17 maja 2011 (wtorek) godz. 18.00 miejsce: Galeria Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9
CZYTAJ TAKŻE>> Cretto - miasto, w którym na zawsze (?) zastygła pamięć. WIDEO!!
Architektura to dziedzina w dużej mierze przewidywalna. Ze swojej definicji racjonalna i funkcjonalna, jest wynikiem nie tylko wyobraźni i zdolności intelektualnych architekta, ale też społecznych oczekiwań i przyzwyczajeń, założonego budżetu, uwarunkowań urbanistycznych, ogromnej liczby przepisów, rozporządzeń i ustaw. Sztuka, jeżeli dotyczy przestrzeni, tym wszystkim nie jest w ogóle obarczona: artysta może stworzyć/przetworzyć przestrzeń w taki sposób, że ona wcale nie będzie racjonalna i funkcjonalna. Że będzie nawet nieracjonalna, wręcz niedostępna lub niebezpieczna. Taka chyba jest różnica między architekturą a sztuką: jeżeli od architektów oczekuje się spełnienia wymogów rzeczywistości i w ten sposób jej potwierdzenia, artyści raczej szukają sposobów się jej przeciwstawienia.
Wykład to tak naprawdę luźne rozważania na temat tego, jak artyści w XX i XXI wieku kształtowali przestrzeń (para)architektoniczną. Jak przestrzeń konstruowali, rekonstruowali i dekonstruowali. Prezentację wypełnią prace kilkudziesięciu artystów, między innymi takich jak Allan Kaprow, Robert Morris, Gordon Matta-Clark i Michael Asher czy też – wymieniając młodsze pokolenie – Monika Sosnowska, Santiago Sierra, Gregor Schneider i Olafur Eliasson.
Roman Rutkowski – architekt, właściciel wrocławskiej pracowni Roman Rutkowski Architekci, krytyk architektury piszący do periodyków krajowych i zagranicznych, przede wszystkim do ‘A10 – new European architecture’, adiunkt w Zakładzie Projektowania Architektury Budynków Użyteczności Publicznej Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, niezależny ekspert ‘Europejskiej Nagrody Architektury Współczesnej Mies van der Rohe Award’, wiceprezes SARP Wrocław.
Jarosław Kozłowski, 'Strefa wyobraźni', 1970, fot. Andrzej Lachowicz | Muzeum Sztuki w Koszalinie