Architektura MuratorWydarzeniaProjekt Correl. Nowy wirtualny świat architektury

Projekt Correl. Nowy wirtualny świat architektury

Biuro Zaha Hadid Architects stworzyło wirtualne środowisko, w którym można przemieszczać obiekty i zmieniać ich skalę. Projekt Correl to część wystawy pokazującej dokonania londyńskiej pracowni w dziedzinie nowych technologii.

Projekt Correl. Nowy wirtualny świat architektury
Wirtualna przestrzeń w projekcie Correl, il. serwis prasowy Zaha Hadid Architects

Widzowie zwiedzający ekspozycję Design As Second Nature otoczeni są przez wirtualny świat, w którym wraz z innymi osobami w czasie rzeczywistym mogą budować architektoniczne struktury. Poruszając się swobodnie w cyfrowym otoczeniu, wybierają elementy, przeskalowują je i umieszczają w dowolnym miejscu. Zmieniająca się wirtualna struktura wizualizowana jest poprzez modele w przestrzeni galerii – jak najbardziej realne i drukowane 3D. Projekt Correl powstał dzięki Zaha Hadid Virtual Reality Group (ZHVR) – założonemu w 2014 roku oddziałowi biura Zaha Hadid Architects, który zajmuje się rozwijaniem imersyjnych technologii VR na potrzeby architektury i dizajnu. Sama wystawa Design As Second Nature, prezentowana do 3 marca na University of Contemporary Art Museum (MUAC) w mieście Meksyk, stanowi przegląd innowacyjnych metodologii i procesów wdrażanych w 40-letniej historii londyńskiej pracowni. Więcej tu.

Czytaj też: Programy dla architektów. Przegląd najnowszych programów i aplikacji architektonicznych 2020 |

Architektoniczny słownik nowych technologii Od algorytmu do wirtualnej rzeczywistości – poniżej opracowany przez nas słownik wybranych pojęć z pogranicza architektury i nowych technologii istotnych dla trzeciej rewolucji przemysłowej.
Najlepsze projekty roku 2018 według Design Museum Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.
Pierwszy drukowany most [WIDEO] Pierwszy na świecie drukowany 3D z pomocą robotów most powstał w Holandii i właśnie zdobył nagrodę publiczności podczas Dutch Design Week.
BioTallinn 2017 Tegoroczne Tallinn Architecture Biennale zaplanowano pod hasłem bioTallinn, a jego kuratorką jest architektka, ekolożka i współzałożycielka londyńskiego ecoLogicStudio - Claudia Pasquero.
Architektura i nowe technologie Według ekonomisty Jeremy’ego Rifkina nadchodzi trzecia rewolucja przemysłowa – era wszechobecnej digitalizacji, dzięki której około 2050 roku większość potrzeb będziemy zaspokajać lokalnie przy jednoczesnej globalnej wymianie wiedzy. Efektem będzie samowystarczalność społeczności i miast. Jakie możliwości dają już dziś cyfrowe narzędzia projektowania? Czy architekci odegrają rolę w trzeciej rewolucji przemysłowej? I jaki wpływ na architekturę wywrą modelowanie parametryczne, cyfrowa produkcja, druk 3d czy rozszerzona rzeczywistość? – zastanawia się w tym numerze Michał Piasecki, architekt specjalizujący się w projektowaniu algorytmicznym i produkcji wspomaganej cyfrowo.
Przestrzeń miejska, światło i nowe technologie. Zaczyna się Festiwal Światła Już za tydzień, 21 lutego, rozpoczyna się Karkonoski Festiwal Światła 2014.