Projektowanie z empatią – uzdrawiająca moc architektury

i

Autor: Archiwum Architektury Maggie's Centre w Aberdeen, proj. Snøhetta, 2013

Projektowanie z empatią – uzdrawiająca moc architektury

2019-05-15 15:09

Spośród wielu wystaw i wydarzeń prezentowanych na Łódź Design Festival 2019 na szczególną uwagę zasługuje ekspozycja Projektowanie z empatią, o wpływie architektury na samopoczucie pacjentów i jej odpowiedzialności za proces rekonwalescencji.

Na wystawie po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostały wyjątkowe obiekty sieci Maggie’s Centre, realizowane dzięki organizacji charytatywnej zapewniającej wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Ośrodki Maggie’s budowane są na terenach należących do specjalistycznych szpitali onkologicznych. Autorami wielu z nich są znani architekci i pracownie – m.in. Zaha Hadid, Foster + Partners, Kisho Kurokawa, Richard Rogers, Snøhetta czy OMA. Za ideą stworzenia dobrze zaprojektowanych ośrodków oferujących program wsparcia pacjentom dotkniętym śmiertelną chorobą również stoi znany architekt – Charles Jencks. Kierowany osobistym doświadczeniem po chorobie żony, projektantki Margaret Keswick Jencks, i jej przemyśleniami dotyczącymi wpływu architektury na samopoczucie pacjentów, zdecydował się powołać międzynarodową sieć placówek zapewniających darmową opiekę w otoczeniu przyjaznej przestrzeni,

Tuż przed śmiercią Maggie przygotowała wytyczne dla architektów, w jaki sposób powinni projektować tego typu obiekty. Oprócz ogólnych zaleceń, dotyczących m.in. zapewnienia dużej ilości naturalnego światła i domowej atmosfery, znajdziemy tam również bardzo szczegółowe wskazówki, odnoszące się do liczby i wielkości poszczególnych pomieszczeń oraz ich przeznaczenia. Pierwsze centrum Maggie’s powstało w 1996 roku na terenie Western General Hospital w Edynburgu. Za projekt obiektu odpowiadał Richard Murphy. Obecnie na całym świecie funkcjonują już 23 ośrodki, kolejnych 8 czeka na realizację. Według założeń architekci opracowują projekty nieodpłatnie, a organizacja przekazuje narzędzia do samofinansowania każdego ośrodka przy wsparciu lokalnej społeczności.

Od dawna wiadomo, że odpowiednio zaprojektowana przestrzeń przyspiesza powrót do zdrowia, choć w Polsce nadal nieliczni są w to w stanie uwierzyć. Na szczęście dyrektorzy szpitali coraz częściej dostrzegają tę korelację. Przybywa atrakcyjnie urządzonych poczekalni i sal dziennego pobytu, ale w kontekście problemów, z jakimi boryka się służba zdrowia w naszym kraju, to wciąż zjawisko marginalne. Pokazując centra Maggie's wraz z listą wytycznych, według których powstały, chcę zainteresować tematem szersze grono odbiorców. Być może pojawią się chętni do zrealizowania podobnych ośrodków w Polsce? – mówi kuratorka wystawy Olga Strużyna-Mazurkiewicz, dziennikarka magazynu „Dobre Wnętrze”. Wystawa Projektowanie z empatią prezentowana była podczas Łódź Design Festival w dniach 17–26 maja w budynku Art_Inkubatora. Za projekt i opracowanie graficzne ekspozycji odpowiada Małgorzata Brecht. Więcej informacji: www.lodzdesign.com.

Projektowanie z empatią – uzdrawiająca moc architektury

i

Autor: Archiwum Architektury Maggie's Centre w Manchesterze, proj. Norman Foster, 2016
Centrum Maggie's w Oldham

i

Autor: Archiwum Architektury Centrum Maggie's w Oldham, proj. dRMM Architects, 2017; fot. Alex de Rijke, Jasmin Sohi & Jon Cardwell