Architektura MuratorWydarzenia„Obywatelka Jane” Jane Jacobs na wielkim ekranie

„Obywatelka Jane” Jane Jacobs na wielkim ekranie

Do pięciu różnych miast zawita pokazywany wcześniej tylko raz w Polsce film o urbanistycznej działalności amerykańskiej aktywistki miejskiej. Pokazy będą towarzyszyć premierze polskiego zbioru tekstów Jane Jacobs.

"Obywatelka Jane" Jane Jacobs na wielkim ekranie

Jane Jacobs przeszła do historii jako autorka książki "Śmierć i życie wielkich miast Ameryki". będącej krytyką odgórnych działań urbanistycznych, dokonywanych bez udziału mieszkańców w imię idei modernizacji, jak również pochwałą organicznego rozwoju miast i roli tego procesu w życiu ulicy. Publikacja ta ukazała się w polskim tłumaczeniu prawie 50 lat po jej pierwszym wydaniu. Zrealizowany w 2016 film dokumentalny w reżyserii Matta Tymauera przedstawia walkę pisarki o zachowanie urbanistycznego charakteru Nowego Jorku w latach 60 - wcześniej pokazywany był on w Polsce jeden raz podczas American Film Festival 2017.

Film towarzyszy premierze książki "Wielkie małe plany" wydawnictwa Centrum Architektury, która zbiera szereg tekstów autorstwa Jane Jacobs - miejskie reportaże, eseje, wykłady i wywiady, przygotowanej z okazji setnych urodzin autorki.

Harmonogram projekcji:

Warszawa ­– kino Luna – 7 marca

Gdańsk – Instytut Kultury Miejskiej – 15 marca

Poznań – CK Zamek – 19 marca

Katowice – Kino Kosmos – 24 kwietnia

Wrocław – Nowe Horyzonty – 18 września

Po projekcjach zaplanowane są dyskusje.

Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Zmarłego niedawno Stanisława Niemczyka wspominają przyjaciele i współpracownicy, a także śląscy architekci m.in. Tomasz Konior, Przemo Łukasik, Ryszard Nakonieczny i Robert Skitek.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.
Archikosmos w Toruniu Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na projekcję filmu „Archikosmos” i wykład Ryszarda Nakoniecznego o „kosmicznej” architekturze Śląska.
MIASTOmovie – wiele wymiarów sąsiedztwa Tegoroczną edycję festiwalu MIASTOmovie, odbywającą się pod hasłem Sąsiedztwo, otworzyła ekspozycja Natalii Gołubowskiej poświęcona przestrzeni klatek schodowych, które są nośnikiem informacji o relacjach panujących między sąsiadami. To przestrzeń trochę własna, a trochę wspólna, niepubliczna i nie do końca prywatna. W programie oprócz licznych filmów znalazły się też debaty, targ książek oraz wycieczka po ogrodach działkowych na wrocławskim Ołbinie – relacja Aleksandry Czupkiewicz.
Architektura i science fiction. Wykład O problemie przedstawiania architektury w filmach i literaturze SF, różnych interpretacjach wizji miast przyszłości i istniejących obiektach, które najczęściej grały rolę futurystycznych budowli już w najbliższy poniedziałek opowie w Lublinie profesor Paweł Frelik, wieloletni badacz tematu z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
8 filmów o architekturze w ramach VII Weekendu Architektury w Gdyni W ramach tegorocznej edycji Weekendu Architektury w Gdyni zaplanowano aż 8 projekcji filmowych. W programie znalazły się obrazy poświęcone słynnym architektom, przestrzeni miejskiej i historii głośnych architektonicznych realizacji XX wieku.