Architektura MuratorWydarzeniaPlac na Glanc – warsztaty badawczo-projektowe w Katowicach

Plac na Glanc – warsztaty badawczo-projektowe w Katowicach

W dniach 30-31 marca 2019 roku odbędą się warsztaty, w wyniku których powstanie projekt transformacji katowickiego podwórka przy ulicy Dworkowej. Zgłoszenia trwają do 24 marca!

Plac na Glanc – warsztaty badawczo-projektowe w Katowicach
fot. Grzegorz Layer

Plac na Glanc to projekt prowadzony przez Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek – Katowice Miasto Ogrodów, trwający od 2013 roku. To mieszkańcy mają wpływ na to, jak wygląda ich najbliższa przestrzeń. Co więcej – to oni przede wszystkim za nią odpowiedzialni. Cały proces projektowy opiera się o społeczną partycypację, oddolność i odpowiedzialne projektowanie, nie tylko dla mieszkańców, ale wraz z nimi. Plac na Glanc ma stać się modelową przestrzenią, wzorem której zainspirują się mieszkańcy innych kamienic i w miarę możliwości zaczną zmieniać swoje otoczenie – tłumaczą organizatorzy. Działania mają formułę warsztatową. Grupa aktywistów, studentów i absolwentów kierunków projektowych, artystycznych oraz humanistyczno-społecznych pod okiem specjalistów, w ciągu kilku dni prowadzi badania, na podstawie których tworzy projekt transformacji wybranego katowickiego placu. W tym roku warsztaty odbywać się będą 30 i 31 marca na podwórku przy ulicy Dyrekcyjnej, a poprowadzą je Grzegorz Layer, Michał Centkowski i Ewa Labus. Gościem specjalnym będzie Oskar Grąbczewski z OVO Grąbczewscy Architekci. Zgłoszenia trwają do 24 marca. Autorzy zwycięskiego projektu otrzymają nagrody finansowe.

Więcej informacji tu.

Gmach prokuratury w Katowicach: wyniki konkursu Katowicki SARP rozstrzygnął konkurs na nową siedzibę prokuratury. Gmach, mieszczący siedem różnych instytucji, zaplanowano w Załężu, między Drogową Trasą Średnicową a zborem zielonoświątkowców.
Biurowiec Craft w Katowicach W bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach powstanie nowy biurowiec projektu pracowni architektonicznej Czora & Czora
Kompleks biurowy .KTW – przemiana Katowic z udziałem Aluprof Katowice podlegają w ostatnich latach dużym przeobrażeniom. NOSPR, Muzeum Śląskie, Międzynarodowe Centrum Kongresowe czy pierwsza wieża kompleksu biurowego .KTW to tylko kilka symboli tych przemian, w których obecne są systemy aluminiowe marki Aluprof.
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z Grand Prize w międzynarodowej odsłonie konkursu Wienerberger Brick Award 2020 Kolejne prestiżowe wyróżnienie dla Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Poznaliśmy wyniki międzynarodowej edycji Wienerberger Brick Award 2020.
Unikato Roberta Koniecznego Niewielki budżet nie jest przeszkodą, by wykreować nieprzeciętną architekturę. O realizacji Roberta Koniecznego piszą Zbigniew Maćków i Justyna Swoszowska. Publikujemy także wypowiedź autora obiektu Roberta Koniecznego.
Wydział Radia i Telewizji w Katowicach w finale DETAIL Prize 2020 Jury konkursu DETAIL Prize 2020 wyłoniło finalistów. Wśród 13 realizacji z całego świata znalazła się siedziba Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach projektu pracowni BAAS Arquitectura, Grupa 5 Architekci i Małeccy Biuro Projektowe.