Architektura MuratorWydarzeniaPierwszy drukowany most [WIDEO]

Pierwszy drukowany most [WIDEO]

Pierwszy na świecie drukowany 3D z pomocą robotów most powstał w Holandii i właśnie zdobył nagrodę publiczności podczas Dutch Design Week.

Pierwszy drukowany most
Most MX3D, fot. Tim Geurtjens/serwis prasowy

MX3D Bridge to dzieło biura projektowego Joris Laarman Lab oraz inżynierów z start-upu MX3D zajmującego się robotyką w przemyśle wytwórczym. Tę przełomową stalową konstrukcję można było zobaczyć podczas odbywającego się w październiku w Eindhoven Dutch Design Week. Jednak już niedługo połączy ona brzegi kanału Oudezijds Achterburgwal (Wallen) w Amsterdamie. Nagrodzony również Dutch Design Award 2018 w kategorii Design Research most pokazuje możliwości zastosowania druku 3D w dużej skali i włączenia tej technologii do powszechnego użytku. Joris Laarman ustawił poprzeczkę wysoko, wybierając stal – typowy, tradycyjny materiał konstrukcyjny, znany ze swoich wyjątkowych statycznych właściwości. Forma i materiałowa swoboda, które udało się osiągnąć w tym projekcie, wskazują na scenariusze, jakich jeszcze sobie nie możemy wyobrazić - napisali jurorzy.

Czytaj też: Programy dla architektów. Przegląd najnowszych programów i aplikacji architektonicznych 2020 |

Prototypowy dom TECLA Dzięki zastosowaniu lokalnego materiału budynek jest projektem o prawie zerowym śladzie węglowym, a technologia druku 3D dodatkowo pozwala ograniczyć ilość odpadów – o prototypowym domu TECLA projektu biura Mario Cucinella Architects pisze Wiktor Kowalski.
Fabryka druku 3D w Bielanach Wrocławskich - największy obiekt tego typu w Europie Nowy obiekt, łączący funkcję biurowca i budynku produkcyjnego, to obecnie największą fabryką druku 3D w Europie. Za jego projekt odpowiada pracownia Horn Architekci.
Wydrukuj sobie miasto! Innowacja po holendersku Projekt Wydrukuj sobie miasto! to pomysł młodego rotterdamskiego studia badawczo-projektowego ΤHE NEW RAW - Foteini Setaki, Panos Sakkas. Architekci proszą mieszkańców o zbiórkę plastikowych odpadów, które następnie przetwarzają z pomocą druku 3D w miejskie meble.
Druk 3D czyni różnicę. Wystawa Wystawa Making a Difference / A Difference in Making pokazuje pionierskie przedmioty powstałe dzięki drukowi 3D – dzieła sztuki, wzornictwo przemysłowe i konstrukcje inżynieryjne.
Inspiracje biologiczne w architekturze. Materiały z drukarki 3D reagujące na zmiany klimatu Naukowcy z Institute for Computational Design z uniwersytetu w Stuttgarcie opracowali system inspirowanych naturą, higroskopijnych materiałów reagujących na pogodę. Produkowane z wykorzystaniem druku 3D tworzywo odpowiada na zmiany klimatyczne poprzez zaprogramowaną zmianę kształtu.