Architektura MuratorWydarzeniaPolacy z nagrodami LafargeHolcim Next Generation Europe!

Polacy z nagrodami LafargeHolcim Next Generation Europe!

28 września 2017 r. w Marsylii odbyła się ceremonia wręczenia LafargeHolcim Awards. Nagrody w kategorii Next Generation Europe przyznano projektom opracowanym przez młodych polskich architektów. Pierwszą nagrodę otrzymała Małgorzata Mader (Politechnika Łódzka) za projekt przekształcenia dawnej fabryki w kompleks mieszkaniowy, a drugą Jakub Grabowski (Politechnika Gdańska) za koncepcję przebudowy klasztoru na potrzeby ośrodka leczenia uzależnień.

Polacy z nagrodami LafargeHolcim Next Generation Europe!
I nagroda: Magłorzata Mader, Ekospołeczność - przekształcenie fabryki w kompleks mieszkaniowy (Łódź, Polska)

To już piąta edycja międzynarodowego konkursu LafargeHolcim, w którym nagradzane są projekty zrównoważonych konstrukcji z całego świata. W tym roku do rywalizacji stanęło 5085 projektów, zgłoszonych przez architektów ze 121 krajów. Na autorów najlepszych koncepcji czeka 11 nagród w 5 regionach: Środkowo-Wschodnia Afryka, Europa, Ameryka Północna, Ameryka Łacińska, Azja i Pacyfik. Oprócz zwycięzców kategorii głównej, w każdym z wymienionych obszarów wyłaniani są laureaci LafargeHolcim Next Generation Awards. 28 września 2017 r. poznaliśmy najlepsze projekty europejskie. Dwa pierwsze miejsca przyznano koncepcjom z Belgii - projektowi elastycznej struktury dla przedsiębiorstwa odbierającego odpady, autorzy: TETRA architecten oraz koncepcji integracji mieszalni betonu z otaczającą miejską tkanką, autorzy: BC architects studies. Z kolei laureatami dwóch pierwszych miejsc w kategorii przeznaczonej dla młodych projektantów zostali architekci z Polski:

I nagroda: Małgorzata Mader, Ekospołeczność - przekształcenie fabryki w kompleks mieszkaniowy (Łódź, Polska)

Autor proponuje przekształcenie opuszczonego budynku fabrycznego w przemysłowej dzielnicy Łodzi w wielorodzinny kompleks mieszkaniowy. W istniejący stalowy szkielet wstawiono nową konstrukcję z drewna, co stworzyło efekt przemyślanej równowagi między starym a nowym. Mieszkania rozmieszczono w taki sposób, że powstał naprzemienny układ zewnętrznych dziedzińców i wewnętrznych przestrzeni mieszkalnych z drzewami rozproszonymi nieregularnie w całym kompleksie. Właściwości przestrzenne projektu opierają się na zestawieniu istniejącej wielkoskalowej struktury fabryki z kameralnym charakterem nowych mieszkań. Wprowadzono dodatkowo szereg rozwiązań, by poprawić ekologiczne parametry budynku, stawiając jednocześnie na pierwszym planie społeczność – budowanie na zasadzie partycypacji – co ostatecznie urzeczywistnia autorską wizję architektury „ekospołeczności”.

Jury wysoko oceniło założenia projektu uwzględniającego zarówno fizyczne, jak i społeczne skutki postkomunistycznej dezindustrializacji Polski po 1989 roku i szczególnie pozytywnie przyjęło pomysł przekształcenia istniejących budynków fabrycznych zamiast ich wyburzenia – w duchu znanej dziś dobrze maksymy przypisywanej Frédéricowi Druotowi, Anne Lacaton oraz Jean-Philippe’owi Vassalowi: „nigdy nie wyburzaj, nigdy nie usuwaj ani nie zastępuj, zawsze dodawaj, przekształcaj i wykorzystuj ponownie!” Pod tym względem projekt odczytano jako manifest propagujący dyskusję na temat potrzeby zajęcia się istniejącymi zasobami budowlanymi miast jako materiałem samym w sobie. Choć jury podkreśliło, że można by poświęcić więcej uwagi kwestii produkcji i magazynowania energii odnawialnej, pochwaliło jednocześnie społeczne założenia projektu, by odkryć na nowo pozytywne aspekty socjalistycznej przeszłości Polski i jej wspólnotowego ducha jako przeżywanej rzeczywistości.

