Architektura MuratorWydarzeniaOgrody świata. Czy w Szwecji powstanie pierwsza na świecie wertykalna farma – wieżowiec z ogrodem użytkowym?

Ogrody świata. Czy w Szwecji powstanie pierwsza na świecie wertykalna farma – wieżowiec z ogrodem użytkowym?

W mieście Linköping rozpoczęła się budowa wieżowca - ogrodu. Ten 54-metrowy budynek ma szansę stać się pierwszą w Europie wertykalną farmą z ogrodami użytkowymi produkujacymi żywność w centrum miasta

Wertykalna farma w Szwecji

Moda na miejskie farmy zaowocowała wieloma mniej lub bardziej utopijnymi projektami wieżowców, umożliwiających produkcję żywności w samym centrum miasta. Entuzjaści zwracają uwagę na zalety takiego rozwiązania. Niewielka odległość dzieląca producentów i konsumentów zminiejsza zapotrzebowanie na paliwo potrzebne do transportu, zaś mieszkańcy miasta zyskują możliwość kupna rzeczywiście świeżych warzyw i owoców. Kontrolowane warunki przyczyniają się do zmniejszenia zużycia wody, nawet trzykrotnie w porównaniu do upraw prowadzonych tradycyjnymi metodami. Odpowiednie nasłonecznienie pozwala z kolei na wydłużenie sezonu wegetacyjnego. Miejska farma może stać się w dodatku terenem rekreacyjnym.
Futurystyczne projekty pozostają jednak zazwyczaj niezrealizowane. Prezentowaliśmy niektóre z tych interesujących rozwiązań, m.in.  Miejskie Gospodarstwo Rolne projektu Bartosza Świniarskiego, czy wyróżnioną w tegorocznej edycji konkursu eVolo koncepcję ruchomej farmy-domu jednorodzinnego, przygotowaną przez duet polskich projektantów, Migrant Skyscraper.

Wysoki koszt gruntów w mieście, w połączeniu z wciąż niewielkimi, z punktu widzenia przeciętnego Europejczyka, cenami żywności, nie zachęca do tworzenia pionowych ogrodów. Choć coraz popularniejsze są uprawy zakładane na dachach, tarasach, niewykorzystywanych działkach, to reprezentują one raczej nurt low-tech. Co więcej, budowie wieżowców-farm przeciwni są także niektórzy ekolodzy. Zwracają oni uwagę na ekologiczny bilans budowy: zużycie materiałów budowlanych, konieczność zapewnienia uprawom dostępu do światła i wody, wymagające znacznej ilości energii.  
Szwedzka inwestycja ma szansę stać się przełomem w tej dziedzinie. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na drugi lub trzeci kwartał 2013. Wartość inwestycji wynosi około 30 milionów dolarów. Projekt budynku wykonały firmy Sweco i Plantagon.

Według naszej wizji obiekt ma w maksymalnym stopniu wykorzystywać ekologiczne źródła energii. Eksperci Sweco i firmy Plantagon będą ściśle współpracować z władzami miasta Linköping, aby optymalnie dostosować nadmiar wykorzystania mediów w obszarze miasta i system zarządzania budynkiem – zapowiada Grzegorz Rolski, dyrektor zarządzający Sweco Polska.

Obiekt ma być odpowiedzią na coraz bardziej widoczną migrację ludności z terenów wiejskich w kierunku obszarów mocno zurbanizowanych. Wg danych ONZ do połowy XXI w. ponad 80% populacji będzie zamieszkiwać tereny miejskie.

Sweco

Sweco świadczy międzynarodowe usługi doradztwa technicznego. Zatrudnia niemal 6000 inżynierów, architektów i specjalistów w dziedzinie ochrony środowiska, którzy wspólnie pracują nad tworzeniem społeczeństwa, żyjącego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Specjaliści Sweco udzielają specjalistycznych porad o dużej zawartości merytorycznych informacji, często na wczesnych etapach projektów. Sweco jest członkiem OMX Nordic Exchange w Sztokholmie.

Wieżowiec-farma w Szwecji
Fot.: materiały prasowe SWECO Polska