Architektura MuratorWydarzeniaPark(ing) Day w Poznaniu

Park(ing) Day w Poznaniu

Malta Festival Poznań oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu zapraszają na drugą edycję interdyscyplinarnych warsztatów projektowych Park(ing) Day. Zapisy trwają do 18 czerwca.

Park(ing) Day w Poznaniu
Park(ing) Day 2015

Park(ing) Day odbywa się co roku w trzeci piątek września, kiedy mieszkańcy miast na całym świecie przekształcają miejsca parkingowe w przestrzeń przyjazną człowiekowi. Od dwóch lat wydarzenie odbywa się również Polsce w ramach Malta Festival Poznań.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, również w tym roku projekt zagospodarowania przestrzeni powstanie w wyniku interdyscyplinarnych warsztatów prowadzonych przez cztery pracownie architektoniczne:

Mili Młodzi Ludzie
Mateusz Zwierzycki
PL.architekci
Prosto architekci

Jeden z pomysłów, wybrany przez profesjonalne jury, zostanie zrealizowany. Do udziału w warsztatach zaproszeni są architekci, architekci krajobrazu, ogrodnicy, artyści, studenci architektury i kierunków projektowych oraz wszystcy zainteresowani tworzeniem przyjaznej mieszkańcom przestrzeni publicznej.

Zgłoszenia internetowe należy przesyłać na adres warsztatysarp@gmail.com do 18 czerwca g. 18.00 (imię, nazwisko, numer telefonu, kierunek studiów, rok studiów, portfolio - max. 5 mb, studenci kierunków humanistycznych - max 1 str A4 o roli przestrzeni publicznej w mieście - dowolną techniką).

Terminy:

Do 18 czerwca 2015 godz. 18.00 - zapisy na warsztaty

26 czerwca 2015 godz. 10-18.00 - warsztaty projektowe na Placu Wolności w Poznaniu

27 czerwca 2014 godz. 10.00 - prezentacja projektów przez grupy, obrady jury, wyniki

wrzesień 2015 - realizacja zwycięskiej koncepcji

Magdalena Gawin: stop betonozie! Nowa wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji historycznych terenów miejskich Generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin zapowiedziała zmianę tzw. wykładni konserwatorskiej w kwestii modernizacji historycznych rynków i placów. Ma być mniej betonu i kamienia, a więcej zieleni.
Dość patriarchalnych symboli w przestrzeni publicznej! Pomnik konny Izy Rutkowskiej Polska artystka Iza Rutkowska rozprawia się z patriarchalnymi symbolami opresji w przestrzeni publicznej państw kolonialnych. Zaczęła od Hiszpanii, teraz czas na Włochy i Francję.
Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK: startuje realizacja konkursowego projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec Park im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK już w przyszłym roku stanie się atrakcyjną, zieloną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji. Według projektu eM4 Pracowni Architektury Brataniec powstaną m.in. place zabaw i ścieżka dydaktyczna nawiązująca do historii Cichociemnych. Posadzone zostaną także nowe drzewa i krzewy.
Pomnik Drzewa w Wieleniu: nowy trend rewitalizacji przestrzeni miejskiej? Pomnik Drzewa w Wieleniu odsłonięto pod koniec ubiegłego roku w ramach szeroko zakrojonej „rewitalizacji” miasta, ale media dopiero teraz zainteresowały się tematem. Wszystko za sprawą jednego postu.
Nowy Skwer Sportów Miejskich w centrum Warszawy projektu JAKABE Kolejny w Warszawie Skwer Sportów Miejskich powstanie nad stacją metra Ratusz Arsenał. Za zagospodarowanie przestrzeni odpowiada krakowskie biuro JAKABE Projekty.
Przestrzenie publiczne nowej normalności Pandemia pokazała, że możliwa jest zmiana priorytetów dotyczących funkcjonowania miast i ich przestrzeni publicznych. Przyglądając się nowym trendom i proponowanym rozwiązaniom, przedstawiamy osobistą perspektywę autora – 15 miesięcy z życia urbanisty Michała Stangla w czasach pandemicznych obostrzeń.