Specustawa o odbudowie Pałacu Saskiego
W środę, 7 lipca, marszałek Sejmu Elżbieta Witek odebrała z rąk prezydenta Andrzeja Dudy projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Uroczystość, z udziałem władz państwowych oraz zaproszonych gości, odbyła się na placu Piłsudskiego. Spotykamy się w momencie doniosłym nie tylko dla Warszawy, ale całej Rzeczypospolitej; spotykamy się w sprawie inwestycji bardzo szczególnej z wielu względów, przede wszystkim historycznych – mówił prezydent Andrzej Duda. Cieszę się, że dzisiaj, po dziesięcioleciach, Polska podejmuje to zadanie, kontynuując zarazem to, co rozpoczął w 2004 roku ówczesny prezydent Warszawy profesor Lech Kaczyński. Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że idea odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej stała się częścią wielkiego programu „Polski Ład”. To duży wysiłek finansowy, ale to także i ogromne dzieło o charakterze symbolicznym – dodał prezydent. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała z kolei niezwłoczne rozpoczęcie procedowania ustawy i wyraziła nadzieję, że podobnie stanie się w Senacie: Żebyśmy mogli być dumni z tego przedsięwzięcia i żebyśmy mogli powiedzieć, że coś po sobie cennego pozostawiliśmy – stwierdziła.
Co znajdzie się w odbudowanym Pałacu Saskim
1 czerwca 2021 roku z inicjatywy Andrzeja Dudy w Kancelarii Prezydenta RP został powołany zespół do opracowania projektu regulacji dotyczącej odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie wraz z inwestycjami towarzyszącymi. Celem zespołu było opracowanie rozwiązań legislacyjnych dla inicjatywy ustawodawczej Prezydenta RP, dotyczącej przygotowania i realizacji inwestycji. Nadzór nad pracami zespołu pełniła prezydencka minister Małgorzata Paprocka. Jak udało nam się dowiedzieć, odbudowany Pałac Saski ma stać się siedzibą różnych instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ul. Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Brühla jako siedziba Senatu.
Co zawiera projekt specustawy o odbudowie Pałacu Saskiego
W projekcie specustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie zapisano m.in. że realizacja przedsięwzięcia na przestrzeni 10 lat pochłonie blisko 2,5 mld zł (dokładnie 2 453 230 zł). Jak podaje ministerstwo kultury, kwota ta obejmuje nie tylko samą inwestycję, ale i koszty jej obsługi. Kontrowersje budzi jednak przede wszystkim fakt, że odbudowa zostanie wyłączona spod nadzoru służb konserwatorskich i przepisów prawa budowlanego. Przewidziano też ograniczenie do minimum procedur administracyjnych. Zamiast uzgodnień i pozwoleń wystarczą więc opinie. Powierzchnia całej zrekonstruowanej pierzei wraz z pałacami wyniesie ok. 75 tys. m².
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!