polacy z nagrodami LafargeHolcim Next Generation Europe!
Projekt Nowoczesny azyl - przekształcenie klasztoru na ośrodek leczenia uzależnień behawioralnych autorstwa Jakuba Grabowskiego, zdobywcy II nagrody w 5. edycji LafargeHolcim Awards

II nagroda: Jakub Grabowski, Nowoczesny azyl - przekształcenie klasztoru na ośrodek leczenia uzależnień behawioralnych (Otyń, Polska)

Projekt ośrodka leczenia uzależnień behawioralnych zlokalizowanego w ruinach dawnego klasztoru w miejscowości Otyń stanowi przykład cennego rozwiązania, jak podchodzić do zabytków w bardzo złym stanie, które same wymagają opieki. Istniejący obiekt został obudowany drewnianą konstrukcją w celu zabezpieczenia przed dalszą degradacją. Ponadto tam, gdzie było to potrzebne, wstawiono ściany z drewna w ciągu istniejących przestrzeni, by przystosować je do nowych funkcji. Wykorzystano odnawialne zasoby w postaci odwiertów geotermalnych, pomp ciepła i paneli słonecznych na dachu do ogrzewania budynku w zimie. Architektoniczna jakość filigranowej konstrukcji pozostaje w dialektycznym konflikcie z ciężkimi murami gmachu klasztoru, co daje w rezultacie figlarne połączenie starego i nowego.

Jury doceniło równoległe cele projektu, by stworzyć przestrzenie dla osób wymagających opieki przy jednoczesnej trosce o budynki, które same wymagają nadzoru i konserwacji. Choć metafora ta na pierwszy rzut oka wydawała się zbyt oczywista, jury pochwaliło ostrożność autora, któremu udało się uniknąć kreślenia dosłownych analogii między rehabilitacją budynku i jego wykorzystaniem jako ośrodka rehabilitacyjnego. W centrum dyskusji znalazła się nie tylko kwestia tego, jak najlepiej restaurować zabytkowe budynki, lecz również wykorzystanie estetycznej wartości architektury z myślą o ludziach w potrzebie. Jury zauważyło, że powstaje „nowoczesny azyl” – miejsce przesycone spokojem, wytchnieniem, pięknem i poezją.

Rusza nowa edycja konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu Komisja Europejska zaprasza do udziału w kolejnej edycji konkursu o nagrody Nowego Europejskiego Bauhausu. Nadsyłanie zgłoszeń do 31 stycznia 2023 roku.
Saint-Gobain Glass Design Award: konkurs dla architektów i studentów projektowania Firma Saint-Gobain zaprasza wszystkich architektów i studentów, którzy w swoich realizacjach bądź projektach wykorzystują produkty marki do udziału w konkursie Saint-Gobain Glass Design Award. Pula nagród wynosiż 70 tys. zł.
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix zdobyła pracownia SLAS Architekci  za rozbudowę szkoły muzycznej w Jastrzębiu Zdroju. Jury doceniło też realizacje Marleny Wolnik i Karoliny Więcławik, biura Dyrda Fikus Architekci oraz Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy Jeszcze tylko do 15 listopada można przesyłać zgłoszenia na konkurs Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego czeka na projekty miejsc, przestrzeni publicznych i inicjatywy, dzięki którym miasto staje się bardziej przyjazne mieszkańcom.
Nagroda BDA-SARP 2022 – Agnieszka Kępa zwyciężczynią konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną SARP i niemieckie zrzeszenie architektów BDA wybrały najlepsze projekty dyplomowe 2022 roku. Międzynarodowe jury Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej przyznało Grand Prix oraz cztery wyróżnienia. Zwyciężyła Agnieszka Kępa z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2022! W 24. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła Pracownia Projektowa J.P. Woźny z ekspozycją reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. Wyróżnienia przypadły biurom Ultra Architects za kamienicę przy rynku Wildeckim  i medusa group za Nowy Rynek D.