Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści

i

Autor: Archiwum Architektury Pracownia Bogumiła Książka; fot. Anna Stankiewicz

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści

2021-11-17 13:04

Już w najbliższy weekend krakowscy artyści po raz pierwszy wezmą udział w akcji Pracownie do wglądu. Będzie można zwiedzić m.in. pracownie Bogumiła Książka, Cecylii Malik, Bartolomeo Koczenasza czy Alka Janickiego, ale też Tadeusza Kantora oraz Marii i Jerzego Beresiów, o których twórczości opowie ich córka, malarka Bettina Bereś.

20 i 21 listopada w Krakowie po raz pierwszy odbędzie się weekend z Pracowniami do wglądu, podczas którego będzie można zwiedzać pracownie artystek i artystów: na co dzień niedostępne lub udostępniane tylko wąskiemu gronu przyjaciół, często pełne dzieł sztuki. Uczestnicy weekendu dowiedzą się, jak wygląda proces twórczy, ile może trwać praca nad obrazem czy rzeźbą, jakie rytuały wiążą się z pracą artystyczną.

Czytaj też: Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch |Podczas weekendu będzie można zobaczyć m.in. rodzinną pracownię Marii i Jerzego Beresiów, o której opowie córka artystów, malarka Bettina Bereś. W programie nie mogło zabraknąć też pracowni Tadeusza Kantora przy ulicy Siennej, miejsca będącego jednocześnie mieszkaniem artysty. Uczestnicy odwiedzą też Skład Solny, gdzie spotkają pracujących tam artystów: Bogumiła Książka, Cecylię Malik i Bartolomeo Koczenasza. To być może ostatnia taka okazja, w związku z planowanym wkrótce przekształceniem budynku w centrum literackie „Planeta Lem”. Organizatorzy zapowiadają również wizytę w pracowni-galerii Apteka, należącej do  multidyscyplinarnego twórcy Alka Janickiego. Drzwi do swoich atelier otworzą ponadto krakowskie malarki: Kinga Nowak i Edyta Sobieraj, a także twórcy młodeho pokolenia: Martyna Borowiecka-Mikuszewska i Grzegorz Siembida. Bogusław Bachorczyk zaproponuje zwiedzanie Naszego ogródka – pracowni na wolnym powietrzu, znajdującej się w podworcu jednej z krakowskich kamienic. Pracownie do wglądu to projekt, który od kilku lat realizują fotografka Anna Stankiewicz oraz krytyczki i kuratorki Agnieszka Jankowska-Marzec i Martyna Nowicka. Fotografie z pracowni i rozmowy z artystami ukazują się regularnie na stronie www.pracowniedowglądu.pl – celem tych działań nie jest tylko dokumentacja ulotnych, często zmieniających lokalizacje pracowni artystów, ale także pokazanie, jak myślą o swojej pracy sami twórcy. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Więcej informacji na stronie www.pracowniedowglądu.pl.

Pracownie do wglądu: jak pracują krakowscy artyści

i

Autor: Archiwum Architektury Pracownia Grzegorza Siembidy; fot. Anna Stankiewicz

Polecany artykuł:

Refugium / Podlasie

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