Architektura MuratorWydarzeniaRosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie

Rosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie

Ponad 6500 rosyjskich architektów i urbanistów podpisało się pod listem otwartym wyrażającym sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. „Szacunku sąsiadów nie można zdobyć siłą ani zniszczeniem. Ale można go osiągnąć, pracując nad poprawą swojego własnego kraju” napisali sygnatariusze.

Rosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie

My, architekci i urbaniści Rosji, uważamy ofensywę wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy za niedopuszczalną. Kwestie polityki zagranicznej mogą być rozwiązywane wyłącznie środkami pokojowymi! – czytamy w liście opublikowanym na internetowej stronie magazynu architektonicznego „Project Russia”.

Wojna dewaluuje samą istotę działalności architekta i urbanisty, bez względu na to, w jakim kraju się znajduje. Narusza prawa człowieka do życia, bezpieczeństwa, samorealizacji, wygodnego i zdrowego otoczenia – wszystkie te wartości, które są podstawą naszej działalności. Szacunku sąsiadów nie można zdobyć siłą ani zniszczeniem. Ale można go osiągnąć, poprawiając swój własny kraj, swój własny dom. Nie dla wojny! – piszą autorzy.  

Jak informują organizatorzy, zbieranie podpisów rozpoczęto 26 lutego. Od tego momentu do dziś pod sprzeciwem wobec wojny w Ukrainie własnym imieniem i nazwiskiem podpisało się 6616 architektów i urbanistów, ale też studentów kierunków projektowych. Oryginalna treść listu i pełna lista sygnatariuszy na stronie prorus.ru.

Izba Architektów RP solidarnie z Ukrainą!
Izba Architektów RP solidarnie z Ukrainą! Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów RP wystosowało pismo do Narodowego Związku Architektów Ukraińskich z zapewnieniem wsparcia i pomocy. Zbiera też oferty pracy dla projektantów z Ukrainy.
Tagi:
Autor: (Red.)
Podsumowanie akcji Architekci grają dla WOŚP Zakończyła się organizowana przez „Architecture Snob” piąta edycja akcji Architekci grają dla WOŚP. W 2023 roku na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad 72 tysiące złotych!
W wieku 98 lat zmarł Witold Cęckiewicz Nie żyje nestor krakowskiej architektury Witold Cęckiewicz, laureat Honorowej Nagrody SARP, autor m.in. ambasady polskiej w New Delhi, hotelu Cracovia czy pomników na Polach Grunwaldu i w obozie Płaszów.
Nie żyje Krzysztof Chwalibóg W wieku 83 lat zmarł Krzysztof Chwalibóg, architekt, inicjator powołania Polskiej Rady Architektury, a następnie jej przewodniczący, współdyrektor programu pracy UIA Architektura dla wszystkich, autor i współautor wielu publikacji, a także projektu Polskiej Polityki Architektonicznej.
Bardzo się ze sobą kłócę: rozmowa ze Zbigniewm Maćkowem Te prawie 30 lat to nie jest żelazny dorobek, od którego powinniśmy teraz odcinać kupony. Rzeczy, którymi się dziś chwalimy, za 15 lat mogą być inaczej odbierane, bo przyczyniły się do tego, że z klimatem jest gorzej. Trzymam się zasady: dotychczasowe doświadczenia nas oczywiście budują, ale jest jak w piłce: jesteś tylko tak dobry, jak twój ostatni mecz – z okazji jubileuszu Maćków Pracowni Projektowej ze Zbigniewem Maćkowem rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Pierwsze kroki w zawodzie zagranicą W nowym cyklu z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architektonicznej na wymagającym rynku międzynarodowym Konrad Brzykcy o pracy w Nowym Jorku.
Shigeru Ban: architektura troski Czym jest architektura zrównoważona? Jaką rolę odgrywają w niej drewno i papier? W jaki sposób architekci, projektując, mogą pomagać uchodźcom i ofiarom katastrof? Jakie problemy w tym zakresie można napotkać w Polsce? O postrzeganiu komfortu, kontekstu i dobrostanu z architektem Shigeru Banem rozmawia Magda Pios.