Architektura MuratorWydarzeniaPodróże miejskie z Borisem Sievertsem

Podróże miejskie z Borisem Sievertsem

The Promised City - jedno z największych wydarzeń kulturalnych w tym roku na kilka miesięcy połączy trzy światowe metropolie: Berlin, Mumbaj i Warszawę. Artysta z Kolonii proponuje alternatywny sposob zwiedzania Warszawy w ramach projektu The Promised City.

CZYTAJ TAKŻE>>
Warszawa w budowie II - druga edycja festiwalu poświęconego projektowaniu miasta

Metropolie są miejscami przyspieszenia, szybkich pieniędzy, ograniczenia i wykluczenia, twardych zasad, samotności i lęków, wykorzenienia i utraty kontaktu z naturą. - Miasta, które nigdy nie zasypiają, tętnią życiem, działają jak magnesy. Dają i wymagają. Ich obietnice i iluzje stanowią punkt wyjścia dla The Promised City - mówi dr Wälde o idei projektu, który jest efektem ponad dwuletniej pracy kuratorów.

W Muzeum Niepodległości, d. Kino Paradiso w Warszawie odbyło się otwarte spotkanie pt.: „Lot nad Warszawą” z artystą Borisem Sievertsem, autorem projektu „Podróży miejskich” i Grzegorzem Piątkiem, krytykiem i kuratorem architektury. Widzowie wzięli udział w wirtualnym locie nad Warszawą za pomocą Google Earth na ekranie kina i obejrzeli zdjęcia z archiwów artystów. Odkryli miasto, jakiego nie znali, miejsca, których dotąd nie dostrzegali, uznane za banalne, a przez to wykluczone jako atrakcyjne dla turysty, wzięli udział w podróży przez przestrzeń i czas.

Spotkanie „Lot nad Warszawa” to zapowiedź projektu „Podróży miejskich” - jednego z cyklu wydarzeń organizowanych w ramach projektu The Promised City, którego realizatorem oraz autorem jest Goethe-Institut oraz Instytut Polski w Berlinie, przy wsparciu miasta stołecznego Warszawy. Spotkanie artysty Borisa Sievertsa oraz Grzegorza Piątka – znawcy Warszawy z warszawską publicznością było poświęcone zjawisku metropolii i jej relacji z człowiekiem oraz miało na celu prześledzenie procesu twórczego projektu.

Boris Sieverts został zaproszony do projektu The Promised City jako twórca niecodziennych wycieczek miejskich po europejskich metropoliach. Artysta przygotowywał się do cyklu jedno- oraz dwudniowych podróży po Warszawie i jej obrzeżach od wielu miesięcy. Poznał przy tym miasto, które sprawiało mu wiele niespodzianek i którego bujny rozkwit fascynuje go. Towarzyszący mu w tych przygotowaniach Grzegorz Piątek, krytyk architektury i badacz przestrzeni miejskiej, znawca Warszawy swojej generacji, był jednym z najważniejszych informatorów Sievertsa.

Niemiecki artysta od lat proponuje mieszkańcom aglomeracji ( m.in. w Kolonii, Paryżu) alternatywny sposób zwiedzania miasta, zachęca do zejścia z ustalonych szlaków turystycznych, baczenia na codziennie pokonywane trasy. Wyprawa po mieście w towarzystwie Sievertsa pozwala odkryć miejsca, które dotąd były niedostrzegane, uznane za banalne, a przez to wykluczone jako atrakcyjne dla turysty. Zajmują go zarówno granice jak i „niedomknięte” przestrzenie, miejsca intensywnie rozwijające się oraz te, które nie zostały dokończone lub powstały przypadkowo. Interesują go rejony jeszcze nie zabudowane, sąsiadujące ze sobą zróżnicowane obiekty architektoniczne, a także wpływ mieszkańców miast na kształt otoczenia.

Artysta spogląda z zewnątrz - poznaje i analizuje zabudowę, energię miasta, ruch mieszkańców i odnajduje konotacje z innymi europejskimi metropoliami; na tej podstawie opowiada swoją subiektywną historię wybranych miejsc. Poprzez „Podróże Miejskie” Boris Sieverts zmienia nasze przekonanie o tym, że znamy swoje miasto.

Wycieczki dwudniowe:
sobota i niedziela, 15-16.05.2010
sobota i niedziela, 29-30.05.2010
sobota i niedziela, 12-13.06.2010

Wycieczki jednodniowe:
sobota, 10.07.2010
niedziela, 11.07.2010

Start: godz. 10.00 przed kosciolem sw. Aleksandra, Plac Trzech Krzyzy
Powrót: ok. godz. 21.00 w poblizu miejsca startu wycieczki

Zgłoszenia są przyjmowane pod adresem: contact-promised@warschau.goethe.org, prosimy podać imię, nazwisko, adres mailowy, numer telefonu komórkowego, numer dowodu osobistego (potrzebny do zameldowania przejścia w specjalnych miejscach), prosimy też o informacje nt. stopnia znajomości języka angielskiego, którym będzie się posługiwał Boris Sieverts.

Liczba uczestników każdej wycieczki: 18 osób

Cena (wpłata przelewem po potwierdzeniu zgłoszenia udziału)
Wycieczki jednodniowe: 90,- PLN w tym m.in. wyżywienie, koszt wypożyczenia rowerów, transportu sprzetu.
Wycieczki dwudniowe: 190,- PLN w tym m.in. całodzienne wyżywienie, koszt wypożyczenia rowerów, noclegu w namiotach, transportu sprzętu.

