019 – Tallinn Architecture Biennale czekają na propozycje wydarzeń towarzyszących tegorocznej imprezie. Pomysły nadsyłać mogą architekci, urbaniści, artyści, ale i zainteresowani specjaliści innych dziedzin.
Gdynia z lekarstwem na pastelozę! Biennale Sztuki Miejskiej w Gdyni, organizowane przez lokalne stowarzyszenie Traffic Design, to nie tylko popularny festiwal szeroko rozumianego projektowania, ale też remedium na większość przypadłości dotykających nasze metropolie. Tegoroczna edycja przyniosła kolejne realne zmiany w przestrzeni tego polskiego „Białego Miasta”.
Polska na London Design Biennale – znamy założenia zwycięskiej wystawy Na London Design Biennale Polskę reprezentować będzie wystawa A Matter of Things, przygotowana przez Małgorzatę Wesołowską, projektantkę, badaczkę, niegdyś współpracowniczkę „Architektury-murator”. Międzynarodowa publiczność zobaczy obiekty, które towarzyszyły nam w codziennym życiu przez ostatnie sto lat.
16. Biennale Architektury w Wenecji Temat tegorocznej edycji biennale brzmi FREESPACE i odnosi się do architektury szczodrej i demokratycznej. W polskim pawilonie zobaczymy projekt Amplifikacja natury autorstwa grupy Centrala, nawiązujący do głównego hasła poprzez ukazanie relacji człowieka, architektury i natury
Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie – podsumowanie i fotorelacja Tematem tegorocznej, piątej już edycji Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie była redefinicja funkcji i rozwiązań przestrzennych Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Organizatorzy wspólnie z uczestnikami poszukiwali nowych pomysłów dla budynku i jego roli w strukturze miasta – relacja Tomasza Żylskiego.