Architektura MuratorWydarzeniaPozdrowienia z powiatów! Architektura II RP na peryferiach

Pozdrowienia z powiatów! Architektura II RP na peryferiach

Wystawa „Pozdrowienia z powiatów!” stanowi podsumowanie lokalnych działań realizowanych przez NIAiU w latach 2020-2021. Zobaczymy najciekawsze przykłady międzywojennej architektury powstającej poza głównymi ośrodkami II Rzeczpospolitej.

Pozdrowienia z powiatów! Architektura II RP na peryferiach
Sanatorium „Patria” w Krynicy-Zdroju, proj. Bohdan Pniewski; fot. Kuba Rodziewicz

Symbolami przemian modernizacyjnych zachodzących w okresie II RP są przede wszystkie wielkie inwestycje jak budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego czy portu w Gdyni, ale też liczne realizacje publiczne w dużych miastach. Tymczasem analogiczne zjawiska zachodziły także w mniejszych ośrodkach. Popularyzacji tego lokalnego dziedzictwa służył projekt „Infrastruktura Niepodległości: Architektura polskich powiatowych projektów modernizacyjnych” prowadzony przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki w latach 2020-2021.

Nieco ponad sto lat temu, w odrodzonej Polsce, rozpoczęły się procesy, których celem było zbudowanie nowoczesnego państwa. Obejmowały one szereg działań, w tym budowę systemu gospodarczego opartego o nowoczesny przemysł, upowszechnienie dostępu do edukacji i podnoszenie jej poziomu, czy też poprawianie warunków bytowych obywateli w obliczu głodu mieszkaniowego. Do dziś świadectwem tego ogólnokrajowego wysiłku inwestycyjnego jest między innymi niezwykła architektura, której uważnie przyglądaliśmy się w kolejnych edycjach projektu
– tłumaczą organizatorzy.

Podsumowaniem projektu jest wystawa „Pozdrowienia z powiatów!”, którą można oglądać do 22 stycznia 2022 roku w przestrzeni dawnego lokalu usługowego na parterze bloku przy al. „Solidarności” 64 w Warszawie. Ekspozycję podzielono na cztery podtematy, przebadane przez lokalnych kuratorów w wybranych powiatach: kolonie, miasto, kurorty i przemysł. Mamy nadzieję, że zebrane przykłady z różnych zakątków kraju pomogą dostrzec, że budowa nowoczesnej II RP była działaniem systemowym, w którym liczyły się nie tylko działania odgórne i związane z nimi realizacje wielkich gmachów i zakładów pracy, ale równie istotne i wartościowe okazało się wyrastające obok różnorodne budownictwo mieszkaniowe, malownicza architektura uzdrowisk oraz inne mniej spektakularne lokalne inicjatywy – czytamy w informacji prasowej. Wernisaż 18 grudnia o godzinie 16.00.

Wystawa „Pozdrowienia z powiatów!”
Kiedy:
19 grudnia 2021 – 22 stycznia 2022
Gdzie: al. „Solidarności” 64, Warszawa, lokal usługowy na parterze bloku, obok baru gastronomicznego (budynek, w którym znajduje się Instytut Awangardy)
Organizator: Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Partner: Narodowy Instytut Dziedzictwa
Kuratorki projektu: Alicja Gzowska, Zuzanna Mielczarek
Produkcja wystawy: Marta Grytczuk, Anka Kobierska
Projekt przestrzeni wystawy: Tomasz Czuban, Zuzanna Mielczarek
Projekt graficzny wystawy: Katarzyna Nestorowicz, Martyna Wyrzykowska
Projekt graficzny proporców powiatów: Wojtek Gawroński
Haft: AHA Studio Pracownia Haftu Artystycznego
Komunikacja: Dominik Witaszczyk, Joanna Krupa
Makiety: Modelarnia, Tomasz Czuban
Zdjęcia: Kuba Rodziewicz, Michał Sierakowski, Wojciech Mazan, Tomasz Böhm

