Biuro Zaha Hadid Architects stworzyło wirtualne środowisko, w którym można przemieszczać obiekty i zmieniać ich skalę. Projekt Correl to część wystawy pokazującej dokonania londyńskiej pracowni w dziedzinie nowych technologii.
Widzowie zwiedzający ekspozycję Design As Second Nature otoczeni są przez wirtualny świat, w którym wraz z innymi osobami w czasie rzeczywistym mogą budować architektoniczne struktury. Poruszając się swobodnie w cyfrowym otoczeniu, wybierają elementy, przeskalowują je i umieszczają w dowolnym miejscu. Zmieniająca się wirtualna struktura wizualizowana jest poprzez modele w przestrzeni galerii – jak najbardziej realne i drukowane 3D. Projekt Correl powstał dzięki Zaha Hadid Virtual Reality Group (ZHVR) – założonemu w 2014 roku oddziałowi biura Zaha Hadid Architects, który zajmuje się rozwijaniem imersyjnych technologii VR na potrzeby architektury i dizajnu. Sama wystawa Design As Second Nature, prezentowana do 3 marca na University of Contemporary Art Museum (MUAC) w mieście Meksyk, stanowi przegląd innowacyjnych metodologii i procesów wdrażanych w 40-letniej historii londyńskiej pracowni. Więcej tu.
Polski start-up Designbotic pracuje nad wykorzystaniem elektroencefalografii w dziedzinie projektowania architektonicznego. Właśnie udało się im wykonać z sukcesem interfejs, który pozwala na bezbłędne sterowanie modelem budynku przy pomocy fal mózgowych. O wstępne podsumowanie badań poprosiliśmy architekta Kacpra Radziszewskiego, współzałożyciela Designbotic.
Pierwszym w 2021 roku gościem cyklu Mistrzowie Architektury będzie Jürgen Mayer - niemiecki projektant, który przez 25 lat aktywności stworzył własny, rozpoznawalny język architektoniczny.
Od algorytmu do wirtualnej rzeczywistości – poniżej opracowany przez nas słownik wybranych pojęć z pogranicza architektury i nowych technologii istotnych dla trzeciej rewolucji przemysłowej.
Beazley Designs of the Year to coroczna nagroda przyznawana przez londyńskie Design Museum. W tym roku odebrał ją kolektyw Forensic Architecture używający narzędzi, jakie daje architektura do prowadzenia śledztw dotyczących naruszeń praw człowieka.
Tegoroczne Tallinn Architecture Biennale zaplanowano pod hasłem bioTallinn, a jego kuratorką jest architektka, ekolożka i współzałożycielka londyńskiego ecoLogicStudio - Claudia Pasquero.