Architektura MuratorWydarzeniaRosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie

Rosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie

Ponad 6500 rosyjskich architektów i urbanistów podpisało się pod listem otwartym wyrażającym sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. „Szacunku sąsiadów nie można zdobyć siłą ani zniszczeniem. Ale można go osiągnąć, pracując nad poprawą swojego własnego kraju” napisali sygnatariusze.

Rosyjscy architekci przeciw inwazji w Ukrainie

My, architekci i urbaniści Rosji, uważamy ofensywę wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy za niedopuszczalną. Kwestie polityki zagranicznej mogą być rozwiązywane wyłącznie środkami pokojowymi! – czytamy w liście opublikowanym na internetowej stronie magazynu architektonicznego „Project Russia”.

Wojna dewaluuje samą istotę działalności architekta i urbanisty, bez względu na to, w jakim kraju się znajduje. Narusza prawa człowieka do życia, bezpieczeństwa, samorealizacji, wygodnego i zdrowego otoczenia – wszystkie te wartości, które są podstawą naszej działalności. Szacunku sąsiadów nie można zdobyć siłą ani zniszczeniem. Ale można go osiągnąć, poprawiając swój własny kraj, swój własny dom. Nie dla wojny! – piszą autorzy.  

Jak informują organizatorzy, zbieranie podpisów rozpoczęto 26 lutego. Od tego momentu do dziś pod sprzeciwem wobec wojny w Ukrainie własnym imieniem i nazwiskiem podpisało się 6616 architektów i urbanistów, ale też studentów kierunków projektowych. Oryginalna treść listu i pełna lista sygnatariuszy na stronie prorus.ru.

Izba Architektów RP solidarnie z Ukrainą!
Izba Architektów RP solidarnie z Ukrainą! Prezydium Krajowej Rady Izby Architektów RP wystosowało pismo do Narodowego Związku Architektów Ukraińskich z zapewnieniem wsparcia i pomocy. Zbiera też oferty pracy dla projektantów z Ukrainy.
Tagi:
Autor: (Red.)
Architektura jest najważniejsza: Ingarden, Lewicki, Wróbel Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na dyskusję z udziałem krakowskich architektów – Krzysztofa Ingardena, Piotra Lewickiego i Piotra Wróbla. Spotkanie organizowane jest w ramach wystawy „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”.
Ukraina w odbudowie Jaka może być obecna skala wojennych zniszczeń w Ukrainie? Co jest największą stratą z obszaru dziedzictwa architektury? Na czym przede wszystkim będzie polegać odbudowa? I na ile można tu mówić o odbudowie, a na ile o budowie zupełnie nowych dzielnic, miast i wsi? Nad tymi pytaniami zastanawiamy się wraz ze stołecznym konserwatorem zabytków Michałem Krasuckim – koordynatorem utworzonego przez władze Warszawy Domu Odbudowy Ukrainy.
Nie żyje architekt Stanisław Fijałkowski 13 września w wieku 88 lat zmarł architekt Stanisław Fijałkowski, autor m.in. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Collegium KUL w Lublinie, a także ponad 30 szkół podstawowych, kilkunastu kościołów oraz wielu ambasad i konsulatów RP. Przypominamy wywiad, jakiego udzielił „Architekturze-murator” w 2014 roku.
Leszek Zdek: w stronę lepszej architektury Najnowsze wystawa w Muzeum Architektury prezentuje najważniejsze projekty i realizacje wrocławskiego architekta Leszka Zdeka. Jak podkreślają kuratorzy, Aleksandra Czupkiewicz i Łukasz Wojciechowski, projektant zawsze szukał przestrzeni na ulepszenie architektury, na lepsze przystosowanie jej do potrzeb użytkowników i na odrobinę artyzmu.
Wnętrza pracowni REFORM Architekt: zaglądamy do biura Marcina Tomaszewskiego Wnętrza pracowni architektonicznej bywają manifestem postawy twórczej i autorskim showroomem ukazującym potencjał zespołu. Nowo ukończone biuro łódzkiego studia REFORM Architekt jest tego doskonałym przykładem.
Poszukiwany Doradca Architektoniczny Polski oddział szwajcarskiej firmy IGP Pulvertechnik, wiodącego europejskiego producenta farb proszkowych, poszukuje osoby na stanowisko Doradcy Architektonicznego.