Architektura MuratorWydarzeniaPlastique Fantastique – artyści w obliczu pandemii

Plastique Fantastique – artyści w obliczu pandemii

Plastique Fantastique to duet artystyczny z Berlina, w którego skład wchodzą Marco Canevacci (Dr. Trouble) i Yena Young (Ms. Bubble). Od ponad 20 lat ich wielkoformatowe, pneumatyczne instalacje goszczą w miastach całej Europy. Ostatnio berlińskich artystów nurtuje temat pandemii i niezwykłych warunków życia, których za jej sprawą doświadczamy.

Plastique Fantastique – artyści w obliczu pandemii
Plastique Fantastique, iSphere. Fot. Marco Barotti/serwis prasowy

Stworzona dla Berlina instalacja #StayOut to fikcyjna infrastruktura do życia, składająca się z siedmiu pneumatycznych konstrukcji, w których umieszczono siedmiu performerów. Połączenie architektury i performansu, sztuki i scenografii, a także zupełnie nowy świat doznań w przestrzeni publicznej. Tytuł #StayOut nawiązuje do słynnego hasła #Zostań w domu, jest jego odwróceniem polegającym na wyprowadzeniu życia na ulice. Sformułowanie to ma też drugie adekwatne w pandemicznych warunkach znaczenie – Trzymaj się z daleka.

Czytaj też: Ekspozycja reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim w Poznaniu |

#StayOut wskazuje na napięcie, które pojawiło się wraz z kryzysem związanym z koronawirusem. Wcześniej tylko drzemało pod powierzchnią, pandemia stała się katalizatorem. Słowa kluczowe to kontrola państwa i społeczeństwa a samostanowienie i wolność, równowaga życia prywatnego i publicznego, znaczenie fizycznej bliskości i dystansu, zderzenie między izolacją a komunikacją, między jednostką a społeczeństwem – mówią o swojej instalacji, która była prezentowana w dniach 6-8 sierpnia na Karl Marx Allee, Canevacci i Young.

Wcześniejsza, nawiązująca do tematu pandemii praca Plastique Fantastique nosiła tytuł iSphere i powstała po 27 kwietnia 2020 roku, kiedy to władze Berlina nakazały zakrywanie ust i nosa w środkach transportu publicznego. Miała mniejszą skalę niż #StayOut, stanowiła rodzaj gadżetu inspirowanego komiksami science-fiction z lat 50. i dziełami utopijnych ruchów lat 60. Kulista osłona na głowę jest popowa i należy do wszystkich. To też projekt open-source, który każdy może rozwijać i ulepszać. Dodatkowe elementy mogą nadać iSphere niepowtarzalny charakter: może ona mieć osłonę przeciwsłoneczną, lustrzaną warstwę, zintegrowany mikrofon, głośnik, wentylator lub fajkę – piszą berlińscy artyści.

Apartamentowiec PANO: polsko-izraelski projekt w Berlinie Polska firma deweloperska Victoria Dom rozpoczyna w Berlinie kolejną inwestycję. Budynek z 33 mieszkaniami zaprojektował urodzony w Krakowie izraelski architekt Zvi Hecker.
Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Humboldt Forum. Nowe serce Berlina Realizacja największej i najbardziej kontrowersyjnej berlińskiej inwestycji architektonicznej ostatnich lat dobiegła końca. 16 grudnia 2020 roku zainaugurowano Humboldt Forum. Ze względu na pandemię budynek wciąż pozostaje zamknięty dla publiczności, a sama inauguracja przybrała formę wirtualnego oprowadzania.
Vita Contemplativa: Robert Konieczny w Berlinie Studio KWK Promes wraz z pracowniami Christopha Hessego i Snorre Stinessena na wystawie w Galerii Architektury w Berlinie. Wernisaż 5 lipca.
Trzy religie pod jednym dachem – House of One w Berlinie W centrum Berlina ma powstać niezwykła budowla, w której pod jednym dachem spotykać się będą wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Projekt opracowała pracownia Kuehn Malvezzi.
Herzog & de Meuron zaprojektują Muzeum XX wieku w Berlinie Rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na projekt Muzeum XX wieku w Berlinie. Pierwszą nagrodę otrzymała szwajcarska pracownia Herzog & de Meuron.