Architektura MuratorWydarzeniaRenoma. Życie po życiu

Renoma. Życie po życiu

Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zaprasza na wykład Renoma. Życie po życiu, który wygłosi architekt Zbigniew Maćków.

16 marca 2010 roku /wtorek/
Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej
ul. Nadbystrzycka 40, aula 2

Wykład "Renoma. Życie po życiu", architekt Zbigniew Maćków
Maćków Pracownia Projektowa to liczący około czterdziestu osób zespół pracujący we Wrocławiu. W tym mieście mieści się pracownia, w nim oraz w jego okolicach zrealizowano większość projektów. W tym tak prestiżowe jak zlokalizowany na Starym Mieście gmach Wydziału Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, czy rozbudowa i gruntowna przebudowa domu towarowego Renoma połączona z renowacją i rekonstrukcją wielu cennych elementów pochodzącego z 1930 roku budynku, który powstał jako dom towarowy Wertheim autorstwa Hermanna Dernburga. Obecnie Maćków Pracownia Projektowa należy do najbardziej cenionych pracowni architektonicznych w Polsce. Zbigniew Maćków założył ją w 1995 roku, w wieku 26 lat na rok przed uzyskaniem dyplomu ukończenia studiów.

fotka z /zdjecia/renoma(4).JPG
Nowe życie wrocławskiego igloo: rozmowa ze Zbigniewem Maćkowem Dom igloo był eksperymentem, który profesor Lipiński prowadził na przestrzeni wielu lat. Widać, jak ten eksperyment ewoluował: z estetyki brutalnego minimalizm w kierunku rodzinnego siedliska o anturażu górskiego schroniska. Modernizując budynek, musimy podjąć decyzję, do jakiego okresu, do jakiej warstwy się odwołujemy – rozmowa z wrocławskim architektem Zbigniewem Maćkowem, nowym właścicielem domu igloo projektu Witolda Lipińskiego.
Zbigniew Maćków ratuje dom igloo Witolda Lipińskiego Nowym właścicielem wrocławskiego domu igloo jest Zbigniew Maćków. Architekt planuje udostępniać obiekt zwiedzającym. Pierwsza okazja już na początku października, wraz z otwarciem wystawy „Witold Lipiński: Konstelacje”.
Relacja z warsztatów studenckich ze Zbigniewem Maćkowem [FILM] Prezentujemy filmową relację z warsztatów poświęconych innowacyjnym metodom prefabrykowania mieszkań, które poprowadzili Zbigniew Maćków, przewodniczący Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, jeden z inicjatorów budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu, oraz Karolina Ostrowska-Wawryniuk, doktorantka WA PW, gdzie zajmuje się badaniami nad zastosowaniem BIM i narzędzi generatywnych w projektowaniu z zastosowaniem prefabrykatów.
Informacje dla uczestników warsztatów w Warszawie Już tylko kilka dni dzieli nas od warsztatów Nowa Prefabrykacja, które poprowadzi w Warszawie Zbigniew Maćków. Zamieszczamy informacje niezbędne dla osób, które zostały zakwalifikowane do udziału w wydarzeniu.
Światowy Dzień Architektury w Opolu Wystawy, prezentacje, dyskusje i warsztaty dla dzieci – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji tegorocznych obchodów Światowego Dnia Architektury w Opolu.
Nowe Żerniki – miasto pozytywistów [WYWIAD] Władze Wrocławia i wrocławscy architekci, nawiązując do idei zrealizowanego w 1929 roku niemieckiego osiedla WuWa, budują nową, modelową dzielnicę mieszkalną. Zbigniew Maćków, inicjator tego projektu i zarazem przewodniczący Dolnośląskiej Izby Architektów, mówi o przełamywaniu „Monookultury deweloperskiej”, ale też o tym, co uważa za najważniejsze w tym przedsięwzięciu: procesie partycypacyjnym oraz misji architekta.