Architektura MuratorWydarzeniaOtwarto Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. To nowa realizacja pracowni Bujnowski Architekci

Otwarto Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. To nowa realizacja pracowni Bujnowski Architekci

Drugiego października, w Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, uroczyście otwarto Izbę Pamięci na warszawskiej Woli według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci. Przestrzeń ma przywracać pamięć o zamordowanych i poległych w czasie powstania.

Otwarto Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. To nowa realizacja pracowni Bujnowski Architekci
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, proj. Bujnowski Architekci; fot. Jakub Celej / Muzeum Warszawy
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców WarszawyWarszawa, róg ulic Wolskiej i Sowińskiego
AutorzyBujnowski Architekci
Generalny wykonawcaMTM Budownictwo i PBO Śląsk
InwestorUrząd m.st. Warszawy
Powierzchnia użytkowa600.0 m²
Data realizacji (początek)2021
Data realizacji (koniec)2022
Koszt inwestycji23 000 000 zł

Cmentarz Powstańców Warszawy uznawany jest za największą wojenną nekropolię w Europie. Spoczywa tu ponad 100 tys. osób, których szczątki ekshumowano z terenu całego miasta. Projekt założenia w 1946 roku opracowali Romuald Gutt i Alina Scholtz. Teraz uzupełniono je o Izbę Pamięci. Projekt budynku wyłoniono w konkursie architektonicznym z 2015 roku. Zwyciężyła koncepcja pracowni Bujnowski Architekci. Jak uzasadniało jury, nagrodzona praca z szacunkiem odniosła się do istniejącego założenia. Autorzy zaproponowali prostą, monolityczna bryłę, nad którą unosi się dach wsparty na słupach ukrytych po wewnętrznej stronie.

Pawilon powstał dzięki staraniom Wandy Traczyk-Stawskiej, uczestniczki sierpniowego zrywu z 1944 roku, i Społecznego Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy. Ta Izba Pamięci ma wołać: nigdy więcej wojny. My, kobiety, mamy obowiązek pilnować tego, żeby nasze dzieci nie ginęły – mówiła Wanda Traczyk-Stawska podczas uroczystości otwarcia pawilonu. Spójrzcie, jaki piękny jest świat! On zginie przez wojny. Dlatego wołam do opinii publicznej na całym świecie: zróbcie wszystko, żeby nie było III wojny światowej. Pomóżcie Ukrainie! – apelowała.

Otwarto Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. To nowa realizacja pracowni Bujnowski Architekci
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, proj. Bujnowski Architekci; fot. Jakub Celej / Muzeum Warszawy

Powierzchnia użytkowa Izby Pamięci wynosi blisko 600 m². W środku znajdują się dwie wystawy: stała, przedstawiającą losy Cmentarza Powstańców Warszawy od 1945 roku do współczesności, oraz czasowa, na której prezentowana jest mapa ukazująca z lotu ptaka skalę zniszczenia miasta. Mapa jest podstawą instalacji, na której zaznaczone zostały poświadczone w źródłach historycznych miejsca egzekucji i tymczasowych grobów ludności cywilnej i powstańców. W przyszłości znajdzie się tu też multimedialna instalacja autorstwa Krzysztofa Wodiczki oparta na wielogodzinnych rozmowach z osobami, które przeżyły powstanie.

W pobliżu pawilonu powstał Mur Pamięci, na którym znajduje się 93 240 mosiężnych tabliczek z nazwiskami 62 tys. zidentyfikowanych osób pochowanych w nekropolii. Na pozostałych, pustych, sukcesywnie dopisywane będą kolejne. Każdy może wesprzeć proces identyfikacji ofiar i uzupełniania brakujących nazwisk. Więcej informacji na stronie: izbapamieci.muzeumwarszawy.pl Takie miejsca powinny krzyczeć. Takie miejsca, nie politycy. Prawdziwy patriotyzm polega na tym, byśmy umieli wsłuchać się w głos bohaterów. Musimy pamiętać, musimy rozliczać, ale musimy też patrzeć w przyszłość. Nigdy historia nie powinna być traktowana instrumentalnie, dla potyczek politycznych – mówił podczas otwarcia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Otwarto Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. To nowa realizacja pracowni Bujnowski Architekci
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, proj. Bujnowski Architekci; fot. Jakub Celej / Muzeum Warszawy

