Architektura MuratorWydarzeniare.architektura’10

re.architektura’10

Wystawa nawiązuje do idei recyclingu i ma skłaniać do refleksji nad tym, jak różnie rozumiane mogą być związki ekologii i architektury oraz prowokować do krytycznego spojrzenia na projekty architektoniczne, których twórcy posługują się tą etykietką.

re.architektura’10

wystawa: 23.09 - 10.10.2010
wernisaż: 23.09.2010, godz. 19.00

miejsce: Fundacja SPOT / ul. Dolna Wilda 87 / Poznań / http://www.spot.poznan.pl/

warsztaty: Front Architects / Ultra Architects
wykłady: prof. Ewa Rewers / Jarosław Trybuś
kuratorka: Lidia Klein
asystentka kuratorki: Aleksandra Kędziorek
projekt ekspozycji: Front Architects
organizator: Fundacja SPOT

*Dofinansowano ze środków Miasta Poznania

IV Festiwal Designu w Łodzi
re.architektura’10

wystawa: 14 - 30.10.2010
wernisaż: 14.10.2010, godz. 17.00

miejsce:Willa Grohmana / ul. Tylna 9/11, Łódź / http://www.lodzdesign.com/

kuratorka: Lidia Klein
asystentka kuratorki: Aleksandra Kedziorek
projekt ekspozycji: Front Architects
organizator: Fundacja SPOT.
współpraca: Łódz Art Center

Fundacja SPOT. dzięki wsparciu finansowemu Miasta Poznania zaprasza do uczestnictwa w cyklu wydarzeń re.architektura’10, który jest kontynuacją zeszłorocznej inicjatywy re.produkt’09. Przedrostek „RE” w tytule wystawy ma wskazywać na dwa aspekty. Po pierwsze, kojarzy się z recyclingiem i architekturą świadomą ekologicznie, w sposób zrównoważony i przemyślany korzystającą z zasobów naturalnych, a więc po prostu
architekturą odpowiedzialną (responsible architecture). Po drugie, sugeruje powtórzenie, ponowne wykonanie jakiejś czynności, zmianę obecnej sytuacji.

Wystawa jest próbą pokazania różnych znaczeń, jakie mogą kryć się pod określeniem architektura ekologiczna. Choć pojęcie ekologii zrobiło zawrotną karierę, jest jednocześnie jednym z najbardziej niejednoznacznych i nieprecyzyjnych terminów używanych w odniesieniu do architektury.
Ekspozycja kładzie nacisk na różne sposoby rozumienia, interpretacji i wykorzystania idei ekologii. Dlatego wśród prezentowanych prac można odnaleźć zarówno zrealizowane budynki, wizjonerskie przykłady utopijnej architektury jak i instalacje z pogranicza sztuki i designu. Różnorodny jest również dobór autorów – obok „klasyków” takich jak Shigeru Ban czy Alvaro Siza, pokazane zostaną prace młodych architektów i pracowni z Europy (United Bottle Group, KARO), Stanów Zjednoczonych (International Design Clinic, Terreform) czy Chin (Amateur Architecture Studio).

re.architektura’10 nie ma ambicji kompletnego przeglądu wszystkich możliwych tendencji, jakie dają się wyróżnić w ramach eko-architektury.
Ma natomiast zwrócić uwagę na jej różne oblicza, nie zawsze bliskie idei zrównoważonego rozwoju – w architekturze, podobnie jak w innych dziedzinach, przedrostek „eko” staje się często etykietką, która niezawodnie zwiększa popularność danego produktu. Obiekty zostały więc dobrane w taki sposób, aby skłaniać do refleksji nad tym, jak różnie rozumiane mogą być związki ekologii i architektury oraz pozwolić bardziej krytycznie spojrzeć na projekty, których twórcy posługują się tą ideą. Powinny również prowokować do bardziej odpowiedzialnego spojrzenia na swoje środowisko i zachęcać do jego twórczego przekształcania. Dlatego elementem podsumowującym wystawę będzie ściana, na której znajdą się zdjęcia obiektów opartych na powtórnym wykorzystaniu bezużytecznych przedmiotów.