Pozdrowienia z powiatów! Architektura II RP na peryferiach
Sanatorium „Patria” w Krynicy-Zdroju, proj. Bohdan Pniewski; fot. Kuba Rodziewicz
Pozdrowienia z powiatów! Architektura II RP na peryferiach
Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką, proj. Borys Zinserling i Romuald Zerych; fot. Kuba Rodziewicz
Pozdrowienia z powiatów! Architektura II RP na peryferiach
Klub kolejarzy Związkowiec (d. kino) w Skarżysku-Kamiennej; fot. Kuba Rodziewicz
Pozdrowienia z powiatów! Architektura II RP na peryferiach
Sanatorium Wiktor w Żegiestowie, proj. Jan Bagieński, Zbigniew Wardzała; fot. Kuba Rodziewicz
Sanatorium w Istebnej Sanatorium w Istebnej było pierwszym i największym polskim sanatorium złożonym z tarasowych pawilonów – wzorcową placówką leczniczą ze szkołą dla dzieci – pisze Hanna Faryna-Paszkiewicz.
Powszechna Wystawa Krajowa w Poznaniu PeWuKa, czyli Powszechna Wystawa Krajowa w Poznaniu, to pierwsze i jedyne propagandowe przedsięwzięcie władz II RP o tak ogromnej skali. Zorganizowano ją w 1929 roku, w dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości.
Autor: (Red.)
Nowy cykl studenckich webinarów na temat konstrukcji dachów Uniwersytet Zielonogórski, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie – to uczelnie, których studenci wzięli już udział w webinarach i warsztatach prowadzonych przez ekspertów firmy Dörken. W nowym roku producent membran dachowych zapowiada kontynuację cyklu zawodowych szkoleń.
Krzysztof Ingarden o miejskich utopiach. Kolejny webinar 2031 NOW Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo – Habitat and Architecture zapraszają na kolejne webinarium z cyklu „2031 NOW”. Spotkanie on-line z Krzysztofem Ingardenem towarzyszy konkursowi 2031 NOW_our cities in 10 years, którego partnerem medialnym jest „Architektura-murator”.
Najważniejsze wydarzenia architektoniczne 2021 roku Początek roku to tradycyjnie czas podsumowań. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wiele działo się też w polskiej i światowej architekturze. Zyskaliśmy własnego przedstawiciela przy okrągłym stole Nowego Europejskiego Bauhausu, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią odbyło się biennale architektury w Wenecji, a wśród nominacji do EU Mies van der Rohe Award 2022 znalazła się rekordowa liczba obiektów z Polski. Prezentujemy nasz subiektywny przegląd  najważniejszych wydarzeń architektonicznych 2021 roku.
Galeria Architektury Polskiej: nowa wystawa stała w Muzeum Narodowym w Krakowie W Kamienicy Szołayskich można już oglądać nową wystawę poświęconą współczesnej polskiej architekturze. Kuratorom udało się zebrać w jednym miejscu rysunki i makiety najważniejszych realizacji ostatnich 120 lat. Na ekspozycji zobaczymy też modele z kolekcji „Architektury-murator” przekazanej w 2014 roku do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Kengo Kuma w Krakowie. Eksperyment. Materiał. Architektura Najnowsze projekty Kengo Kumy można oglądać na wystawie „Eksperyment. Materiał. Architektura” w krakowskim Muzeum Manggha. Uzupełnieniem ekspozycji jest drewniana instalacja zaprojektowana przez pracownię Japończyka we współpracy z Wydziałem Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Polska w konkursie Mies van der Rohe Award 2022: nowa wystawa w Zodiaku Do Mies van der Rohe Award 2022 nominowano rekordową liczbę 25 polskich realizacji. Możemy zobaczyć je wszystkie na nowej wystawie w warszawskim pawilonie Zodiak. A dodatkowo poznać idee, którymi kierowali się ich autorzy w zestawieniu z opiniami nominujących ekspertów. Otwarciu ekspozycji towarzyszy dyskusja z udziałem Ivana Blasiego, Ewy P. Porębskiej, Marcina Szczeliny, Huberta Trammera i Grzegorza Stiasnego.