Architektura MuratorWydarzeniaPrace polskich projektantów wyróżnione w międzynarodowym konkursie River Champagne Bar

Prace polskich projektantów wyróżnione w międzynarodowym konkursie River Champagne Bar

Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na projekt baru z szampanem w centrum Paryża. Wśród wyróżnionych prac znalazły się projekty polskich projektantów.

Bar nad rzeką, Paryż
I nagroda w konkursie River Champagne Bar, wizualizacja. Autorzy: Pedro Manuel Araújo, Michael Oliveira (Portugalia). Dzięki uprzejmości AC-CA

Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie położonego nad brzegiem Sekwany baru specjalizującego się w podawaniu szampana. Zarówno rzeka jak i szampan to symbole Paryża, do których miał odwołać się projekt lokalu. Jednym z warunków konkursu było zlokalizowanie baru obok mostu Pont des Arts, jednego z głównych punktów turystycznych Paryża, prowadzącego spod Instytutu Francji pod Luwr.

Ideą konkursu Paris River Champagne Bar było rozpoczęcie dyskusji o zabudowie przy brzegu rzeki. Konkurs miał charakter koncepcyjny, nie stawiał więc wielu granic i dawał młodym architektom możliwość dowolnego zaprojektowania lokalu na brzegu Sekwany. Zadaniem uczestników było wpisanie projektu w istniejącą już zabudowę wzdłuż rzeki - niski mur i deptak. Młodzi architekci mieli wykazać się umiejętną integracją funkcji z detalem architektonicznym i kontekstem.

I nagrodę otrzymali portuglascy architekci Pedro Manuel Araújo i Michael Oliveir za projekt, w którym wykorzystana została forma łuku nawiązująca do znajdującego się obok Pont des Arts. Drugie miejsce przypadło zespołowi Tomas Ghisellini, Andrea Andreotti, Nicola Cataldo z Włoch, a trzecie zajął australijski absolwent architektury Joon Bom Shim.

Wśród wyróżnionych prac znalazły się dwa projekty z Polski. Autorami pierwszej z nich jest zespół trzech architektów: Szymona Nowakowskiego, Jędrzeja Pawlaczyka i Doroty Piechocińskiej. Dostosowali się oni do unikalnej lokalizacji, łącząc wyższą część deptaku panoramicznym pomostem z konstrukcją baru. Lokal tworzą podesty pełniące jednocześnie funkcje schodów i kolejnych platform ze stolikami dla odwiedzających. Całość układa się w formę spirali, położonej na okrągłym, lustrzanym tarasie. Publiczna część środkowa jest przeszklona, a pod nią znajduję się strefa VIP, umieszczona całkowicie pod wodą. Projekt wykorzystuje również położenie budynku na rzece i zakłada użycie turbin czerpiących energię uzyskaną z przepływu wody wokół platformy.

Drugie wyróżnienie dla polskiego zespołu przyznano studentkom Oliwii Stachowskiej i Annie Sokalskiej. Autorki wykorzystały butelki po szampanie do stworzenia fasady budynku. Ażurowa konstrukcja ścian pozwala na dowolne ułożenie butelek i zamienia je w moduł tworzący elewację. Lokal składa się z głównego budynku przy deptaku biegnącym wzdłuż rzeki i serii kilku mniejszych platform ze stolikami. Praca ma też walor edukacyjny - autorki zakładają, że pawilon mógłby przyczynić się do promocji wtórnego wykorzystywania odpadów.

Konkurs na projekt rozbudowy wojewódzkiej straży pożarnej w Toruniu Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu we współpracy z lokalnym oddziałem SARP zaprasza do udziału w konkursie na projekt modernizacji i rozbudowy historycznego obiektu przy ul. Prostej. Składnia wniosków do 14 lipca.
Konkurs na projekt modelowego placu zabaw bez barier PFR Nieruchomości i Fundacja Integracja zapraszają do udziału w konkursie na projekt uniwersalnego placu zabaw dla użytkowników w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności ruchowej. Założenie powstanie na terenie realizowanego właśnie w Katowicach osiedla społecznego autorstwa Kuryłowicz & Associates.
Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej w Warszawie: konkurs SARP Trwa konkurs na projekt nowej siedziby Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej przy ul. Flisa w Warszawie. Składanie wniosków do 15 czerwca.
Laureaci Konkursu TEORIA i Stypendium PRAKTYKA 2022 Fundacja im. Stefana Kuryłowicza ogłosiła tegorocznych laureatów konkursów TEORIA i PRAKTYKA. Za najlepszą pracę teoretyczną doceniono Annę Jarugę-Rozdolską, absolwentkę Wydziału Architektury Politechniki Łódzkiej, natomiast stypendystą fundacji został Cezary Adamowicz, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2022: znamy laureatów Poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Grand Prix dla Browarów Warszawskich projektu Jemsów, ale wśród najlepszych stołecznych realizacji także kameralna plaża w Wawrze, targowisko Bakalarska czy Dom Ronalda McDonalda. Jury przyznało też dwie nagrody specjalne: za rozwiązania proekologiczne i zapewniające dostępność.