Architektura MuratorWydarzeniaPrzed końcem. Cykl spotkań wobec groźby globalnej katastrofy ekologicznej

Przed końcem. Cykl spotkań wobec groźby globalnej katastrofy ekologicznej

W Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie badania humanistyczne łączą się z aktywną postawą krytyczną, organizowany jest cykl spotkań dla zmartwionych, spanikowanych, zagubionych, ale także dla tych jeszcze nieprzekonanych.

Przed końcem. Miasta

Instytut Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim jest ośrodkiem badań kulturoznawczych, zajmujących się historią kultury, kulturą współczesną, wizualną, antropologią słowa, teatru, animacją kultury i wieloma innymi obszarami nauki. Osoby związane z Instytutem są świadome nierozerwalnego związku pomiędzy humanistyką a humanizmem — odpowiedzialnością wobec świata i ludzi, określającą miejsce człowieka w świecie. Groźba globalnej katastrofy ekologicznej wywołanej przez działalność człowieka wymaga zarówno postawy analitycznej, krytycznej, jak i aktywnie uczestniczącej w życiu społecznym. W ożywionej dyskusji wokół zmian doby atropocenu obrona rzetelności naukowej staje się gestem politycznym.

Opiekunki cyklu „Przed końcem”, dr Weronika Parfianowicz i mgr Kornelia Sobczak, związane z Pracownią Studiów Miejskich, dostrzegają ogromny wpływ architektury i urbanistyki na spustoszenie środowiska naturalnego. Właściwie każde z organizowanych w tym cyklu wydarzeń dotyka tego problemu. Najbliższe spotkanie wprost jest poświęcone miastom: o odpowiedzialności miast za współczesny kryzys ekologiczny i o tym, jakie działania mogą one podejmować, by redukować swój szkodliwy wpływ na środowisko; o propozycjach architektów, urbanistów i specjalistów zajmujących się transportem oraz strategiach władz miast przygotowywanych w obliczu zmiany klimatu; o tym czy jako specyficzne organizacje przestrzenno-społeczno-polityczne miasta mają potencjał, by stać się ważnymi aktorami w działaniach na rzecz łagodzenia skutków globalnego ocieplenia oraz o tym, co mogą zrobić sami mieszkańcy i mieszkanki miast, żeby jak najskuteczniej walczyć z tym kryzysem, będziemy rozmawiać z aktywistkami, badaczami i architektami.

Zapraszamy na dyskusję „Przed końcem. Miasta” 15 maja 2019 roku o godzinie 17:30, i do śledzenia cyklu „Przed końcem” na fan-page'u.

Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Ocean w transformacji Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.
Dla klimatu: bielszy odcień bieli The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.