Architektura MuratorWydarzeniaProjektowanie z empatią – uzdrawiająca moc architektury

Projektowanie z empatią – uzdrawiająca moc architektury

Spośród wielu wystaw i wydarzeń prezentowanych na Łódź Design Festival 2019 na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja Projektowanie z empatią, o wpływie architektury na samopoczucie pacjentów i jej odpowiedzialności za proces rekonwalescencji.

Projektowanie z empatią – uzdrawiająca moc architektury
Maggie's Centre w Aberdeen, proj. Snøhetta, 2013

Na wystawie po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostały wyjątkowe obiekty sieci Maggie’s Centre, realizowane dzięki organizacji charytatywnej zapewniającej wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Ośrodki Maggie’s budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych. Autorami wielu z nich są znani architekci i pracownie – m.in. Zaha Hadid, Foster + Partners, Kisho Kurokawa, Richard Rogers, Snøhetta czy OMA. Za ideą stworzenia dobrze zaprojektowanych ośrodków oferujących program wsparcia pacjentom dotkniętym śmiertelną chorobą również stoi znany architekt – Charles Jencks. Kierowany osobistym doświadczeniem po chorobie żony, projektantki Margaret Keswick Jencks, i jej przemyśleniami dotyczącymi wpływu architektury na samopoczucie pacjentów, zdecydował się powołać międzynarodową sieć placówek zapewniających darmową opiekę w otoczeniu przyjaznej przestrzeni,

Tuż przed śmiercią Maggie przygotowała wytyczne dla architektów, w jaki sposób powinni projektować tego typu obiekty. Oprócz ogólnych zaleceń, dotyczących m.in. zapewnienia dużej ilości naturalnego światła i domowej atmosfery, znajdziemy tam również bardzo szczegółowe wskazówki, odnoszące się do liczby i wielkości poszczególnych pomieszczeń oraz ich przeznaczenia. Pierwsze centrum Maggie’s powstało w 1996 roku na terenie Western General Hospital w Edynburgu. Za projekt obiektu odpowiadał Richard Murphy. Obecnie na całym świecie funkcjonują już 23 ośrodki, kolejnych 8 czeka na realizację. Według założeń architekci opracowują projekty nieodpłatnie, a organizacja przekazuje narzędzia do samofinansowania każdego ośrodka przy wsparciu lokalnej społeczności.

Od dawna wiadomo, że odpowiednio zaprojektowana przestrzeń przyspiesza powrót do zdrowia, choć w Polsce nadal nieliczni są w to w stanie uwierzyć. Na szczęście dyrektorzy szpitali coraz częściej dostrzegają tę korelację. Przybywa atrakcyjnie urządzonych poczekalni i sal dziennego pobytu, ale w kontekście problemów, z jakimi boryka się służba zdrowia w naszym kraju, to wciąż zjawisko marginalne. Pokazując centra Maggie's wraz z listą wytycznych, według których powstały, chcę zainteresować tematem szersze grono odbiorców. Być może pojawią się chętni do zrealizowania podobnych ośrodków w Polsce? – mówi kuratorka wystawy Olga Strużyna-Mazurkiewicz, dziennikarka magazynu „Dobre Wnętrze”. Wystawa Projektowanie z empatią prezentowana była podczas Łódź Design Festival w dniach 17–26 maja w budynku Art_Inkubatora. Za projekt i opracowanie graficzne ekspozycji odpowiada Małgorzata Brecht. Więcej informacji: www.lodzdesign.com.

Projektowanie z empatią – uzdrawiająca moc architektury
Maggie's Centre w Manchesterze, proj. Norman Foster, 2016
Centrum Maggie's w Oldham
Centrum Maggie's w Oldham, proj. dRMM Architects, 2017; fot. Alex de Rijke, Jasmin Sohi & Jon Cardwell
Spotkanie z Lacaton & Vassal i premiera magazynu „Architecture Snob”. Wydarzenia specjalne Łódź Design Festival 2021 Już 20 lipca w ramach specjalnego wydarzenia Łódź Design Festival odbędzie się premiera nowego magazynu o architekturze „Architecture Snob”. W programie inspirujące dyskusje i spotkania, w których udział potwierdzili m.in. Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal, Ivan Blasi,  Marlena Wolnik, Szymon Wojciechowski oraz Ewa P. Porębska, redaktorka naczelna „Architektury-murator”.
Konkurs make me! 2021: potrzeba zmiany Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji międzynarodowego konkursu dla młodych projektantów make me! Laureatów poznamy podczas Łódź Design Festival w maju tego roku.
Niepowtarzalni – najlepsi polscy artyści i rzemieślnicy według „Dobrego Wnętrza” Magazyn „Dobre Wnętrze” zaprasza na wystawę Niepowtarzalni, prezentującą sylwetki i prace szesnastu polskich artystów i rzemieślników. Ekspozycję będziecie można oglądać od 17 maja w ramach Łódź Design Festival 2019.
Refleksje technologiczne – podsumowanie Łódź Design Festival 2018 Temat ubiegłorocznej edycji Łódź Design Festival, Refleksje, miał prowokować do zastanowienia się nad tym, jak zaawansowane rozwiązania mogą wpłynąć na naszą tożsamość i jakie mają oddziaływanie na współczesny dizajn.
Festiwale designu: między społeczną odpowiedzialnością a biznesem Celem festiwali designu jest nie tylko prezentacja światowych trendów, ale też podnoszenie świadomości estetycznej społeczeństwa i promowanie młodych, kreatywnych twórców. Taka rolę pełni również nasz rodzimy Łódź Design Festival, spełniając oczekiwania zarówno branży projektowej, jak i środowiska biznesu oraz odwiedzających.
Łódź Design Festival 2018 - Refleksje Łódź Design Festival w nowym terminie - od 19 do 27 maja 2018. Hasło przewodnie nowej edycji to Refleksje - wydarzenie zwróci się do korzeni festiwalu, skupiając się na edukacji, krytycznej dyskusji i poszukiwaniu inspiracji.