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy decyzją Rady Miasta stała się oddziałem Muzeum Warszawy. Rolą tego miejsca jest, żeby wołać nie tylko o pokój, ale również o myślenie, o odpowiedzialne postawy, o solidarność, o tolerancje i dialog. Nie byłoby II wojny światowej gdyby nie źle rozumiany interes narodowy. Nie byłoby 150 tysięcy ofiar powstania warszawskiego, gdyby nie brak tolerancji dla inności, gdyby nie brak poszanowania dla różnorodności. Nie trzeba by budować takich pomników, gdybyśmy zawsze i wszędzie pamiętali czym jest człowieczeństwo i gdybyśmy zawsze zachowywali trzeźwość osądu – zwracała uwagę Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy.

Budowa Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy rozpoczęła się w lipcu 2021 roku. Nadzór nad realizacją sprawował Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, a wykonawcą robót było konsorcjum firm MTM Budownictwo i PBO Śląsk. Inwestycja kosztowała 23 mln zł.

Otwarto Izbę Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy. To nowa realizacja pracowni Bujnowski Architekci
Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, proj. Bujnowski Architekci
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Wiemy, jak będzie wyglądała Skra po modernizacji W ramach I etapu modernizacji warszawskiej Skry powstanie stadion treningowy z zapleczem oraz strefa rekreacyjno-sportowa. Miasto przygotowało animację, która pokazuje, jak w przyszłości będą wyglądać tereny przy ul. Wawelskiej.
Fabryka Norblina – wyjątkowa realizacja z ekologicznymi sufitami Hunter Douglas Fabryka Norblina, popularne i modne miejsce spotkań na warszawskiej Woli, to zespół handlowo-usługowo-rozrywkowy o industrialnym charakterze z bogatą historią w tle. Znajdują się tu m.in. biura, sklepy, restauracje, ekologiczny bazar, kino oraz muzeum. Autorzy kompleksu z pracowni PRC Architekci zastosowali w projekcie specjalny system sufitowy firmy Hunter Douglas.
Pałac Zamoyskich: siedziba SARP bez Endorfiny i po remoncie Zakończył się kolejny etap remontu elewacji Pałacu Zamoyskich w Warszawie, w którym mieści się siedziba Stowarzyszenia Architektów Polskich. Podczas prac konserwatorzy dokonali ciekawego odkrycia.
Nowa ambasada Egiptu w Warszawie. Wiemy, jak będzie wyglądać Budowana na Wilanowie nowa ambasada Egiptu nawiązuje do gmachu ambasady egipskiej w Waszyngtonie. Autorzy zastosowali tu podobne, pionowe pasy okien, przywodzące na myśl kolumnadę, silnie zaakcentowane gzymsy o antycznych formach i strefę wejściową ukształtowaną na wzór pylonu.
Kompleks biurowy VIBE: nowy wieżowiec na warszawskiej Woli projekt PIG Architekci Firma Ghelamco zaprezentowała pierwsze wizualizacje swojej najnowszej inwestycji w biznesowym centrum Warszawy. To zespół biurowy VIBE projekt pracowni PIG Architekci. Jak zapowiada deweloper, kompleks jako pierwszy w Polsce otrzyma własną, dźwiękową tożsamość. Za jej powstanie odpowiada kompozytor Wojciech Urbański. „To jedno z najciekawszych muzycznych wyzwań, z jakim miałem okazję się zmierzyć. Architektura zawsze była dla mnie pewną inspiracją, ale aż tak blisko jeszcze jej nie byłem” – mówi Urbański.
Zielony plac Trzech Krzyży. Konserwator zgodził się na 28 nowych drzew Trwa remont stołecznego placu Trzech Krzyży. Wbrew początkowym sprzeciwom, ostatecznie mazowiecki konserwator zabytków zgodził się na zazielenienie tej przestrzeni i nowe nasadzenia, a władze miasta zapowiadają kolejny konkurs na zagospodarowanie placu.