Jak czytamy w informacji prasowej, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki we współpracy z warszawskim SARP-em i Instytutem Dizajnu w Kielcach tworzą bazę osób i firm z branż kreatywnych, które oferują pomoc w znalezieniu pracy osobom dotkniętym skutkami inwazji Rosji na Ukrainę. Poszukiwane formy pomocy obejmują zarówno pracę na dłuższy czas, jak i pracę dorywczą, a także płatne staże dla studentów i pracę zdalną dla osób, które nie chcą lub nie mogą opuścić Ukrainy, a utraciły miejsce zatrudnienia. Baza gromadzić będzie oferty dla osób z różnym wykształceniem, wykonujących różne zawody związane z architekturą, wzornictwem, projektowaniem graficznym, projektowaniem mebli, kulturą itp.
Czas, gdy rosyjska agresja próbuje pozbawić wolności naszych sąsiadów, UKRAINĘ, wymaga naszej deklaracji poparcia i solidarności adresowanej do tych, którzy poddani zostali opresji wojny. Demokratycznie rozwijająca się państwowość stanęła wobec siły wroga chcącego pozbawić JĄ szans rozwoju, zniszczyć infrastrukturę społeczną, zastopować inwestycje budujące przestrzenne struktury kraju. Heroiczna obrona prowadzona przez Obywateli Ukrainy dowodzi ogromnej siły i woli trwania w wolnym i rozwijającym się Państwie. Uznając te wartości za motywujące nas architektów do zademonstrowania poparcia dla Ukraińskich Kolegów w profesji, zwracam się do Polskich Architektów o współdziałanie w zakresie możliwości zachowania ciągłości pracy zawodowej naszych wschodnich sąsiadów – pisze w liście otwartym do architektów Jerzy Grochulski, p.o. prezesa SARP.
ONI – pozbawieni szansy prowadzenia projektów we własnych pracowniach, skazani na czasowy pobyt w Polsce, potrzebują również wsparcia w zakresie organizacji nowych stanowisk pracy. Realizując postulaty zgłoszone w imieniu zarządu oddziału warszawskiego SARP przez koleżankę Martę Sękulską-Wrońską, kolegów Szymona Wojciechowskiego i Pawła Kobylańskiego, wreszcie zarząd główny stowarzyszenia, apeluję, aby w Waszych biurach i pracowniach projektowych mogli ONI realizować zawodową misję – czytamy w apelu.Oferty należy zgłaszać poprzez formularz. Zebrane informacje zostaną opublikowane na stronie www.niaiu.pl, ale będą też przekazane bezpośrednio do instytucji, organizacji, biur i osób prywatnych w Ukrainie. Organizatorzy proszą, by w miarę możliwości w pytaniach otwartych udzielać odpowiedzi w języku polskim i angielskim.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!