Obywatelka Jane Jane Jacobs na wielkim ekranie

i

Autor: Archiwum Architektury

„Obywatelka Jane” Jane Jacobs na wielkim ekranie

2018-03-06 18:31

Do pięciu różnych miast zawita pokazywany wcześniej tylko raz w Polsce film o urbanistycznej działalności amerykańskiej aktywistki miejskiej. Pokazy będą towarzyszyć premierze polskiego zbioru tekstów Jane Jacobs.

Jane Jacobs przeszła do historii jako autorka książki "Śmierć i życie wielkich miast Ameryki". będącej krytyką odgórnych działań urbanistycznych, dokonywanych bez udziału mieszkańców w imię idei modernizacji, jak również pochwałą organicznego rozwoju miast i roli tego procesu w życiu ulicy. Publikacja ta ukazała się w polskim tłumaczeniu prawie 50 lat po jej pierwszym wydaniu. Zrealizowany w 2016 film dokumentalny w reżyserii Matta Tymauera przedstawia walkę pisarki o zachowanie urbanistycznego charakteru Nowego Jorku w latach 60 - wcześniej pokazywany był on w Polsce jeden raz podczas American Film Festival 2017.

Film towarzyszy premierze książki "Wielkie małe plany" wydawnictwa Centrum Architektury, która zbiera szereg tekstów autorstwa Jane Jacobs - miejskie reportaże, eseje, wykłady i wywiady, przygotowanej z okazji setnych urodzin autorki.

Harmonogram projekcji:

Warszawa ­– kino Luna – 7 marca

Gdańsk – Instytut Kultury Miejskiej – 15 marca

Poznań – CK Zamek – 19 marca

Katowice – Kino Kosmos – 24 kwietnia

Wrocław – Nowe Horyzonty – 18 września

Po projekcjach zaplanowane są dyskusje.