Warsztaty forma otwarta

i

Autor: Archiwum Architektury Praca grupy nr 4

Pomysły na Osiedle Słowackiego w Lublinie. Relacja z warsztatów "Forma Otwarta"

2014-12-16 18:05

W dniach 21-23 listopada 2014 roku na Politechnice Lubelskiej odbyły warsztaty architektonicznie poświęcone rewitalizacji osiedla im. Juliusza Słowackiego w Lublinie - jednej z najpełniejszych realizacji idei Formy Otwartej Oskara Hansena. Na podstawie 150 ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców, architekci i studenci z całej Polski opracowali propozycje konkretnych zmian na osiedlu.

Celem warsztatów było opracowanie założeń do tworzonego przez architektkę Paulinę Filas-Zając projektu rewitalizacji osiedla im. Juliusza Słowackiego w Lublinie, które uznawane jest za jedną z najpełniejszych realizacji Formy Otwartej Oskara Hansena. Idei, w myśl której architekt tworzył architekturę otwartą dla ludzi, będącą dla nich tłem do życia, architekturę zmienną pozwalającą dopasować się do indywidualnego kształtowania przestrzeni i do aktualnych warunków.

Udział w warsztatach wzięli studenci oraz młodzi architekci z całej Polski ( Białystok, Gdańsk, Lublin, Łódź, Katowice, Kraków, Warszawa), którzy pracowali w pięciu 4-osobowych zespołach. Zadanie polegało na stworzeniu kilku koncepcji w oparciu o konkretne potrzeby przedstawione przez mieszkańców osiedla w 150 ankietach. Każda z grup zajęła się innym aspektem osiedla:

Grupa pierwsza w składzie: Marta Dubik, Magdalena Hnat, Adrian Kasperski, Ewelina Skiba, opracowała m.in. typologię i rozwiązania funkcjonalne dla trzech rodzajów mieszkań, przedstawiając mieszkańcom propozycję reorganizacji przestrzeni.

Warsztaty forma otwarta

i

Autor: Archiwum Architektury Praca grupy nr 1

Grupa druga: Kinga Gołaszewska, Karol Krupa, Aleksandra Romak, Agnieszka Sadowska, skupiła się na dosyć trudnym zagadnieniu związanym ze złagodzeniem wpływu dominanty nowego kościoła w urbanistyce osiedla. Projektanci poszli o krok dalej proponując "translokację" przeskalowanego Teatru Formy Otwartej - sytuując go w pobliżu istniejącej zabudowy kościelnej, jako równoważnika łagodzącego dominantę funkcjonalną i kompozycyjną kościoła, a jednocześnie pozwalając mieszkańcom na stworzenie nowego miejsca do spotkań. Obiekt nawiązujący kształtem do Teatru Formy Otwartej stałby się elementem "równoważącym" bryłę kościoła.

Trzecia grupa w składzie Katarzyna Dudek, Alicja Nowak, Kamila Piotrowska, Aleksandra Hereć opracowała system ścieżek pieszych będących intuicyjnymi systemami oświetlenia drogi podczas wieczornego spaceru. Zmianą dotychczasowej funkcji wielkiego placu centralnego na wielofunkcyjny ogród z ukrytą pod ziemią kubaturą budynku o funkcji rekreacyjno – kulturalnej służącego mieszkańcom.

Czwarta grupa do której należały: Paulina Kałużna, Maja Piechowiak, Sylwia Szcześniak i Anna Witkowska, skierowały swoją uwagę na koncepcję nowej kolorystyki elewacji. Nadały balkonom zmieniony kształt, oraz okładzinę w postaci mozaiki nawiązującej do tej, którą znaleźć można w podcieniach bloków.

Grupa piąta: Monika Głowacka, Dominika Milata i Michał Olichwierowicz. Swoją uwagę skupili na opracowaniu systemu znaków wizualnych, uczytelniając tym samym ideę linearnego systemu ciągłego. Całość tworzyć miała edukacyjną ścieżkę poświęconą idei formy otwartej i postaciom projektantów osiedla.

Program warsztatów był urozmaicony wieczornym pokazem filmów związanych tematycznie z Oskarem Hansenem i rewitalizacją przestrzeni miejskich zaś w sobotę odbyły się wykłady prof. nzw. dr hab. inż. arch. Ewy Kuryłowicz (Kuryłowicz&Associates), arch. Bolesława Stelmacha (Stelmach i Partnerzy) oraz artystów Jarosława Koziary i prof. dr hab Mariusza Dąbrowskiego.

Pomysłodawcą i organizatorem warsztatów były: architekt Paulina Filas-Zając oraz dr. inż. arch. Natalia Przesmycka (Politechnika Lubelska). Warsztaty stanowią wstęp do dalszych działań przyczyniających się do zmiany sposobu myślenia o osiedlu o jego funkcjonowaniu i elementach jakie je tworzą, nie tylko przez samych mieszkańców osiedla, lecz także przez wszystkich, którzy mieszkają w Lublinie.

Warsztaty odbyły się w ramach cyklu działań przestrzennych i artystycznych na terenie osiedli zaniedbanych i opuszczonych. Więcej informacji na stronie www.formaotwarta.org