Architektura MuratorWydarzeniaPierwsza Nagroda Architektoniczna „Polityki” przyznana

Pierwsza Nagroda Architektoniczna „Polityki” przyznana

Autorami zwycięskiego projektu są architekci z Biura Architektonicznego HS99

Nagroda Polityki dla pracowni architektonicznej HS99
Fot.: Krzysztof Zięba

Koszalińscy architekci nagrodę otrzymali za wzniesiony w Katowicach budynek CINiBA (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka).
Wyboru dokonało jury, w którego skład weszli przedstawiciele redakcji, architekci i artyści: Jerzy Baczyński – redaktor naczelny „Polityki” i jego zastępca 
Jacek Poprzeczko,  Piotr Sarzyński  dziennikarz działu kultury„Polityki”,  malarz Edward Dwurnik, pisarz Janusz Głowacki, fotograf Nicolas Grospierre, architekt Robert Konieczny, krytyk architektury Grzegorz Piątek,  Ewa P. Porębska – redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”, scenograf  Allan Starski, Andrzej Walczak z Grupy Atlas. 

Zdanie jury podzielili internauci. Również oni uznali CINiBA za najlepszą architektoniczną realizację 2011 roku w Polsce. 

 Do nagrody nominowanych zostało pięć realizacji; obok CINiBA były to:

-  wrocławski budynek usługowo-apartamentowy Thespian (autorzy: Maćków Pracownia Projektowa)
prezentacja budynku opublikowana została w numerze 9/2011 „Architektury-murator”

 kościół w Tarnowie (autorzy: BETON)
prezentacja budynku: „Architektura-murator” 6/2011

- 19 Dzielnica w Warszawie (autorzy: JEMS Architekci)
prezentacja budynku: „Architektura-murator” 1/2012

- warszawski dom handlowy VitkAc (autorzy: APA Kuryłowicz & Associates)
prezentacja budynku: „Architektura-murator” 5/2012
 

Laureaci architektonicznej nagrody Polityki
Laureaci Konkursu Polityki na najlepszą realizację architektoniczną w Polsce w 2011 roku
Architekci dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już po raz czwarty! 30 stycznia 2022 roku odbędzie się jubileuszowy, 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz czwarty Architecture Snob zaprasza polskie firmy i biura projektowe do włączenia się w akcję Architekci Grają dla WOŚP. Propozycje usług do licytacji można przesyłać do 16 grudnia!
Projekt WYWIAD: Jacek Tryc Prezentujemy najnowszy odcinek z realizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz cyklu „Projekt Wywiad”. Tym razem głównym bohaterem materiału jest architekt Jacek Tryc.
Influencerzy architektury AD 2021 Ray Ryan dysponuje szczególnym talentem wyszukiwania architektonicznych influencerów na wczesnych etapach ich kariery zawodowej, wybierania rzeczy o wyrafinowanej jakości i przygotowywania wystaw mających intelektualną głębię. Wraz z Charlesem L. Rosenblumem przyglądamy się najnowszej ekspozycji przygotowanej przez irlandzkiego kuratora, którego w 2003 roku poprosiliśmy o wskazanie wschodzących gwiazd architektury, a jego prognozy okazały się niezwykle trafne.
Janusz Sepioł architektem miejskim Rzeszowa Rzeszów doczekał się w końcu architekta miasta. Funkcje tę od początku listopada pełni Janusz Sepioł, architekt, historyk sztuki, urbanista, były marszałek Małopolski. Misją naczelnego architekta w takim mieście jak Rzeszów nie jest ani generowanie jeszcze większego rozwoju, ani koncentracja na zabiegach rewitalizacyjnych, ale zadbanie o lepszą jakość przestrzeni – mówi „A-m”.
Nastroje architektów 2021 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych Aż 61% architektów ocenia sytuację rynkową swojego biura architektonicznego jako dobrą lub bardzo dobrą. To najwyższy odsetek w historii realizowanego przez BCMM badania. Publikujemy wyniki raportu „Nastroje architektów 2021”.
Spotkanie poświęcone pamięci profesora Olgierda Czernera 6 listopada w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się spotkanie poświęcone pamięci profesora Olgierda Czernera − założyciela i pierwszego dyrektora placówki. Podczas wydarzenia zostanie także odsłonięte popiersie Olgierda Czernera.