Architektura MuratorWydarzeniaRationalism on Set. Modernistyczny czar włoskich filmów

Rationalism on Set. Modernistyczny czar włoskich filmów

Scenografie włoskiego kina z lat 30. można pomylić z rzeczywistymi realizacjami. Wystawa w londyńskim Estorick Collection prezentuje, w jaki sposób idee modernizmu wpłynęły na architekturę planu filmowego.

Rationalism on Set. Modernistyczny czar włoskich filmów
Scenografia do filmu Patatrac (1931). Carlo Levi i Enrico Paulucci

Wystawa Rationalism on Set odkrywa architektoniczne inspiracje włoskich scenografów okresu międzywojennego. Przedstawione scenografie, służące za tło do powstających w latach 30. XX wieku romantycznych komedii, zdradzają wyraźne modernistyczne wpływy. Powstawały one zresztą często przy udziale architektów - takich jak na przykład Giuseppe Capponi, przedstawiciel racjonalistów. Włoskie pisma architektoniczne, takie jak Casabella czy Domus, nawoływały do przedstawiania nowych prądów w projektowaniu poprzez plan filmowy, tak aby mogła się z nimi zapoznać szersza publiczność.

Rationalism on Set. Modernistyczny czar włoskich filmów
Scenografia do filmu Due cuori felici (Dwa szczęśliwe serca), Gastone Medin

Na wystawie będzie można obejrzeć zdjęcia scenografii, powstałe przed rozpoczęciem zdjęć, zestawione z materiałami dotyczących realizacji z tego okresu, które pokazują inspiracje twórców, jak również fragmentami filmów.

Wystawę można obejrzeć w Estorick Collection w Londynie, od 18 kwietnia do 24 czerwca.

Tagi:
Monika Sosnowska: topografie modernizmu. Monografia dorobku artystyki w warszawskiej Zachęcie Najnowsza wystawa w Zachęcie to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku Moniki Sosnowskiej organizowana w Polsce. Na przykładzie zebranych prac, konsekwentnie poddających rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić konceptualizację i przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii w architekturze, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. „Architektura-murator” jest patronem medialnym ekspozycji.
MuFo: wystawa w Muzeum Fotografii. Wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Fotografii MuFo w Krakowie. Jury postanowiło przyznać tylko dwie nagrody. Pierwszą zdobyło JAZ+Architekci, drugą – Pracownia Macieja Siudy.
Europejskie dziedzictwo ze znakiem jakości. Nagrody Europa Nostra 2020 Nagrody Dziedzictwa Europejskiego / Europa Nostra 2020 otrzymało 21 projektów z 15 krajów, a wśród nich dwa, w których realizację zaangażowana była Polska.
Cały świat to Bauhaus! Idee Bauhausu w Warszawie do 21 czerwca Wystawa „Cały świat to Bauhaus” w ośmiu sekcjach prezentuje najważniejsze idee słynnej szkoły projektowania i ich wpływ na wszystkie sfery codziennego życia. Ekspozycji towarzyszy bogaty program przygotowany przez SARP i Instytut Goethego w Warszawie.
Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989 Do 23 lutego w warszawskim Zodiaku można oglądać wystawę „Iconic Ruins? Architektura krajów wyszehradzkich 1945-1989”. Ekspozycja prezentuje najważniejsze realizacje Polski, Czechosłowacji i Węgier z jednej strony jako wyraz ambicji socjalistycznych władz, z dugiej innowacyjnych pomysłów ówczesnych architektów. Polską kuratorką wystawy jest Anna Cymer.
Muzeum Woli – nowe otwarcie Po trwającej trzy lata modernizacji Muzeum Woli znów zostało otwarte dla zwiedzających. Nową aranżację wnętrz zabytkowego pałacu przy ulicy Srebrnej zaprojektowała pracownia ARE Stiasny/Wacławek.