Istotną częścią wystawy jest jej aranżacja (FRONT Architects) wykorzystująca stare ramy okienne, poddane powtórnemu przetworzeniu po zakończeniu ekspozycji. Projekt stanowi przestrzenną instalację nawiązującą do idei recyclingu – powinien więc być traktowany jako jeden z eksponatów.

informacja o autorach re.architektura’10

Lidia Klein - (ur.1983), historyczka sztuki, doktorantka w Instytucie Historii Sztuki UW, gdzie przygotowuje pracę poświęconą metaforom biologicznym we współczesnej architekturze. Stypendystka Fundacji Fulbrighta (Junior Visiting Researcher na Duke University 2010/11). Publikowała między innymi w pismach "A10-new European architecture magazine", "Architektura", "Vox Design", "Futu" i "Exklusiv".

Front Architects - poznańska pracownia architektoniczna założona w 2003 roku przez Pawła Kobryńskiego /1970/, Wojciecha Krawczuka /1973/ i Marcina Saksona /1975/, absolwentów WBIŚiA Politechniki Poznańskiej.
Autorzy m.in. takich projektów jak księgarnia Bookarest, strażnicy i spadochroniarni lotniska Krzesiny, Domu Studenckiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, sieci placówek bankowych Fortis i DnB Nord oraz wielu domów jednorodzinnych. Autorzy swoistego manifestu - domu/schronienia Single Hauz /2007/. Laureaci wielu nagród w konkursach architektonicznych np. I Nagroda w poznańskiej edycji Akcja-Kreacja /2008/.
W 2008 roku magazyn Wallpaper* umieścił pracownię na liście 50 najbardziej pożądanych młodych pracowni świata (Wallpaper* - „ARCHITECTS DIRECTORY 2008. The world's 50 hottest young architecture practices”).
Więcej informacji: www.frontarchitects.pl

Fundacja SPOT. została założona z myślą o inicjowaniu, wspieraniu i promowaniu działań na rzecz kultury i sztuki. Poprzez organizację warsztatów, kursów, wykładów, spotkań, dyskusji, wystaw i koncertów łączy edukację ze sztuką i formami aktywnego spędzania czasu wolnego (dotychczasowe przedsięwzięcia zob. www.spot.poznan.pl). W 2009 roku Fundacja SPOT. zrealizowała m.in. składający się z wystaw, warsztatów i wykładów projekt re.produkt’09 (www.re.spot.poznan.pl), który łączył sztukę i design z zagadnieniami dotyczącymi ekologii i recyclingu. Wystawa re.produkt’09 prezentowana była także podczas III Łódź Design Festiwal oraz jako wystawa główna podczas Gdynia Design Days 2010.

Fundacja SPOT. nie zapomina także o najmłodszych. Zrealizowała cykl warsztatów wprowadzających dzieci w świat projektowania Szkoła młodego designu (2009), którego kontynuacją był cykl WIELKIE Projektowanie (2010) oraz Wakacyjnie Twórcze Popołudnia.

Dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Galerią Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu w 2010 roku Fundacja SPOT. jest organizatorem cyklu wystaw PONDERABILIA.Trzy oblicza designu, który bada skomplikowaną relację pomiędzy funkcją i estetyką, pomiędzy designem a sztuką.


Kontakt:
Fundacja SPOT.
ul. Dolna Wilda 87
61-501 Poznan
T: 0048 61 835 88 40
F: 0048 61 830 00 58

Informacja:
Marta Kulminska
fundacja@spot.poznan.pl
http://www.spot.poznan.pl/

Kuratorka: Lidia Klein l.klein@spot.poznan.pl
Koordynator projektu: Damian Bieniek d.bieniek@spot.poznan.pl T: 0048 600 254 986

fotka z /zdjecia/rearchitektura.JPG
„Architekt Wnętrz” już do pobrania! To już szósty numer magazynu „Architekt Wnętrz”, skierowany do wszystkich, którym bliski jest temat projektowania.
Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.