REFLEX - projekt nagrodzony w konkursie BMW/Urban/Transforms

i

Autor: Archiwum Architektury REFLEX - projekt nagrodzony w konkursie BMW/Urban/Transforms

REFLEX - realizacja projektu doświetlenia ciemnych fasad budynków

2015-06-11 13:50

Od 13 czerwca w Warszawie będzie można zobaczyć pierwszą, testową realizację projektu REFLEX nagrodzonego w konkursie BMW/Urban/Transforms. Na dziedzińcu kamienicy przy ulicy Szpitalnej 6 zamontowany zostanie system modularnych ekranów odbijających światło i kierujących je na ciemne fasady kamienic.

Akcja "Więcej Światła" to pierwsza publiczna prezentacja testowej realizacji projektu REFLEX, za który Joanna Piaścik otrzymała I nagrodę w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS. Jego celem było wyłonienie najciekawszej pracy realizującej w praktyce ideę zrównoważonego rozwoju, dzięki której miasto może się stać miejscem bardziej przyjaznym dla swoich mieszkańców.

Już od 13 czerwca na dziedzińcu kamienicy przy ulicy Szpitalnej 6 w Warszawie będzie można zobaczyć, jak autorka zwycięskiego projektu zrealizowała w praktyce pomysł doświetlenia ciemnych fasad budynków, poprzez umieszczenie na budynkach sąsiednich specjalnych ekranów odbijających światło słoneczne. Powierzchnia odbijająca światło wykonana została z aluminiowych, modularnych elementów, które dowolnie można mocować obok siebie i pokryć nimi dowolnie duże fragmenty ścian.

To pierwsza i jak na razie testowa realizacja tego projektu, przygotowana we współpracy z Wydziałem Fizyki Politechniki Warszawskiej, która ma sprawdzić jego efektywność i jakość działania, uwzględniając miedzy innymi wpływ warunków atmosferycznych.

REFLEX został wybrany spośród 140 prac zgłoszonych do konkursu przez jury w składzie: Aleksandra Wasilkowska – architektka, wiceprezeska SARP – OW, Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana, Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, kierownik Działu Naukowego tygodnika POLITYKA, Grzegorz Piątek – krytyk architektury, oraz członek honorowy jury Reinier de Graaf – główny architekt i partner w słynnym biurze projektowym OMA.

Więcej informacji na stronie www.bmwtransformy.pl.