Architektura MuratorWydarzeniaRosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie

Rosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie

Ponad 6500 rosyjskich architektów i urbanistów podpisało się pod listem otwartym wyrażającym sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. „Szacunku sąsiadów nie można zdobyć siłą ani zniszczeniem. Ale można go osiągnąć, pracując nad poprawą swojego własnego kraju” napisali sygnatariusze.

Rosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie

My, architekci i urbaniści Rosji, uważamy ofensywę wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy za niedopuszczalną. Kwestie polityki zagranicznej mogą być rozwiązywane wyłącznie środkami pokojowymi! – czytamy w liście opublikowanym na internetowej stronie magazynu architektonicznego „Project Russia”.

Wojna dewaluuje samą istotę działalności architekta i urbanisty, bez względu na to, w jakim kraju się znajduje. Narusza prawa człowieka do życia, bezpieczeństwa, samorealizacji, wygodnego i zdrowego otoczenia – wszystkie te wartości, które są podstawą naszej działalności. Szacunku sąsiadów nie można zdobyć siłą ani zniszczeniem. Ale można go osiągnąć, poprawiając swój własny kraj, swój własny dom. Nie dla wojny! – piszą autorzy.  

Jak informują organizatorzy, zbieranie podpisów rozpoczęto 26 lutego. Od tego momentu do dziś pod sprzeciwem wobec wojny w Ukrainie własnym imieniem i nazwiskiem podpisało się 6616 architektów i urbanistów, ale też studentów kierunków projektowych. Oryginalna treść listu i pełna lista sygnatariuszy na stronie prorus.ru.

Izba Architektów RP solidarnie z Ukrainą!
Izba Architektów RP solidarnie z Ukrainą! Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów RP wystosowało pismo do Narodowego Związku Architektów Ukraińskich z zapewnieniem wsparcia i pomocy. Zbiera też oferty pracy dla projektantów z Ukrainy.
Tagi:
Autor: (Red.)
Konstrukcje przyszłości: rozmowa z Achimem Mengesem Interesują nas i fascynują lekkie konstrukcje. Lekkość niekoniecznie oznacza dosłowną wagę konstrukcji, ale także ślad środowiskowy, jaki pozostawia ona na planecie. Achim Menges, profesor uniwersytetu w Stuttgarcie i „architekt eksperymentujący”, opowiada Agnieszce Radziszewskiej o swoich poszukiwaniach technologii dla architektury przyszłości.
Hans Poelzig i styl tworzywa Muzeum Architektury zaprasza na wystawę poświęconą życiu i twórczości Hansa Poelziga, architekta, pedagoga i animatora życia artystycznego we Wrocławiu. Ekspozycja „Z Wrocławia do Nowego Jorku i z powrotem. Hans Poelzig i styl tworzywa” obejmuje projekty i dzieła sztuki użytkowej z okresu, gdy architekt kierował Królewską Szkołą Sztuki i Przemysłu Artystycznego.
Piotr Śmierzewski, kurator tegorocznej edycji Westivalu Architektury w Szczecinie, o głównych założeniach wydarzenia Jednym z głównych kanałów łączących współczesną polską architekturę̨ ze światem są obecni trzydziestolatkowie.
Polscy architekci dla uchodźców W obliczu wojny w Ukrainie polscy architekci, tak jak całe społeczeństwo, zareagowali błyskawicznie, oferując uchodźcom pomoc i wsparcie na różnych polach, od zaangażowania w budowę tymczasowych schronień, przez aranżację przestrzeni dla dzieci, po zatrudnienie w biurach.
Maciej Zuber o ostatniej nowelizacji Prawa budowlanego, cyfryzacji oraz ładzie przestrzennym Ład przestrzenny należy do wszystkich, ale jeśli zabraknie rozsądku, czeka nas urbanistyczny nieład
Carl Bäckstrand z White Arkitekter gościem kolejnego wykładu z cyklu Mistrzowie Architektury Katowicki oddział SARP i firma REHAU zapraszają na kolejny wykład z cyklu Mistrzowie Architektury. Tym razem do Katowic przyjedzie architekt Carl Bäckstrand ze szwedzkiego biura White Arkitekter.