Architektura MuratorWydarzeniaOsiedle mieszkaniowe nominowane do Nagrody Turnera 2015

Osiedle mieszkaniowe nominowane do Nagrody Turnera 2015

Nagroda Turnera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla współczesnych artystów w Wielkiej Brytanii, cieszące się dużym uznaniem na całym świecie. Po raz pierwszy w historii nagrody, nominację przyznano rewitalizacji osiedla mieszkaniowego. Za koncepcję odpowiada działający na pograniczu dyscyplin kolektyw Assemble.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że członkowie kolektywu nie mają wykształcenia artystycznego, a nominację otrzymali za projekt przebudowy podupadłego osiedla mieszkaniowego w Liverpoolu. Tym samym po raz pierwszy w historii nagrody, szansę na zwycięstwo ma realizacja o charakterze architektonicznym. W czasach, gdy sztuką może być wszystko, dlaczego nie osiedle mieszkaniowe? - miał skomentować nominację jeden z członków jury Alistair Hudson.

Kolektyw Assemlbe powstał w 2010 roku, w jego skład wchodzi 18 osób, w większości młodzi architekci i projektanci. W swoich realizacjach wychodzą poza tradycyjną definicję architektury, a ich działania opierają się na współpracy z lokalnymi wspólnotami. Osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Toxteth w Liverpoolu, którego odnowa została nominowana do nagrody, zbudowano około 1900 z myślą o rzemieślnikach. Po zamieszkach z 1981 roku setki ludzi musiało opuścić domy, które systematycznie podupadały.

Pomysłowi wyburzenia przeciwstawiali się nieliczni mieszkańcy. W ciągu ostatnich 10 lat podejmowali niewielkie działania na rzecz miejskiej odnowy - uporządkowali chodniki i zagospodarowali je roślinnością, pomalowali opuszczone domy. Raz na miesiąc organizowali lokalny targ, który znacząco wpływał na ożywienie okolicy. Opierając się na pracy wykonanej przez mieszkańców, kolektyw Assemble zaprezentował niekonwencjonalną koncepcję długofalowego rozwoju osiedla uwzględniającą odnowę domów, stworzenie przestrzeni publicznych oraz zapewnienie nowych miejsc pracy.

Oprócz Assemble do tegorocznej edycji nagrody Turnera nominowani zostali Bonnie Camplin, Janice Kerbel i Nicole Wermers. Laureata poznamy 7 grudnia. W jury nagordy zasiadają dyrektor Middlesbrough Institute of Modern Art Alistair Hudson, krytyk i kurator Jan Verwoert, dyrektor artystyczna Glasgow Sculpture Studios Kyla McDonald oraz Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Nagrody UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne 2017 Konkurs o Nagrodę UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne pełni istotną rolę w promocji jakości architektury. Poprzez nagradzanie realizacji, które kreują przyjazne przestrzenie wykazuje, że to nie modny „technologizm” czy też „formalna perwersja”, ale otoczenie odpowiadające potrzebom ludzi winno być efektem pracy architekta – o założeniach nagrody i laureatach tegorocznej edycji pisze Krzysztof Chwalibóg.
5 realizacji z nagrodą Agi Khana dla współczesnej architektury Milion dolarów nagrody rozdzielono pomiędzy pięciu laureatów Aga Khan Award for Architecture. Przyznawana co trzy lata nagroda honoruje wybitne realizacje architektoniczne, które służą społeczności muzułmańskiej na całym świecie.
9 projektów i realizacji z Polski w finale Światowego Festiwalu Architektury Ogłoszono listę projektów i realizacji zakwalifikowanych do finału Światowego Festiwalu Architektury. Dziewięć pośród nich to obiekty z Polski. Zwycięzców poznamy w listopadzie.
Stacja Kultura w Rumii pośród najlepszych bibliotek na świecie Zaprojektowana przez pracownię Sikora Wnętrza biblioteka została uznana za najlepszą realizację w kategorii Obiekt Jednoprzestrzenny w konkursie Library Interior Design Awards, w którym nagradzane są najlepsze projekty wnętrz bibliotecznych na świecie.
Nagroda Architektoniczna Polityki dla Cricoteki Po burzliwych obradach jury, Grand Prix przyznano Ośrodkowi Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, projektu IQ2 konsorcjum nsMoonStudio i Wizja. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Służewskim Domu Kultury.
Nominacje do Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka" Zbliża się rozstrzygnięcie IV edycji Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka". Do Grand Prix nominowano 5 realizacji, laureata poznamy 16 czerwca 2015.