15 sierpnia aktywista Jan Mencwel napisał na Twitterze: Miasto Wieleń na betonowym placu postawiło sobie pomnik... drzewa. Piszą, że to „symbol rozwoju społeczno-gospodarczego”. Całą książkę napisałem o #betonoza i wycinaniu drzew ale to to już nie wiem jak skomentować. Tym samym rozpętał kolejną burzę. O pomniku Drzewa w Wieleniu informowały w tym tygodniu wszystkie ważniejsze media lokalne i ogólnopolskie. Komentarz pod postem Jana Mencwla zamieściła m.in. Magdalena Gawin, generalna konserwator zabytków: Burmistrzowi na pewno się podoba. W ustawie samorządowej trzeba zrobić zmianę – burmistrzowie i radni powinni przechodzić szkolenia z zakresu dziedzictwa, architektury i ochrony zieleni miejskiej. Trzymamy Panią wiceminister za słowo! Tymczasem 18 sierpnia oświadczenie wydała sama Gminy Wieleń:
Z przykrością obserwujemy w ostatnim czasie falę hejtu. Wprowadza Państwa w błąd jedna osoba. Pan Jan Mencwel, aktywista społecznik, który nigdy nie był w Wieleniu, nie widział tego miejsca, wykadrował maleńki fragment zrewitalizowanego placu, który wadliwie opisał w mediach społecznościowych i zmanipulował opinię publiczną. Natychmiast po tym wpisie wysłano wiadomość do pana Jana Mencwla, prosząc go o kontakt, a także wystosowano zaproszenie do Wielenia. Do dziś Pan Jan Mencwel nie skontaktował się z nami. Można podejrzewać, że chodziło wyłącznie o promocję własnej osoby i wydanej w 2020 roku publikacji „Betonoza” – czytamy na stronie urzędu miasta.
Drzewo z brązu na cześć rozwoju społeczno-gospodarczego Wielenia
Urzędnicy informują dalej, że w miejscu pomnika nigdy nie było drzew, a nowych nie można było posadzić ze względu na podziemną infrastrukturę techniczną oraz bezpośrednie sąsiedztwo fontanny. To nie do końca prawda. Podobne argumenty podnosiły swego czasu władze Warszawy, tłumacząc, że z powodu gęstej sieci podziemnych instalacji nie da się posadzić drzew choćby wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej. Ostatecznie dzięki miejskim aktywistom wykonano ekspertyzy techniczne, które wykazały, że nasadzenia są możliwe: aby chronić sieci podziemne przed korzeniami zastosowano specjalne ekrany i rury osłonowe.W sprawie pomnika Drzewa w Wieleniu pojawia się jeszcze jeden wątek. Monument to powiększona statuetka, którą burmistrz od 2016 roku przyznaje osobom przyczyniającym się do rozwoju społeczno-gospodarczego miasta. Jak czytamy w materiałach promocyjnych, nagroda jest odzwierciedleniem samorządowych dążeń: osiągnąć najwyższy wzrost, rozkwitać owocem, rozwijać wspaniałe konary i umacniać korzenie w podłożu (sic!).
Film z uroczystego odsłonięcia pominka Drzewa w Wieleniu
Modernizacja rynku w Wieleniu
Pomnik Drzewa w Wieleniu powstał w ramach modernizacji rynku, którą przeprowadzono według projektu poznańskiego biura Neostudio. Architekci opracowali zagospodarowanie przestrzeni w obrębie ul. Nowe Miasto, proponując tam m.in. zadaszone targowisko ze stali, a w części placu zaznaczenie w posadzce śladów fundamentów spalonego w 1977 roku ewangelickiego kościoła.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
Polecany artykuł: