Architektura MuratorWydarzeniaPrezentacja wyników polskiej edycji konkursu Europan 10

Prezentacja wyników polskiej edycji konkursu Europan 10

Polska edycja konkursu Europan 10 została zorganizowana pod hasłem "Przemiana ulicy w serce pełnej życia okolicy" i dotyczyła przekształceń ulicy Wileńskiej i jej okolic.

11 marca 2010 (czwartek) o godz. 17 w budynku PKP PLK, przy ulicy Targowej 74, zlokalizowanym na terenie objętym konkursem, zostaną zaprezentowane wyniki polskiej edycji konkursu

18 stycznia 2010 roku zostały ogłoszone wyniki 10. edycji konkursu Europan, w tym dla polskiej lokalizacji na warszawskiej Pradze. Polska edycja została zorganizowana pod hasłem "Przemiana ulicy w serce pełnej życia okolicy". Warszawa wskazała jako lokalizację teren o powierzchni 6,7 ha na Pradze Północ, obejmujący ulicę Wileńską, na odcinku pomiędzy placem Wileńskim a ulicą Konopacką wraz z kwartałem zabudowy przylegającym do niej od południa oraz fragmentami kwartałów przylegających do niej od północy. Charakter temu miejscu nadaje zabudowa z przełomu XIX i XX wieku, co jest sytuacją szczególną i stanowi istotną wartość w mocno zniszczonej podczas II wojny światowej, a potem poddanej znaczącym przekształceniom Warszawie. Obszar studialny znakomicie odpowiada definicji miasta jako miejsca dającego możliwość spotkania zupełnie różnych od siebie ludzi bez konieczności osobistej relacji. Potrzebne jest jedynie sprawienie, iż pomiędzy funkcjonującymi tu obecnie obok siebie różnymi grupami społecznymi wytworzy się poczucie wspólnoty.

Jury polskiej edycji zarekomendowało 7 prac, z których niemieckie jury wskazało laureatów I i II nagrody oraz wyróżnienia honorowego.

I nagroda - AMBIENTKERB
(brytyjsko-hiszpńska) pracownia M.MAS.A.
Praca oparta w dużym stopniu na wykorzystaniu przestrzeni dziedzińców, którym należy przywrócić publiczny charakter. Zamiast określonego zbioru funkcji przyjęto zasadę kształtowania przestrzeni publicznych w sposób sprzyjający zajmowaniu ich przez różnorodne, także zupełnie nieoczekiwane, funkcje sprzyjające przebywaniu tam i interakcji pomiędzy różnymi użytkownikami. Tak zwany ciągły krawężnik służy zintegrowaniu z przestrzenią ulicy terenów położonych na jej zapleczu.

II nagroda - WILEŃSKA TAKE PART / WILEŃSKA TWÓJ KAWAŁEK MIASTA
(Polska) architekt Marzena Happach z zespołem (Dominmika Tomaszewska, Marek Happach)
Najważniejszą wartością jest metoda pracy autorów. Stworzyli oni makietę terenu z wymiennymi elementami przedstawiającymi kilka wariantów zagospodarowania dla poszczególnych fragmentów terenu.

Wyróżnienie honorowe - (out)door
(Polska), architekt Daniel Załuski, student arch. Łukasz Piankowski
Istotę pracy stanowi rozluźnienie i otwieranie przestrzeni poprzez wyburzenie części zabudowy

Więcej informacji oraz galeria prac na http://www.europan.com.pl/

Skład Jury polskiej edycji
Irene Wiese von Ofen; architekt, Europan Niemcy
Holger Kleine; architekt, Europan Niemcy
Gabriela Rembarz; architekt, Gdańsk
Hubert Trammer; architekt, Lublin/ Warszawa
Joanna Szczepańska; psycholog, Warszawa
Paweł Althamer; rzeźbiarz, Warszawa
Marek Mikos; architekt, Warszawa
Tomasz Zemła; architekt, Warszawa
Karol Kobos; dziennikarz, Warszawa
Adam Nadolny; architekt, Poznań, zastępca członka sądu
Dariusz Bober; architekt, Warszawa, zastępca członka sądu
Hubert Wójcicki; architekt, Warszawa, sekretarz sądu
Tomasz Szczepański; pedagog uliczny, Warszawa, konsultant

O konkursie Europan
Europan to odbywający się co dwa lata konkurs dla młodych architektów i osób zajmujących się zagospodarowaniem przestrzeni, którzy nie ukończyli 40 lat. Celem konkursu jest wypracowanie nowatorskich rozwiązań obejmujących różne formy zabudowy mieszkaniowej, a także wypracowanie nowych metod kształtowania przyjaznej przestrzeni publicznej. Jako największy europejski konkurs dostrzegający problemy i konflikty występujące w tkance miejskie, Europan stał się dla młodych architektów najbardziej znanym sposobem zaistnienia w Europie.
Europan, cieszący się dużym prestiżem wśród europejskich architektów, jest konkursem idei, ale też platformą zetknięcia tych idei i talentu młodych twórców z rzeczywistymi inwestorami działającymi w tkance miejskiej.
Warszawa przystąpiła do konkursu Europan w jego 9. edycji. Organizatorem dla polskiej lokalizacji konkursu jest Miasto Stołeczne Warszawa, kierownikiem projektu jest arch. Tomasz Zemła, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

fotka z /zdjecia/EUROPAN_czw_11_III.jpg