PLGBC Green Building Symposium

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Joanna Nowicka

PLGBC Green Building Symposium - relacja

2015-10-28 12:34

6 października 2015 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie już odbyła się konferencja PLGBC Green Building Symposium. Hasło przewodnie piątej edycji wydarzenia to Zdrowie, komfort i produktywność, czyli prawdziwe zyski płynące z zielonego budownictwa.

Na komfort użytkownika architektury składa się szereg czynników, począwszy od optymalnych warunków cieplnych, świetlnych, dźwiękowych, przez zastosowanie nieszkodliwych materiałów wykończeniowych, po ergonomiczne umeblowanie. Na elementy te zwraca się szczególną uwagę w zrównoważonych budynkach – są punktowane podczas oceny według systemów takich, jak LEED czy BREEAM.

Julian Treasure, specjalista w dziedzinie akustyki i komunikacji i mówca TED, przypomina, że dźwięk istniejący w danej przestrzeni, w tle, jest kluczowy dla kwestii porozumiewania się. Hałas w przestrzeni biurowej powoduje, że pracownicy są mniej pomocni, trudniej pracuje im się w grupie, a ich efektywność wyraźnie maleje.

Nie tylko biura borykają się z problemem nieodpowiedniego otoczenia dźwiękowego. W źle zaprojektowanych pod tym względem salach klasowych, uczniowie mogą stracić aż 50% przekazywanej im przez nauczyciela wiedzy. Badania wykazują, że wraz ze wzrostem hałasu w klasie, u nauczycieli występuje zwiększona liczba uderzeń serca, co może prowadzić do przewlekłych zaburzeń pracy tego narządu. Pacjenci szpitali zaś cierpią na zaburzenia snu, ponieważ wśród dźwięków charakterystycznych dla ośrodków zdrowia, ich organizmy cały czas odczuwają stres.

Jakie więc środowisko wewnętrzne sprzyja produktywności? Phil Nedin, Global Healthcare Business Leader w Arup, jasno określa jego cechy, wśród których znajdują się m.in. wspomniane wcześniej elementy ogólnego komfortu człowieka, jak również jakość powietrza, estetyka wraz z użyciem określonych kolorów, biofilia, dobra lokalizacja. Wpływ wnętrza biura na komfort pracowników może być mierzony takimi wskaźnikami, jak absencja w pracy, rotacja na poszczególnych stanowiskach, koszty świadczeń medycznych, wydajność pracy i realizacja terminów. Każdy z tych elementów ma finansowe następstwa dla zatrudniającego.

Julian promuje pojęcie niewidzialnej architektury, w której uwaga skierowana jest nie na wygląd projektu, tylko na wpływ, jaki wywiera on na użytkowników. Zaleca udział wykwalifikowanych konsultantów w zespole projektowym od samego początku prac, a podczas wyznaczania stref dźwiękowych – konkretne określanie sposobu użycia przestrzeni. W takie działania powinni być zaangażowani nie tylko architekci, ale także inwestorzy i najemcy. W sposób angażujący wszystkich interesariuszy, włącznie z inżynierami, wykonawcami i in., zbudowano WELL Building Standard. Jak mówi Phil Williams, dyrektor zarządzający w Delos Living, firmie współtworzącej system, umożliwia on wszystkim zainteresowanym grupom uczestnictwo w procesie projektowania i utrzymywania zdrowych przestrzeni. Uwzględnia także informowanie o możliwościach bardziej świadomych wyborów związanych z naszymi zachowaniami. Standard oparto na siedmiu grupach czynników określanych przez medycynę jako istotne dla zdrowia człowieka: na powietrzu, wodzie, odżywianiu, świetle, kondycji fizycznej, komforcie oraz kwestiach umysłowych. Może mieć zastosowanie w biurach, przygotowywane są też pilotowe wersje dla innego typu obiektów. International Well Building Institute, który w tej chwili zarządza standardem, zharmonizował go z wymaganiami LEED i innych tego typu systemów.

Uczestnicy trzech paneli dyskusyjnych rozmawiali o tym, w jaki sposób pogodzić komfort pracowników z efektywnością energetyczną biur, jak przedstawiają się światowe trendy w dziedzinie zwiększania komfortu użytkowników wnętrz oraz dlaczego liderzy wybierają zielone biura. Podsumowując tę ostatnią dyskusję, Katarzyna Chwalbińska-Kusek, założycielka Construction Marketing Group oraz Business Development Manager w BuroHappold, podkreśliła, że za pomocą dostępnej metodologii organizacje również na rynku polskim mogą mierzyć oddziaływanie budynków na ludzi, a poznanie rzeczywistego wpływu przestrzeni biurowej na pracujących w niej ludzi pozwoli wprowadzić zmiany niezbędne do uzyskania korzyści finansowych.

Konferencji towarzyszyło rozstrzygnięcie konkursu PLGBC Green Building Awards 2015. Spośród 42 zgłoszeń nadesłanych łącznie do czterech kategorii, komisja konkursowa w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celadyn, mgr inż. arch. Jacek Ewý, Peter Maitland FRICS, dr inż. arch. Aleksandra Witeczek i mgr inż. Jarosław Witek, wyłoniła następujących Laureatów:

Kategoria I Najlepszy zrealizowany certyfikowany budynek ekologiczny Alchemia I Projektant: APA Wojciechowski Sp. z o.o. Inwestor: Torus Sp. z o.o. Sp. k. Wyróżnienie: Olivia Four Projektant: BJK Architekci Sp. z o.o. Inwestor: Olivia Business Centre

Kategoria II Najlepszy zrealizowany budynek ekologiczny bez certyfikatu Laboratorium Architektury Energooszczędnej Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej Projektant: Adam Turecki (koncepcja i idea projektu) i Andrzej Rydzewski (dokumentacja projektowa) Inwestor: Politechnika Białostocka Wyróżnienie: Budujemy Dom Projektant: Budujemy Dom i MECH.Build Inwestor: finansowanie społeczne (crowdfunding)

Kategoria III Najlepszy projekt ekologicznyAlchemia II Projektant: APA Wojciechowski Sp. z o.o.Wyróżnienie: Balkon Walk-On Projektant: Zalewski Architecture Group

Najlepszy studencki projekt ekologiczny Problem niezależności energetycznej w architekturze. Obiekt centro-twórczy w Konstancinie-Jeziornie wykorzystujący energię odnawialną Projektant: Róża WypychWyróżnienie: Główna Biblioteka Publiczna dzielnicy Białołęka Projektant: Klaudia Jaskuła Kategoria IV Green Product of the Year STEICO LVL STEICO CEE Sp. z o.o. Wyróżnienie: ActivPure Kaseton Activtek Sp. z o.o.

Piąta edycja Sympozjum zgromadziła około 150 uczestników, a wśród nich managerów, inwestorów, architektów, zarządców nieruchomości, projektantów, deweloperów oraz potencjalnych najemców zielonych budynków.