Architektura MuratorWydarzeniaPrzyszłość muzeów, muzea przyszłości: refleksje w erze pandemii. Debata on-line

Przyszłość muzeów, muzea przyszłości: refleksje w erze pandemii. Debata on-line

Już 9 września, z inicjatywy Mirosława Nizio, odbędzie się debata on-line „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”. Dyrektorzy muzeów POLIN, Sztuki Nowoczesnej oraz Józefa Piłsudskiego spotkają się z architektami z pracowni: Nizio Design International, WXCA i BBGK. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.

Przyszłość muzeów, muzea przyszłości: refleksje w erze pandemii. Debata on
Mauzoleum w Michniowie, proj. Nizio Design International; fot. Wiktor Utkowski, dzięki uprzejmości Nizio Design International

Muzea po pandemii

W ostatnich latach nowe placówki powstawały na fali muzealnego boomu o niespotykanej dotąd skali. Jak podaje UNESCO i Międzynarodowa Rada Muzeów ICOM, w latach 2012-2020 liczba muzeów wzrosła o 60%. Jednocześnie zż 13% z ponad 95 tysięcy funkcjonujących dziś na świecie muzeów, może zniknąć z kulturalnej mapy w wyniku pandemii COVID-19. Choć w Polsce muzea i galerie mogą już działać to niewątpliwie zmagają się z pytaniami o przyszłość. Długotrwałe zamknięcie, odwołanie wydarzeń towarzyszących wystawom, zablokowanie komercyjnej działalności polegającej np. na wynajmowaniu przestrzeni na eventy - to wszystko sprawiło, że muzea znalazły się w niecodziennej sytuacji. Te, które mogły szybko dostosować się do nowych warunków, przeniosły się ze swoją ofertą do świata on-line. Ale wirtualna działalność ma inną specyfikę niż ta, która realizuje się w stałym fizycznym kontakcie ze zwiedzającymi. Zasady społecznego dystansu i zachowania sanitarnego reżimu sprawiły, że także architekci przeprojektowują swoje myślenie o przestrzeni muzealnych obiektów i wystaw. Jakie więc potrzeby stoją dziś przed instytucjami i jak na te potrzeby mogą opowiedzieć architekci? To tylko część zagadnień, nad którymi wspólnie zastanowią się uczestnicy debaty „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”, w ramach której już 9 września odbędą się dwie dyskusje: „Muzeum w nowej rzeczywistości” i „Nowe wyzwania w projektowaniu muzeów”.

Nowe wyzwania w projektowaniu muzeów

W dyskusji wezmą udział dyrektorzy muzeów oraz reprezentanci biur architektonicznych pracujących nad muzealnymi realizacjami. Goście debaty spotkają się w przestrzeni Galerii Nizio, a dyskusje będą transmitowane na żywo na facebookowych profilach instytucji i pracowni uczestniczących w wydarzeniu. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN reprezentować będzie zastępca dyrektora ds. programowych Jolanta Gumula. Przedstawicielami Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, którego nowy budynek powstaje na warszawskim placu Defilad, będą dyrektorka Joanna Mytkowska oraz kurator Tomasz Fudala. Uczestnikiem dyskusji z ramienia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które w sierpniu tego roku otworzyło nowy budynek, a w listopadzie 2020 oficjalnie uruchomi wystawę stałą, będzie dyrektor Robert Supeł. Z kolei Mirosław Nizio z Nizio Design International oraz Szczepan Wroński z WXCA i Konrad Grabowiecki ze studia BBGK Architekci zaprezentują podczas dwóch odsłon dyskusji perspektywę projektantów.

Czytaj też: Muzeum Piłsudskiego w Sulejówku otwiera się dla zwiedzających |

 

Debata „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”:
Kiedy:
9 września, godz. 17.00, dyskusja: „Muzeum w nowej rzeczywistości”,
godz. 18.00, dyskusja: „Nowe wyzwania w projektowaniu muzeów”
Gdzie: na facebookowych profilach uczestników, w tym na fan page'u „Architektura-murator”

Przyszłość muzeów, muzea przyszłości: refleksje w erze pandemii. Debata on
Plakat promujący debatę „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”
Jak pandemia zmienia miasto? Pandemia nie kładzie kresu miastom, jakie znaliśmy. Jej szczególny charakter polega na tym, że działa czasami jak dopalacz – akcelerator, a czasami wygaszacz procesów, które dopiero zaczynały się tlić. Wraz z socjolożką profesor Katarzyną Kajdanek, zastanawiamy się, jak pandemia zmienia życie w polskich miastach.
Miasto odporne na pandemię Wydaje się, że ruch samochodowy w czasie pandemii ze względu na pracę zdalną powinien zmaleć, ale jednak wzrósł. Ludzie zaczęli kupować najtańsze auta, aby tylko jakieś mieć. Najważniejszy wniosek z naszych badań to właśnie konieczność ograniczenia ruchu samochodowego. Małgorzata Denis i Anna Majewska – architektki i badaczki z Politechniki Warszawskiej – o tym, co zrobić, by uodpornić polskie miasta na pandemię.
Turystyka w czasach pandemii Za sprawą pandemii na mapie turystycznych atrakcji Polski miały szansę zaistnieć zupełnie nowe miejsca, oddalone od obleganych kurortów i głównych miejscowości wypoczynkowych. Zarysowały się też nowe trendy i zjawiska, jak glamping czy workation. Czy zmiany te zostaną z nami na dłużej? I czy pod wpływem kryzysu wywołanego SARS-CoV-2 turystyka ma szansę stać się bardziej zrównoważona?
Cyfrowe platformy, miasto i pandemia Pandemia przyspieszyła nowy podział miejskich ról. W miejsce rządów, które nie były w stanie zaspokoić różnych potrzeb w czasie lockdownu, kiedy ludzie nie mogli wychodzić z domu, pojawiły się platformy cyfrowe. Weszły w tę lukę i zajęły quasi-rządowe pozycje. Autorzy książki Platform Urbanism and Its Discontents oraz wystawy w austriackim pawilonie na tegorocznym biennale w Wenecji o wpływie na miasto internetowych graczy, takich jak Google, Uber czy Airbnb.
Vicente Guallart: Miasto samowystarczalne Ludzie powinni wytwarzać żywność czy energię lokalnie, globalnie będąc połączeni siecią informacyjną. Jesteśmy już do niej podłączeni, ale musimy zacząć produkować potrzebne nam rzeczy w pobliżu miejsca zamieszkania, aby zabezpieczyć własną przyszłość. Hiszpański architekt Vicente Guallart o mieście i architekturze, które mogłyby stać się odpowiedzią na wyzwania związane z takimi kryzysami, jak pandemia.
Rynek nieruchomości a pandemia Wbrew początkowym obawom związanym z COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Pandemia, która jest z nami już ponad rok, zaczyna implikować jednak nowe tendencje na rynku nieruchomości. O to, jaki mają one wpływ na projektowanie, pytamy przedstawicieli największych polskich biur architektonicznych.