EU Mies van der Rohe Award to najważniejsza nagroda architektoniczna na starym kontynencie, od 2001 roku oficjalna nagroda Unii Europejskiej. Nobilitująca jest już sama nominacja, której w każdym kraju dokonują instytucje i organizacje zawodowe oraz powołani przez barcelońską fundację Miesa van der Rohe eksperci. W bieżącej edycji polskie realizacje nominował SARP, a także Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „A-m”, Hubert Trammer, nauczyciel akademicki, krytyk architektury, uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu i Marcin Szczelina, redaktor naczelny magazynu „Architecture Snob”. O miano najlepszej europejskiej realizacji odpowiadającej wyzwaniom naszych czasów ubiega się tym samym 25 obiektów z Polski. Od 11 grudnia można je oglądać w warszawskim pawilonie Zodiak. Realizacje pokazane zostały na tle 523 innych nominacji z całego kontynentu.
Czytaj też: EU Mies Award 2022: polskie nominacje |
Wystawa prezentuje idee, którymi kierowali się twórcy w zestawieniu z opiniami ekspertów nominujących do nagrody. Możemy przeanalizować, czy intencje architektów i kierunki projektowe zawarte w ich pracach są odczytywane zgodnie z zamierzeniami. Możemy również prześledzić wielowymiarowość projektów, poznać ich cechy wyróżniające. I umieścić to w szerszym, zarysowanym na wystawie kontekście – rodzimych projektów z poprzednich lat czy wszystkich laureatów – tłumaczą organizatorzy.Kuratorką ekspozycji jest architektka Magdalena Maciąg, pełnomocniczka zarządu warszawskiego oddziału SARP do spraw programowych Zodiaku, która do współpracy merytorycznej zaprosiła Ivana Blasiego z fundacji Miesa van der Rohe, Ewę P. Porębską, Marcina Szczelinę i Huberta Trammera. 15 grudnia o godz. 18.00, wspólnie z i reprezentującym SARP Grzegorzem Stiasnym, wezmą oni udział w otwartej dyskusji, podczas której spróbują odpowiedzieć na pytanie czym właściwe jest dobra architektura i dlaczego Parlament Europejski angażuje się w jej promowanie, a także jak polskie projekty prezentują się na tle europejskim, co je wyróżnia, a co jest obecnie wspólne dla współczesnej architektury całego starego kontynentu. Debata będzie transmitowana na kanale YouTube Zodiaku.
Z okazji wystawy przygotowaliśmy dla Was specjalną publikację, zawierającą rozmowę z Ewą P. Porębską, pierwszym polskim jurorem EU Mies van der Rohe Award, na temat zasad i celów pracy tego sądu konkursowego, oraz spis wszystkich polskich realizacji, które w historii konkursu znalazły się na tak zwanej krótkiej liście. Można ją pobrać TU.
Organizatorzy: Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy, Fundacja im. Miesa van der Rohe z siedzibą w Barcelonie, Creative EuropeProjekt wystawy: mut_pracownia architekturyIdentyfikacja i projekt graficzny wystawy: Katarzyna MaciagWspółpraca produkcyjna i promocyjna: zespół Zodiaku: Anna Brzezińska-Czerska, Katarzyna Sałbut, Artur Wosz, Katarzyna ZacharaPatroni medialni: „Architektura-murator”, „Architecture Snob”
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!