Architektura MuratorWydarzeniaRemanenty Sławomira Gzella – wystawa

Remanenty Sławomira Gzella – wystawa

Tylko do 2 listopada na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej można oglądać wystawę projektów profesora Sławomira Gzella. Ekspozycja „Remanent. Nostalgia magazynów” przybliża wciąż mało znany dorobek twórczy tego wybitnego badacza, teoretyka, autora wielu prac z dziedziny urbanistyki i planowania przestrzennego.

Remanenty Sławomira Gzella – wystawa na WA PW

Profesor Sławomir Gzell, kierujący obecnie Katedrą Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego na WA PW, ma na koncie nie tylko liczne publikacje z dziedziny urbanistyki i kształtowania miast, ale też wiele opracowań planistycznych i architektonicznych, w tym dzielnicy uzdrowiskowej w Augustowie (1973-1975), dzielnicy Morasko w Poznaniu, (1981-1984) czy wakacyjnej w Benghazi (1987). Jest też autorem m.in. kościoła w Muszynie (1981) i osiedle spółdzielni Dębina w Warszawie (1997-1999). Ten dorobek, ale też liczne koncepcje powstające od czasów studiów, przypomina wystawa „Remanent. Nostalgia magazynów”, którą można oglądać na WA PW.

Sławomir Gzell (...) jest kontynuatorem znakomitej warszawskiej szkoły urbanistyczno-architektonicznej, spadkobiercą takich postaci jak Tadeusz Tołwiński, Wacław Ostrowski i Kazimierz Wejchert. Jego główną pasją jest kreacja urbanistyczna, ale towarzyszy jej profesjonalizm w dziedzinach pokrewnych: o szerszej skali planowania przestrzennego, i węższej – architektury budynków, głównie miejskich – pisał o profesorze Wojciech Kosiński z WA PK, recenzując jego szkice „O Architekturze” („A-m” 03/2015).

Sam autor, tak opisuje przygotowania do wystawy: Maj 2018, szukam czegoś w katedralnej, starej komodzie, ale zamiast tego czegoś, znajduję coraz więcej rysunków własnych projektów. Są to elegancko wykreślone matryce, ale i szkice do nich. Mają daty z czasów moich studiów i wszystkich późniejszych dziesięcioleci. Po raz pierwszy obejrzałem (chyba w całości) swój projektowy dorobek. Tak niechcący dokonany remanent budził nostalgiczne wspomnienia. Znów przeżywałem  projektowe rozterki, nie brakowało też anegdot o zdarzeniach i ludziach, dzięki którym powstał oglądany stos papierów. Ale przecież nie były to jakieś papiery! Zapisana jest w nich, nieskromnie to powiem, oprócz zwykłych, prywatnych wspomnień, historia projektowania od lat 60. wieku XX. Postanowiłem pokazać tę moją prywatną / publiczną historię na wystawie.

Wystawa Remanent. Nostalgia magazynów

Gdzie: Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, ul. Koszykowa 55

Wernisaż: 19 października 2018 roku, godz. 14.00

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.
Obiekty Niemożliwe: spotkanie z Przemem Łukasikiem i Zumtobel Group w Warszawie Przemo Łukasik w wykładzie opowiedział o kulisach projektu i związku z opracowywanym miejscem – dawną elektrociepłownią Szombierki. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na Szombierki w najbliższej okolicy i zaapelowanie o ochronę dziedzictwa poprzemysłowego Bytomia.
Nagroda Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej 2019 Już 21 marca wernisaż wystawy najlepszych prac dyplomowych obronionych w 2018 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Podczas spotkania wręczona zostanie także Nagroda Dziekana im. Haliny Krzemiński za najlepszy dyplom inżynierski.
Przedproże kina Iluzjon – wyniki konkursu Konkurs miał charakter zamknięty i przeznaczony był dla studentów drugiego semestru studiów inżynierskich WA PW. Uczestnicy mieli za zadanie zaaranżować przestrzeń wokół kina Iluzjon, spełniającą między innymi funkcję informacyjną (repertuar i historia miejsca) i rekreacyjną. Pracowali w dwuosobowych zespołach w ramach zajęć z kursu Projektowanie wstępne.
PRIX SARP FR dla projektu Młodzieżowego Centrum Muzyki Współczesnej Stowarzyszenie Architektów Polskich we Francji przyznało nagrody dla najlepszych prac dyplomowych inżynierskich za 2015 rok. PRIX SARP FR otrzymał Piotr Zbierajewski za projekt Młodzieżowego Centrum Muzyki Współczesnej.
Duńczycy o mieście 28 listopada 2015 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej odbędą się wykłady przedstawicieli duńskich pracowni architektonicznych Leth&Gori oraz Active City Transformation. Ich tematem przewodnim będzie miasto.