OZE w Polsce

Pierwsza w Polsce hybrydowa ciepłownia w bloku mieszkalnym

2023-10-10 7:41

W jednym z bloków Spółdzielni Mieszkaniowa Wrocław-Południe uruchomiono hybrydową ciepłownię wykorzystującą instalacje fotowoltaiczne i pompy ciepła. To pierwsze tego typu rozwiązanie zastosowane w budynku wielorodzinnym na terenie Polski.

Spis treści

  1. Panele słoneczne na blokach
  2. 30% taniej za ciepłą wodę

Panele słoneczne na blokach

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe skupia cztery osiedla. Jej zasoby to ponad 10,5 tys. mieszkań w 102 budynkach. Spółdzielnia należy do awangardy wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych w Polsce. W 2018 roku uruchomiła największą rozproszoną elektrownię słoneczną w naszym kraju. Na dachach 35 bloków zamontowano kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych o mocy 739 kWp. Wytwarzana w ten sposób energia wykorzystywana jest na potrzeby infrastruktury w przestrzeniach wspólnych, zasilając m.in. windy, maszynownie i oświetlenie korytarzy, a korzysta z niej już 15 tys. wrocławian. Teraz przyszedł czas na kolejną inwestycję.

30% taniej za ciepłą wodę

Dzięki wsparciu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska proekologiczne instalacje zamontowano w dużym kwartałowym budynku pod adresem Stysia 31-45 oraz Skwierzyńska 4-16. Oprócz 74 paneli fotowoltaicznych na dachu (każdy o mocy 545 Wp) blok wykorzystuje 4 powietrzne pompy ciepła (każda o mocy 16 kW). To pompy Panasonic Aquarea T-CAP typu monoblok, przystosowane do pracy w niskich temperaturach. Dzięki optymalizacji obiegu czynnika chłodniczego mogą pracować pod wyższym ciśnieniem i osiągać temperaturę wody do 65 °C – czytamy w informacji prasowej.

Podgrzana woda jest następnie gromadzona w specjalnych zbiornikach, które pełnią funkcję magazynów ciepła. W sumie zainstalowano 12 takich zbiorników. Znalazły się one w pomieszczeniu dawnej kotłowni, bo budynek wcześniej wykorzystywał ogrzewanie olejowe. Cały proces kontrolują nowoczesne sterowniki, co pozwala na jeszcze efektywniejsze zarządzanie i wykorzystanie energii oraz kontrolę parametrów temperaturowych całego układu. Szacuje się, że nowa inwestycja pozwoli obniżyć rachunki za ciepło służące do podgrzania wody średnio o 30%. Mieszkańcy co trzeci metr sześcienny zużytej ciepłej wody mają gratis, czyli zużywając trzy metry, płacą za dwa – informują władze spółdzielni.

Koszt budowy hybrydowej instalacji OZE wyniósł 756 tys. zł. Jak wyliczyli pracownicy SM Wrocław-Południe wszystkie dotychczasowe inwestycje pozwoliły na zmniejszenie emisji CO2 o blisko 1000 ton rocznie.