Architektura MuratorWydarzeniaPolskie zespoły nagrodzone w konkursie Himalayan Mountain Hut

Polskie zespoły nagrodzone w konkursie Himalayan Mountain Hut

W międzynarodowym konkursie na projekt górskiego schroniska w Himalajach nagrodzono dwa zespoły z Polski. I nagrodę otrzymał włoski zespół w składzie Davide Prioli, Dennj Avanzi i Andrea Mancini. Zwycięskie prace mogą zostać zaadaptowane do programu odbudowy po niedawnym trzęsieniu ziemi w Nepalu.

Zadaniem w konkursie Himalayan Mountain Hut było zaprojektowanie schroniska dla himalaistów przemierzających wysokie partie gór Nepalu. Jury oceniało oryginalność koncepcji, jej dopasowanie do kontekstu, możliwość realizacji w trudnych warunkach klimatycznych, w wysoko położonym i trudno dostępnym miejscu. Uczestnicy mieli więc przedstawić projekty nie tylko ciekawe formalnie i estetycznie, lecz również wziąć pod uwagę koszty transportu i konstrukcji. Dodatkowe uznanie w oczach członków jury otrzymały te koncepcje, których autorzy przewidzieli miejsce spotkań dla przebywających w niej amatorów wspinaczki, zastępujące tradycyjne palenisko. Konkurs nabrał dodatkowego wymiaru za sprawą niedawnej katastrofy, z której skutkami mierzą się mieszkańcy Nepalu. Nagrodzone prace mogą zostać zaadaptowane do programu odbudowy po niedawnym trzęsieniu ziemi.

I nagrodę przyznano zespołowi w składzie Davide Prioli, Dennj Avanzi i Andrea Mancini. Jury w uzasadnieniu podkreśliło, że przy zastosowaniu systemu modułowego, autorom zwycięskiego projektu udało się stworzyć ciągłą przestrzeń wnętrz, która sprzyja integracji. Pozostałe modularne koncepcje przewidywały raczej oddzielone przestrzenie, zaprojektowane podobnie jak w hotelu dla jednej lub dwóch osób. Autorzy zaproponowali rozwiązanie niezwykle łatwe do adaptacji w różnych warunkach, na zróżnicowanych wysokościach i dla zmiennej liczby osób. Jury doceniło również zaprezentowaną na schematach łatwość montażu oraz wykorzystanie żywych kolorów, wyraźnie odróżniających schronisko od jego surowego otoczenia.

II miejsce zajął zespół w składzie Dorota Szlachcic, Mariusz Szlachcic, Julia Kisielewska i Wojciech Klapcia. Dorota i Mariusz Szlachcic prowadzą pracownię ArC2 odpowiedzialną m.in. za takie realizacje jak osiedle MIKMAK we Wrocławiu oraz Afrykanarium we Wrocławiu. Projekt przewiduje budowę schroniska odwołującego się do formy namiotu i śpiwora, przedmiotów wykorzystywanych przez wszystkich alpinistów. Szczególną wagę w projekcie przywiązano do ekologii oraz rozwiązań materiałowych. Zaproponowano m.in. wykorzystanie cienkich warstw perowskitu, który pozwala na niedrogie i efektywne pozyskiwanie energii słonecznej.

III miejsce przyznano zespołowi w składzie Agata Dziemiańczyk, Jędrzej Pawlaczyk i Mirosław Wojcieszak (wszyscy są absolwentami Politechniki Poznańskiej). Autorzy nagrodzonego projektu zaproponowali połączenie technologii i materiałów dostępnych lokalnie - poduszek EFTE oraz gabionów. Struktura nie ma określonej na stałe wielkości, może rozrastać się lub kurczyć w zależności od sezonu. Cały system może zostać dostarczony na miejsce budowy w formie paczki, co ułatwia transport i instalację na miejscu. Zaskakującym elementem schroniska jest pomieszczenie służące produkcji żywności. Jego funkcjonowanie opiera się na EFTE - powierzchni, która wykazuje nie tylko korzystne właściwości termiczne, lecz również przepuszcza światło słoneczne do wnętrz.

Muzeum – Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na projekt muzeum poświęconego Witoldowi Pileckiemu, które planowane jest w Ostrowi Mazowieckiej.
Czesław Bielecki zaprojektuje Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zaprezentowało projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Obiekt powstanie według koncepcji pracowni Czesława Bieleckiego - jedynej, która wpłynęła na konkurs.
Tak będzie wyglądać nowa ekspozycja w Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowej ekspozycji i aranżacji wnętrz Pałacu Książąt Czartoryskich w Krakowie. Pierwszą nagrodę przyznano koncepcji opracowanej przez biuro ART FM Sp. z o.o.
Polacy zwycięzcami międzynarodowego konkursu "Wedding Oasis" Praca "Under the Cloud" zajęła pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie na projekt przestrzeni przeznaczonej dla ceremonii zaślubin, na terenie Castello di Rosciano we Włoszech. Jej autorami są Joanna Kuczkowska, Tomasz Sołtysiak i Joanna Gizelska z zespołu projektowego A2T.
Konkurs 120 Hours – prezentacja zwycięskiej pracy studentów z Politechniki Warszawskiej W tegorocznej edycji wzięło udział 3024 uczestników z 79 krajów z całego świata. Spośród nadesłanych projektów jury pierwszą nagrodę przyznało Agnieszce Kołacińskiej i Kubie Andrzejewskiemu z Politechniki Warszawskiej. Po raz pierwszy zwycięska praca zostanie zrealizowana wspólnie z organizatorami konkursu. Ukończenie budowy planowane jest na koniec 2017 roku.
Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na koncepcję Muzeum – Domu Rodziny Pileckich. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia BDR Architekci, która zaprojektowała elegancki pawilon o ponadczasowej formie, zintegrowany z istniejącym domem i tradycyjnie ukształtowanym ogrodem.