Architektura MuratorWydarzeniaPierwsza Nagroda Architektoniczna „Polityki” przyznana

Pierwsza Nagroda Architektoniczna „Polityki” przyznana

Autorami zwycięskiego projektu są architekci z Biura Architektonicznego HS99

Nagroda Polityki dla pracowni architektonicznej HS99
Fot.: Krzysztof Zięba

Koszalińscy architekci nagrodę otrzymali za wzniesiony w Katowicach budynek CINiBA (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka).
Wyboru dokonało jury, w którego skład weszli przedstawiciele redakcji, architekci i artyści: Jerzy Baczyński – redaktor naczelny „Polityki” i jego zastępca 
Jacek Poprzeczko,  Piotr Sarzyński  dziennikarz działu kultury„Polityki”,  malarz Edward Dwurnik, pisarz Janusz Głowacki, fotograf Nicolas Grospierre, architekt Robert Konieczny, krytyk architektury Grzegorz Piątek,  Ewa P. Porębska – redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”, scenograf  Allan Starski, Andrzej Walczak z Grupy Atlas. 

Zdanie jury podzielili internauci. Również oni uznali CINiBA za najlepszą architektoniczną realizację 2011 roku w Polsce. 

 Do nagrody nominowanych zostało pięć realizacji; obok CINiBA były to:

-  wrocławski budynek usługowo-apartamentowy Thespian (autorzy: Maćków Pracownia Projektowa)
prezentacja budynku opublikowana została w numerze 9/2011 „Architektury-murator”

 kościół w Tarnowie (autorzy: BETON)
prezentacja budynku: „Architektura-murator” 6/2011

- 19 Dzielnica w Warszawie (autorzy: JEMS Architekci)
prezentacja budynku: „Architektura-murator” 1/2012

- warszawski dom handlowy VitkAc (autorzy: APA Kuryłowicz & Associates)
prezentacja budynku: „Architektura-murator” 5/2012
 

Laureaci architektonicznej nagrody Polityki
Laureaci Konkursu Polityki na najlepszą realizację architektoniczną w Polsce w 2011 roku
Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022 Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został warszawski architekt Bogdan Kulczyński. Kapituła doceniła projektanta m.in. za konsekwentne traktowania architektury jako sztuki.
Bolesław Stelmach. Architekt Bolesław Stelmach został wyróżniony honorowym tytułem Ambasadora Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Prezentujemy film o twórczości architekta.
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Ukraina w odbudowie Jaka może być obecna skala wojennych zniszczeń w Ukrainie? Co jest największą stratą z obszaru dziedzictwa architektury? Na czym przede wszystkim będzie polegać odbudowa? I na ile można tu mówić o odbudowie, a na ile o budowie zupełnie nowych dzielnic, miast i wsi? Nad tymi pytaniami zastanawiamy się wraz ze stołecznym konserwatorem zabytków Michałem Krasuckim – koordynatorem utworzonego przez władze Warszawy Domu Odbudowy Ukrainy.
Nie żyje architekt Stanisław Fijałkowski 13 września w wieku 88 lat zmarł architekt Stanisław Fijałkowski, autor m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Collegium KUL w Lublinie, a także ponad 30 szkół podstawowych, kilkunastu kościołów oraz wielu ambasad i konsulatów RP. Przypominamy wywiad, jakiego udzielił „Architekturze-murator” w 2014 roku.
Leszek Zdek: w stronę lepszej architektury Najnowsze wystawa w Muzeum Architektury prezentuje najważniejsze projekty i realizacje wrocławskiego architekta Leszka Zdeka. Jak podkreślają kuratorzy, Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski, projektant zawsze szukał przestrzeni na ulepszenie architektury, na lepsze przystosowanie jej do potrzeb użytkowników i na odrobinę artyzmu.