Architektura MuratorWydarzenia„Obywatelka Jane” Jane Jacobs na wielkim ekranie

„Obywatelka Jane” Jane Jacobs na wielkim ekranie

Do pięciu różnych miast zawita pokazywany wcześniej tylko raz w Polsce film o urbanistycznej działalności amerykańskiej aktywistki miejskiej. Pokazy będą towarzyszyć premierze polskiego zbioru tekstów Jane Jacobs.

"Obywatelka Jane" Jane Jacobs na wielkim ekranie

Jane Jacobs przeszła do historii jako autorka książki "Śmierć i życie wielkich miast Ameryki". będącej krytyką odgórnych działań urbanistycznych, dokonywanych bez udziału mieszkańców w imię idei modernizacji, jak również pochwałą organicznego rozwoju miast i roli tego procesu w życiu ulicy. Publikacja ta ukazała się w polskim tłumaczeniu prawie 50 lat po jej pierwszym wydaniu. Zrealizowany w 2016 film dokumentalny w reżyserii Matta Tymauera przedstawia walkę pisarki o zachowanie urbanistycznego charakteru Nowego Jorku w latach 60 - wcześniej pokazywany był on w Polsce jeden raz podczas American Film Festival 2017.

Film towarzyszy premierze książki "Wielkie małe plany" wydawnictwa Centrum Architektury, która zbiera szereg tekstów autorstwa Jane Jacobs - miejskie reportaże, eseje, wykłady i wywiady, przygotowanej z okazji setnych urodzin autorki.

Harmonogram projekcji:

Warszawa ­– kino Luna – 7 marca

Gdańsk – Instytut Kultury Miejskiej – 15 marca

Poznań – CK Zamek – 19 marca

Katowice – Kino Kosmos – 24 kwietnia

Wrocław – Nowe Horyzonty – 18 września

Po projekcjach zaplanowane są dyskusje.

Portrety filmowe architektów Górnego Śląska Stanisław Niemczyk, Marek i Ewa Dziekońscy, Jerzy Witeczek czy Janusz i Bożena i Włodarczykowie to tylko niektórzy bohaterowie nowego cyklu filmów dokumentujących twórczość wybitnych architektów Górnego Śląska!
MIASTOmovie 2020: Wielkie Plany! Startuje festiwal filmów o architekturze i mieście Na 8. edycję MIASTOmovie organizatorzy mają naprawdę Wielkie Plany! Pod takim właśnie hasłem przebiegać będzie tegoroczna odsłona festiwalu filmów o mieście i architekturze. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym MIASTOmovie.
Mario Botta. The Space Beyond: pokaz filmu i dyskusja z architektem Ambasada Szwajcarii w Polsce, Włoski Instytut Kultury w Warszawie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Mario Botta. The Space Beyond”. Po projekcji zaplanowano dyskusję z architektem.
Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku: cykl filmów edukacyjnych. Irma Kozina i Paweł Wilkołek o architekturze i przestrzeni W ramach projektu Sztuka i dizajn w XX i XXI wieku krakowski reżyser Paweł Wilkołek oraz katowicka historyczka sztuki Irma Kozina przygotowują cykl filmów, których tematem są wybrane zagadnienia z zakresu planowania, architektury i dizajnu. Jako pierwszy zrealizowany został dokument poświęcony historii dawnego ogrodu jordanowskiego przy ulicy Barbary w Katowicach.
Niemczyk – ostatni buntownik architektury: film Marcina Zasady i Marcina Nowaka Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na kolejne pokazy filmu dokumentalnego „Niemczyk – ostatni buntownik architektury”. Po mieszkańcach Tychów dokument będą mogli teraz zobaczyć także miłośnicy architektury z Krakowa, Warszawy i Katowic.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.