Architektura MuratorWydarzeniaPlac na Glanc – warsztaty badawczo-projektowe w Katowicach

Plac na Glanc – warsztaty badawczo-projektowe w Katowicach

W dniach 30-31 marca 2019 roku odbędą się warsztaty, w wyniku których powstanie projekt transformacji katowickiego podwórka przy ulicy Dworkowej. Zgłoszenia trwają do 24 marca!

Plac na Glanc – warsztaty badawczo-projektowe w Katowicach
fot. Grzegorz Layer

Plac na Glanc to projekt prowadzony przez Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek – Katowice Miasto Ogrodów, trwający od 2013 roku. To mieszkańcy mają wpływ na to, jak wygląda ich najbliższa przestrzeń. Co więcej – to oni przede wszystkim za nią odpowiedzialni. Cały proces projektowy opiera się o społeczną partycypację, oddolność i odpowiedzialne projektowanie, nie tylko dla mieszkańców, ale wraz z nimi. Plac na Glanc ma stać się modelową przestrzenią, wzorem której zainspirują się mieszkańcy innych kamienic i w miarę możliwości zaczną zmieniać swoje otoczenie – tłumaczą organizatorzy. Działania mają formułę warsztatową. Grupa aktywistów, studentów i absolwentów kierunków projektowych, artystycznych oraz humanistyczno-społecznych pod okiem specjalistów, w ciągu kilku dni prowadzi badania, na podstawie których tworzy projekt transformacji wybranego katowickiego placu. W tym roku warsztaty odbywać się będą 30 i 31 marca na podwórku przy ulicy Dyrekcyjnej, a poprowadzą je Grzegorz Layer, Michał Centkowski i Ewa Labus. Gościem specjalnym będzie Oskar Grąbczewski z OVO Grąbczewscy Architekci. Zgłoszenia trwają do 24 marca. Autorzy zwycięskiego projektu otrzymają nagrody finansowe.

Więcej informacji tu.

Jubileusz Mistrzów Architektury W tym roku cykl Mistrzowie Architektury obchodzi 15-lecie. Zwieńczeniem jubileuszu będzie podsumowująca wystawa, na której nie tylko zobaczymy prezentację dorobku wszystkich dotychczasowych prelegentów, ale też wysłuchamy ich opinii na temat rozwoju i przyszłości Katowic.
Apartamentowce Złota 19 w Katowicach Na niewielkiej działce w pobliżu parku Śląskiego w Katowicach stanął zespół dwóch pięciokondygnacyjnych budynków mieszkalnych projektu biura Zalewski Architecture Group. Realizacja zdobyła wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019.
Siedziba kancelarii prawnej projektu Konior Studio W katowickim Wełnowcu dobiega końca realizacja nowej siedziby jednej z największych śląskich kancelarii prawnych – Ślązak, Zapiór i Wspólnicy. Projekt obiektu z wykorzystaniem elementów historycznych magazynów znajdujących się na działce opracowało Konior Studio.
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian,  w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Silesia Business Park projektu medusagroup Na dawnych terenach huty Baildon w Katowicach powstał zespół biurowy Silesia Business Park projektu pracowni medusagroup.
Motyw balkonu – o koncepcji Unikato Robert Konieczny Katowicka moderna, kiedyś jasna, przez wiele lat wystawiona na działanie smogu, uległa przybrudzeniu i stała się niemal czarna. Z elewacją kontrastują zawsze nowe, białe okna. Obserwacja ta była inspiracją dla projektu. Z sąsiedniego budynku zaczerpnęliśmy charakterystyczny motyw balkonu w relacji z oknem. Pełna balustrada zakrywa wyjścia, dzięki czemu wszystkie okna wydają się kwadratowe. Budynek zachowuje spójność, a trzymane na zewnątrz przedmioty nie szpecą okolicy – pisze Robert Konieczny.