Remanenty Sławomira Gzella – wystawa na WA PW

i

Autor: Archiwum Architektury

Remanenty Sławomira Gzella – wystawa

2018-10-19 15:52

Tylko do 2 listopada na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej można oglądać wystawę projektów profesora Sławomira Gzella. Ekspozycja „Remanent. Nostalgia magazynów” przybliża wciąż mało znany dorobek twórczy tego wybitnego badacza, teoretyka, autora wielu prac z dziedziny urbanistyki i planowania przestrzennego.

Profesor Sławomir Gzell, kierujący obecnie Katedrą Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego na WA PW, ma na koncie nie tylko liczne publikacje z dziedziny urbanistyki i kształtowania miast, ale też wiele opracowań planistycznych i architektonicznych, w tym dzielnicy uzdrowiskowej w Augustowie (1973-1975), dzielnicy Morasko w Poznaniu, (1981-1984) czy wakacyjnej w Benghazi (1987). Jest też autorem m.in. kościoła w Muszynie (1981) i osiedle spółdzielni Dębina w Warszawie (1997-1999). Ten dorobek, ale też liczne koncepcje powstające od czasów studiów, przypomina wystawa „Remanent. Nostalgia magazynów”, którą można oglądać na WA PW.

Sławomir Gzell (...) jest kontynuatorem znakomitej warszawskiej szkoły urbanistyczno-architektonicznej, spadkobiercą takich postaci jak Tadeusz Tołwiński, Wacław Ostrowski i Kazimierz Wejchert. Jego główną pasją jest kreacja urbanistyczna, ale towarzyszy jej profesjonalizm w dziedzinach pokrewnych: o szerszej skali planowania przestrzennego, i węższej – architektury budynków, głównie miejskich – pisał o profesorze Wojciech Kosiński z WA PK, recenzując jego szkice „O Architekturze” („A-m” 03/2015).

Sam autor, tak opisuje przygotowania do wystawy: Maj 2018, szukam czegoś w katedralnej, starej komodzie, ale zamiast tego czegoś, znajduję coraz więcej rysunków własnych projektów. Są to elegancko wykreślone matryce, ale i szkice do nich. Mają daty z czasów moich studiów i wszystkich późniejszych dziesięcioleci. Po raz pierwszy obejrzałem (chyba w całości) swój projektowy dorobek. Tak niechcący dokonany remanent budził nostalgiczne wspomnienia. Znów przeżywałem  projektowe rozterki, nie brakowało też anegdot o zdarzeniach i ludziach, dzięki którym powstał oglądany stos papierów. Ale przecież nie były to jakieś papiery! Zapisana jest w nich, nieskromnie to powiem, oprócz zwykłych, prywatnych wspomnień, historia projektowania od lat 60. wieku XX. Postanowiłem pokazać tę moją prywatną / publiczną historię na wystawie.

Wystawa Remanent. Nostalgia magazynów

Gdzie: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 55

Wernisaż: 19 października 2018 roku, godz. 14.00