Największa rozproszona elektrownia w Polsce mieści się.... na wrocławskim osiedlu

i

Autor: Archiwum Architektury Dach jednego z bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe z zamontowanymi panelami fotowoltaicznymi, fot. dzięki uprzejmości spółdzielni

Największa rozproszona elektrownia w Polsce mieści się.... na wrocławskim osiedlu

2018-02-28 11:59

Na dachach 35 bloków Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe zamontowano kilka tysięcy paneli fotowoltaicznych. W ten sposób powstała największa rozproszona elektrownia w Polsce i jeden z niewielu takich systemów w Europie. Z produkowanej w ten sposób energii korzysta 15 tysięcy wrocławian.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe skupia cztery osiedla. Jej zasoby to ponad 10,5 tys. mieszkań w 102 budynkach. Inwestycję, pod nazwą Wrocławska Elektrownia Słoneczna, zrealizowała przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w ramach ogólnopolskiego programu Prosument. Na dachach 35 wieżowców zamontowano łącznie 2771 paneli fotowoltaicznych. Zajmują one w sumie powierzchnię 0,5 ha. Moc wszystkich instalacji to 739 kWp. Elektrownia będzie produkować 700 tys. kWh energii rocznie. Jesteśmy dziś największym producentem rozproszonej energii odnawialnej w Polsce, ale naszym celem nie było oczywiście bicie rekordów. Za skalą tego przedsięwzięcia przemawiają konkretne korzyści. Produkcja energii ze źródeł rozproszonych nie wymaga kosztownych nakładów na infrastrukturę, jak linie przesyłowe, stacje transformatorowe i inne urządzenia systemu energetycznego. Ta czysta energii daje także bardzo wymierne profity ekonomiczne dla wszystkich spółdzielców – podkreśla prezes spółdzielni Józef Śnieżek.

Wytwarzana w ten sposób energia wykorzystywana jest na potrzeby infrastruktury w przestrzeniach wspólnych, zasilając m.in. windy, maszynownie i oświetlenie korytarzy. Po uruchomieniu wszystkich instalacji z taniego prądu korzysta już 15 tys. wrocławian. Do tej pory ich rachunki za prąd wynosiły w sumie blisko 1 mln zł rocznie. Teraz, według szacunków, przez cały rok zaoszczędzą nawet 337 tys. zł. Ale to oczywiście nie jedyne korzyści. Dzięki wrocławskiej elektrowni do atmosfery trafi rocznie o 614 ton CO2 mniej. Spółdzielnia wykorzystała na inwestycję 4,2 mln zł z programu Prosument, z czego 1,7 mln zł w formie bezzwrotnej dotacji, a 2,5 mln zł w formie pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach. Panele wraz z niezbędną infrastrukturą zamontowane zostały na dachach wieżowców z wykorzystaniem rozwiązań firmy Sunfixings Ltd z Wielkiej Brytanii. Prace były prowadzone na wysokości powyżej 30 metrów w tzw. technologii balastowej. Przyjęliśmy rozwiązanie w tej skali niestosowane jeszcze w Polsce. Jego zalety to brak ingerencji w pokrycia papowe dachów płaskich, a także mobilność. W każdym momencie system Light Tegra możemy zdemontować i dostać się do odpowiedniej części dachu – mówi Marek Dera, wiceprezes spółdzielni. Podkreśla, że przy realizacji zastosowano też kilka innych nowoczesnych rozwiązań, choćby takich jak panele fotowoltaiczne ze zwiększającą wydajność technologią PERC czy falowniki firmy Fronius Symo, dzięki którym produkcją energii można zarządzać zdalnie, a także śledzić pracę elektrowni on-line. Wystarczy wejść na stronę spółdzielni w zakładkę „Energia Słoneczna”. Po kliknięciu w jedną z lokalizacji widać m.in. produkcję energii w danej chwili, bilans energetyczny i ekonomiczny w różnych okresach pracy elektrowni.