Ubiór i wyposażenie: obuwie turystyczne, ciepła odzież na wieczór, ubiór przeciwdeszczowy, spiwór, dowód osobisty.

Więcej informacji o The Promised City: http://www.promised-city.org/


Dr Martin Wälde - dyrektor Goethe-Institut w Warszawie. Ukończył studia magisterskie i doktoranckie na wydziale filozofii na Uniwersytecie w Konstancji. W 1988 roku jako doktor filozofii prowadził przez kilka miesięcy wykłady gościnne na Uniwersytecie Warszawskim. Do Polski powrócił w 2007 roku jako dyrektor Goethe-Institut, wcześniej sprawował tę funkcję na palcówkach w Pakistanie, na Litwie oraz w Indiach.

Swoje bogate doświadczenie w pracy na różnych kontynentach wykorzystuje do inicjowania projektów kulturalnych daleko wykraczających poza oficjalne ramy instytucjonalne, funkcję dyrektora Goethe-Insitut postrzegając jako wyjątkową możliwość promocji ponadnarodowej wymiany artystycznej i intelektualnej. Jako dyrektor Goethe-Institut w Wilnie był pomysłodawcą litewsko-polsko-niemieckiego spotkania Tomasa Venclova z trzema noblistami: Günterem Grassem, Czesławem Miłoszem oraz Wisławą Szymborską, dzięki jego zaangażowaniu w Kalkucie możliwa stała się realizacja przedstawienia Bamboo Blues światowej sławy choreografki Piny Bausch czy teatralnego projektu na telefony komórkowe Rimini Protokoll "Call Cutta". Obecnie z jego inicjatywy organizowany jest projekt The Promised City w Warszawie, Berlinie i Mumbaju.


The Promised City

The Promised City to cykl wydarzeń realizowanych w obrębie wielu dyscyplin, takich jak sztuki plastyczne, film, fotografia, literatura, muzyka, urbanistyka, teatr. W wyniku dwuletnich twórczych poszukiwań kuratorów, intelektualistów i artystów nad tematem współczesnych metropolii powstał cykl niekonwencjonalnych, interdyscyplinarnych produkcji i akcji artystycznych a wśród nich m.in.: wydarzenia teatralne w prywatnych mieszkaniach, nieturystyczna podróż miejska po Warszawie, eksperymentalna ruchoma platforma artystyczna. Autorem i organizatorem projektu The Promised City jest Goethe-Institut we współpracy z Instytutem Polskim w Berlinie przy znaczącym wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

Zaangażowane w projekt warszawskie instytucje kultury to m. in.: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Nowy Teatr, Fundacja Bęc Zmiana, TISZ Instytut Teatralny, Galeria Studio, Gazeta Wyborcza, Krytyka Polityczna, Planete Doc Review oraz instytucje berlińskie, takie jak KW Institute for Contemporary Art, Hebbel am Ufer, raumlabor-berlin, Club Transmediale, Ostkreuzschule fűr Fotografie, TUSCH Theater und Schule, Der Tagesspiegel, a także opiniotwórczy dziennik DNA (dziennik Daily News & Analysis) z Bombaju i fundacja E-cart.ro z Bukaresztu.

Wspólny dziedziniec: nowy projekt Pawła Grobelnego w przestrzeni Poznania W Poznaniu ukończona została właśnie nowa przestrzeń autorstwa Pawła Grobelnego. Dla firmy  OKRE Development projektant stworzył minimalistyczny ogród o geometrycznym układzie ścieżek i klombów, które uzupełnił o autorskie meble miejskie.
Garaż na placu: rewitalizacja placu Wolności w Kutnie W ramach rewitalizacji historycznego placu Wolności w samym centrum Kutna zbudowano kubaturowy parking na 132 samochody. Takie było życzenie mieszkańców – argumentują władze miasta.
Miasta dla ludzi – najnowsze trendy w projektowaniu przestrzeni miejskich Choć zmiany, jakim podlegają w ostatnich latach miasta europejskie mogą sprawiać wrażenie ograniczeń, wszystkie one mają jeden wspólny cel – poprawę jakości przestrzeni, a przez to podniesienie komfortu naszego życia – o trendach w projektowaniu przestrzeni miejskiej mówią eksperci z Gehl Architects, Urban Land Institute i Colliers International.
Miasta i metropolie. Trwa nabór na podyplomowe studia miejskie Do 28 września trwa dodatkowy nabór na studia podyplomowe „Miasta i metropolie” organizowane przez Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie. Ich celem jest zrozumienie i poprawa jakości życia w mieście.
Miasto na plus. Polskie "miasto szczęśliwe" Kim są ludzie, którzy stoją za działaniami na rzecz poprawy miejskiej przestrzeni w Polsce? Dziś w Krakowie dyskusja wokół premiery książki.
Place Warszawy Trzyletni projekt badawczy Fundacji Puszka i Fundacji Bęc Zmiana, wspierany przez Urząd m.st. Warszawy, to wszechstronne opracowanie warszawskich placów - ich kondycji, historii i paradoksów, które świadczą o charakterze ich rozwoju.