Architektura MuratorWydarzeniaPolscy konstruktywiści w Paryżu

Polscy konstruktywiści w Paryżu

Najważniejsze europejskie muzeum sztuki nowoczesnej - paryskie Centrum Pompidou - pokazuje przedwojenną polską awangardę. Do 14 stycznia można zobaczyć tam niemal wszystkie prace Katarzyny Kobro i dużą część dorobku Władysława Strzemińskiego.

Polscy konstruktywiści w Paryżu
Katarzyna Kobro, Kompozycja wisząca 1, 1921/1972 (rekonstrukcja Bolesława Utkina), drewno, metal, włókno szklane, żywica epoksydowa, fot. archiwum Muzeum Sztuki w Łodzi/© Ewa Sapka-Pawliczak & Muzeum Sztuki w Łodzi

W drodze z porewolucyjnej Rosji na Zachód Łódź miała być dla Kobro i Strzemińskiego tylko przystankiem do awangardowego Paryża. Jak wiadomo, stała się domem. Blisko sto lat później marzenie o podboju Paryża może się wreszcie spełnić – piszą kuratorzy wystawy Une avant-garde polonaise... Jarosław Suchan i Karolina Ziębińska-Lewandowska. Przygotowując ekspozycję, skupili się na koncepcji „realnej utopii”. Według niej sztuka to laboratorium, w którym artyści testują idee, „prototypy”, mogące służyć jako inspiracje dla praktycznych rozwiązań pozwalających przekształcać rzeczywistość społeczną. Paryska wystawa pokazuje, jak koncepcja ta rozwijała się w twórczości Kobro i Strzemińskiego na przestrzeni czasu i na różnych polach – od malarstwa i rzeźby, poprzez wzornictwo przemysłowe, architekturę czy typografię.
Ekspozycja w Centre Pompidou to kolejny – po prezentacjach w Madrycie i Malmö – realizowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza projekt wystawienniczy Muzeum Sztuki w Łodzi. Ma przypominać światowej publiczności o miejscu, które należy się parze łódzkich artystów w dziejach sztuki XX wieku.
Une avant-garde polonaise: Katarzyna Kobro et Władysław Strzemiński
Do 14 stycznia
www.centrepompidou.fr

IN OUT FESTIVAL 2020. Zgłoszenia Tegoroczna edycja gdańskiego IN OUT FESTIVAL odnosi się do architektury, a towarzyszy mu otwarty międzynarodowy konkurs na najlepsze prace wideo, dokumenty i animacje.
Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy Modernistyczne odkrycia dotyczące relacji pomiędzy przestrzenią, ruchem i ciałem zobaczymy na łódzkiej wystawie Komponowanie przestrzeni. Rzeźby awangardy.
Organizatorzy życia Wystawa Organizatorzy życia. De Stijl, polska awangarda i design pokazuje, w jaki sposób idee słynnej holenderskiej grupy De Stijl kształtowały polską awangardę międzywojnia. Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało ją w ramach tegorocznych obchodów stulecia awangardy w Polsce.
Prampolini kontra polska awangarda Wystawa w Muzeum Sztuki w Łodzi to okazja, by zobaczyć prace znanego włoskiego futurysty, dodatkowo po raz pierwszy zestawione z dziełami artystów polskiej awangardy, którzy podobnie jak on tworzyli nowatorskie projekty scenograficzne i teatralne.
Ekologiczna awangarda i miasta przyszłości Zrównoważona urbanistyka to w dużej mierze stara, dobra urbanistyka, w której – jak mówi Jan Gehl – to, co dobre dla ludzi, jest też dobre dla środowiska
Awangarda jutra? Młodzi projektanci we wrocławskim Muzeum Architektury Jak zmienia się polska architektura, jakie czynniki wpływają na kierunek tych zmian, które pracownie architektoniczne są przyszłą awangardą? Wystawę, która próbuje dać odpowiedź na te pytania oglądać można we wrocławskim Muzeum Architektury do 23 września