Pierwsza Nagroda Architektoniczna „Polityki” przyznana
Autorami zwycięskiego projektu są architekci z Biura Architektonicznego HS99
Fot.:
Krzysztof Zięba
Koszalińscy architekci nagrodę otrzymali za wzniesiony w Katowicach budynek CINiBA (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka). Wyboru dokonało jury, w którego skład weszli przedstawiciele redakcji, architekci i artyści: Jerzy Baczyński – redaktor naczelny „Polityki” i jego zastępca Jacek Poprzeczko, Piotr Sarzyński dziennikarz działu kultury„Polityki”, malarz Edward Dwurnik, pisarz Janusz Głowacki, fotograf Nicolas Grospierre, architekt Robert Konieczny, krytyk architektury Grzegorz Piątek, Ewa P. Porębska – redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”, scenograf Allan Starski, Andrzej Walczak z Grupy Atlas.
Zdanie jury podzielili internauci. Również oni uznali CINiBA za najlepszą architektoniczną realizację 2011 roku w Polsce.
Do nagrody nominowanych zostało pięć realizacji; obok CINiBA były to:
- wrocławski budynek usługowo-apartamentowy Thespian (autorzy: Maćków Pracownia Projektowa) prezentacja budynku opublikowana została w numerze 9/2011 „Architektury-murator” - kościół w Tarnowie (autorzy: BETON) prezentacja budynku: „Architektura-murator” 6/2011
Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.