Otwarcie wystawy Przełom. Architektura w Polsce po 1989 roku

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Natalia Miedziak

Otwarcie wystawy "Przełom. Architektura w Polsce po 1989 roku" [ZDJĘCIA]

2015-09-28 15:26

17 września w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu otwarto wystawę „PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku”. To druga odsłona kolekcji makiet współczesnej polskiej architektury, przygotowana z okazji XX-lecia miesięcznika „Architektura-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

W 2014 roku, z okazji jubileuszu 20-lecia istnienia czasopisma „Architektura-murator” powstał zbiór 25 makiet prezentujących najlepsze polskie realizacje ostatniego ćwierćwiecza. Po zorganizowanej w MSN w Warszawie wystawie modele przekazane zostały do kolekcji tegoż muzeum i stanowią obecnie zbiór unikatowy w skali kraju.

Toruńska odsłona kolekcji pokazuje, jak znaczące miejsce w transformacji ustrojowej zajmuje architektura. Prezentowane budynki niejednokrotnie dokonywały zmian w sposobie myślenia o architekturze w Polsce, wyznaczały nowe trendy, wyróżniały się na tle innych i stawały się zapisem historycznej dynamiki.

W ramach Kolekcji "Architektury-murator" Toruń reprezentowany jest poprzez makietę budynku Sali Koncertowej na Jordankach. Ponadto na wystawie zobaczyć można makiety takich budynków, jak: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Nowe Muzeum Śląskie, Muzeum Kantora w Krakowie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach czy stadion PGE Arena w Gdańsku. Swoje miejsce mają tu projekty najlepszych polskich i zagranicznych architektów, m.in. Stefana Kuryłowicza (Nautilius, Vitkac), Roberta Koniecznego (Dom Aatrialny, Dom Bezpieczny) czy Fernando Menisa (Sala Koncertowa na Jordankach).

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń towarzyszących - spotkania z projektantami, pokazy filmów, warsztaty edukacyjne dla dzieci.